Estetik Dolgu Hakkında Bilgiler

Mayıs 31, 2022tarafından admin

Estetik Dolgu nedir?

Estetik dolgu son derece doğal bir görünüm sunan dolgu çeşitlerinden biridir. Kompozit dolgu olarak da adlandırılan bu dolgu işleminde dolgu malzemesi hastanın kendi diş rengine göre ayarlanıyor. Dolayısıyla dolgunun doğal diş minesinden ayırt edilmesi mümkün olmuyor. Dolgu renginin tamamen kişinin kendi diş rengine göre ayarlanması ve aynı zamanda dolgu sınırlarının da belli olmaması bu uygulamanın estetik bir görünüm sergilemesini beraberinde getiriyor. Bir anlamda bu dolgunun dışarıdan çıplak gözle anlaşılmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Haliyle son derece doğal ve güzel bir gülüşe sahip olmak da mümkün hale geliyor. Estetik kaygılar nedeniyle dolgu yaptırmaya sıcak bakmayanlar da bu işlemden rahatlıkla faydalanabiliyor. Bu sayede dişin fonksiyonel bir şekilde kullanılması sağlanıyor. Estetik dolguların kullanım ömrü ya da işlem süresi gibi sıklıkla merak edilen konulara da değineceğiz. Ancak öncesinde bu işlemin nasıl yapıldığını aktaralım.

Estetik Dolgu Nasıl Yapılır ?

Gayet basit bir işlem olan estetik dolgu uygulaması yalnızca tek bir seansta gerçekleştirilebiliyor. İşleme başlanmadan önce lokal anestezi ile bölgenin uyuşturulması sağlanıyor. Çürük olan diş ya da dişler temizleniyor. Sonrasında kavite dolgu maddesinin dişe daha iyi yapışmasını sağlamak adına şekillendirilmesi sağlanıyor. Dolgu maddesinin dişe daha iyi tutunmasını sağlamak için bizotaj uygulaması gerçekleştiriliyor. Böylelikle materyal diş dokusuna çok daha iyi bağlanır.

Diş minesindeki yüzeyin pürüzsüz bir hale getirilmesinin ardından diş yüzeyine dolgu materyalinin bağlanmasını sağlayan bonding uygulaması yapılır. Dolgu malzemesi uygun olan renkte ve kıvamda hazırlanarak açılan diş boşluğuna yerleştirilir.

Dolgunun ideal sertliğe ulaşması için her defasında ışınlanması gerekir. Dolguda fazla yükseklik ya da çıkıntı varsa düzeltilir. Sonrasında pürüzsüz hale gelmesi sağlanır. Dişlerin cilalanması ile işlem tamamlanır. Tüm bu sürecin hasta için zorlayıcı olmadığını, gayet konforlu bir seans

Kompozit Dolgu (Bonding) Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kompozit dolgular diş ile aynı renge sahip olduğu için halk arasında beyaz dolgu olarak adlandırılır. Çiğneme basıncına dayanıklı olan arka dişlere de başarılı bir şekilde uygulanır. Dolgu uygulaması, günümüzde en sık kullanılan koruyucu diş tedavilerinden biridir. Bu yöntem ağızdaki diş kayıplarını azaltır. Diş rengi ve şekli değiştirilmek istenildiğinde bu yöntem uygulanır.

Tedavi 1 günde tek seansta biter. Tedavi öncesi renk skalası ile diş rengi tespit edilir. Diş rengine uygun Kompozit reçinesi hazırlanır. Böylece dolgunun daha doğal ve estetik görülmesi sağlanır. Tedavi öncesi hastanın ağız ve diş sağlığı kontrol edilir. Diş çürükleri varsa temizlenir. Diş oyuğuna uygun zemin ayarlanır. Dişe maddenin tutunabilmesi için bir miktar asit uygulaması yapılır. Diş rengine uygun hazırlanan Kompozit malzeme istenilen dişe uygulanır. Maddeye uygun şekil verildikten sonra dolgunun sertleşmesi için ışık kaynağı tutulur. Diş yüksekliğine karşı ağız kapanma problemleri giderilir. Cilalama işleminden sonra tedavi bitirilir. 1 diş için bu işlem 30 dakika sürer. 1 günde birden fazla dişe Kompozit dolgu tedavisi uygulanabilir.

Kompozit dolgular 7-10 yıl kadar ağızda kalır. Bu süre kişinin ağız ve diş bakımına gösterdiği özene göre değişmektedir. Tedaviyi uygulayan hekimin deneyimi ve kabiliyeti de Kompozit dolguların ağızda kalma sürecini etkiler. Her yaş grubuna uygulanabilir.

eşliğinde estetik dolgu işleminin tamamlandığını belirtebiliriz.

 Neden Estetik Dolgu Tercih Edilmelidir?

Bireylerin çoğu gülüş tasarımı ve dolgu işlemlerini estetik kaygılar çerçevesinde tercih etmektedirler. Aynı zamanda diş sağlığı için de gerekli olan dolgular hem estetik bir görünüm kazandırıyor hem de kişilere özgüven katıyor.

Son dönemlerde dolgu çeşitleri arasında en çok tercih edilen dolgu türü olan kompozit dolgu, görünüm açısından bireylere istedikleri görünümü sağlamayı mümkün kılıyor. Daha doğal bir görünümün yanı sıra çokça tercih edilen bu yöntem dışarıdan bakıldığında anlaşılmıyor ve gerçek dişten ayırt edilemiyor.

Estetik Dolgu Dayanıklı Mıdır ?

Estetik dolgu ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise estetik dolgunun dayanıklı olup olmamasıdır. Estetik dolgular son derece dayanıklı dolgular olsalar da 5-7 yılda yenilenmeleri gerekebilir. Özellikle ısırma işleminin gerçekleştiği ön dişlere uygulanan dolgular, ön dişlere uygulanan baskı, basınç, çiğneme ve koparma işlemlerinden oldukça etkilenen bir konumdadır. Bu sebeple bu işlemler gerçekleştirilirken dikkat edilmelidir. Aynı zamanda dolgu yapıldıktan sonra ağız sağlığını ihmal etmemek ve düzenli olarak yerine getirmek dolgu ömrünü uzatabilir.

Yakın geçmişte metal dolgular çok daha fazla tercih edilse de günümüzde estetik dolgular daha dayanıklı formları ile karşımıza çıkmaktadır. Bu dolguların anlaşılması da zor olduğundan dayanıklılık özelliği ile birleştiğinde en çok tercih edilen dolgu türü haline gelmiştir. Dolgu yapıldıktan sonra ağız ve diş sağlığına dikkat edilmemesi durumunda dolgular ciddi zarar görebilmektedir. Bu sebeple işlemlerden sonra da ağız bakımına önem verilmeli ve dolgu olan dişlerde dolgulara zarar verecek eylemlerden uzak durulmalıdır.

Siyah (amalgam) Dolgularımı Estetik Dolgularla Değiştirebilir Miyim ?

Amalgam dolgularınızı tek seansta estetik dolgular ile değiştirtebilirsiniz.

Estetik Dolguların Faydaları Nelerdir?

Giderek daha popüler hale gelen ve sıklıkla tercih edilen estetik dolgular estetik kaygılara yol açmadan diş çürüklerinin tedavisine olanak sağlar. Dolgu işlemi ağızdaki bakteri miktarını azaltır. Böylelikle, diş çürümesi ve enfeksiyon riski de azaltılmış olur. Ayrıca, estetik dolgular diş yapısına bağlanır ve dişe destek sağlar. Estetik dolgu, çürük tedavisinde yanı sıra yontulmuş, kırılmış veya aşınmış dişleri onarmak için de kullanılır.

Kompozit dolgu tedavisinin dezavantajları nelerdir?

Tedavi sonrası kısa süreli diş hassasiyeti yaşanır. Bu durum çok kısa bir süre devam eder. Uzun sürmesi durumunda mutlaka diş hekimine başvurmak gerekir.

Kola, alkol, çay ve sigara tüketimi dolguların renklenmesine neden olur. Doğal bir yapıya sahip olmadığı için sert kabuklu besinleri tüketirken dikkatli olunması gereklidir.

Dolgulu Dişlerin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dolgulu dişleri korumak için yapılması gereken öncelikli olarak ağız hijyenine dikkat etmektir. Dikkatli bir şekilde ve günde en az 2 kere dişleri macunla fırçalamanın ve diş ipi kullanmanın yanı sıra, dişlerin yılda bir kez profesyonel olarak temizlenmesi önerilir. Ayrıca, yılda en az 1 kere diş hekimine muayene olmak gerekir. Diş hekimi muayene esnasında bir dolgunun zarar gördüğünü düşünürse, dişin durumunu değerlendirmek için röntgen çekebilir.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.