Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı

Ağustos 2, 2022

Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı

Bebeklerde ağız ve diş sağlığı; en azından ilk dört ay anne sütü ile beslenmeleri ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlamaktadır. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda fizyolojik başlıklı (damaklı, kesik uçlu) biberon kullanımı gereklidir. Bebekler 1 yaşından itibaren bardak ve kaşıkla beslenmeye alıştırılması gereklidir. Biberonla beslenme en fazla 2 yaşına kadar devam etmeli. Parmak emme, yalancı emzik kullanma gibi alışkanlıklara 2 – 2,5 yaşına kadar izin verilmesi gerekir. Ancak parmak emme alışkanlığı mevcutsa, bunun sebebi araştırılarak 3 – 6 yaş arasında bu alışkanlık mutlaka giderilmesi gerekir. Solunum problemleri, çene gelişmesi üzerine olumsuz etki etmekte. Burundan değil de, yalnızca ağızdan soluma durumu mevcutsa (bu durum uykuda daha iyi anlaşılır) muhakkak kulak burun boğaz uzmanına danışılması gerekir.

 

çocuklarda ağız ve diş sağlığı

 

Bebeğin diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Diş çıkarmadan bir veya iki gün önce huysuzluk, iştahsızlık, diş etlerinde kaşıntı ve salya miktarında artış görülür. Dişin çıkacağı bölgede diş eti kabarmış bir şekildedir. Bütün bu şikayetler dişlerin çıkmasıyla beraber kaybolmaktadır. Bu şikayetleri giderecek bir ilaç maalesef piyasada bulunmamaktadır. Ancak yemeklerden önce uygulanmak üzere eczanelerde satılan pomatlardan kullanılabilir.

Süt dişlerinin önemi nedir?

Süt dişlerinin birinci görevi ise çocuğun düzgün beslenmesini sağlamasıdır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin oluşumuna bağlıdır. Bunların yanı sıra aşağıdaki gibi bir görüntü, hiç kimsenin çocuğunda görmek istemeyeceği ciddi estetik sorunlara yol açacaktır. Süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yaparlar. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkar.

Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalıdır?

Bebek 6 ya da 8 aylıkken, yani ilk dişler ağızda görülmeye başlandığında temizleme işlemine başlanmalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerine geçer. Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra ortalama 2,5 veya 3 yaşlarında başlanması uygundur. Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik yaptırmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmasıdır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalarlar. Oysa ki çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok iyi temizlenmesi gerekmektedir. Bu yüzden fırçalamadan sonra Anne-Babanın kontrol etmesi iyi olur.

 

bebeklerde ağız ve diş sağlığı

 

Çocuğuma dişlerini günde kaç kez fırçalatmalıyım?

Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce, sadece üçer dakikalık etkili bir fırçalama işlemi yeterli olacaktır. Her iyi alışkanlık gibi diş fırçalama alışkanlığı da çocukluk döneminde kazanılacak bir durumdur.

Bebeğimin dişleri çürüdü. Nedeni ne olabilir?

Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde sürer sürmez kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlemlenir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılmaktadırlar. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının sebebi de biberon çürüğü adı ile bilinen çürüktür. Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içermektedir. Gece yatmadan önce yada uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturmuş olur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmesi gerekir.

 

bebeklerde ağız ve diş sağlığı

 

 

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.