Diş Dolgusu Nedir?

Ağustos 29, 2022tarafından fibrika-2

Diş Dolgusu Nedir?

Diş dolgusu, kırılmış, çürümüş veya çatlamış olan dişlerin çeşitli materyallerle restore edilmesidir. Madde kaybına uğramış dişlerin fonksiyonlarını yerine getirmesi amaçlanır. Çürük doku ilerlemeden uygulanan bu yöntem, dişi tamamen kaybetmenin önüne geçer.

Diş Dolgusu Maddeleri Nelerdir?

Diş dolgularında kullanılmakta olan 2 tip dolgu maddesi vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • Amalgam dolgu
 • Kompozit dolgu

Amalgam Dolgu Nedir?

Amalgam dolgular halk arasında gri dolgu olarak bilinen dolgu olmaktadır. Amalgam dolgular özel metal bir alaşımdan ibarettir. İçeriğinde ise, civa, gümüş, bakır gibi bazı çeşitli metaller mevcuttur.

Kompozit Dolgu Nedir?

Kompozit dolgu, halk arasında beyaz dolgu olarak bilinir. Kompozit dolgular diş renginde yapılan ve özel bir alaşımdan oluşan dolgulardır. Bu dolgu maddesi çeşitli maddelerin karışı olan bir çeşit plastiktir. Ancak bu plastik diş ile uyum sağlayan ve dayanaklı olan bir plastiktir.

Diş Dolgusu Neden ve Nasıl Yapılır?

Diş dolgusu, çürük, kırılmış olan dişlerin temizlenmesi için yapılır. Çünkü çürük olan dişlerde çürüğe neden olan bakteriler çoğalıp, pulpaya kadar inebilir aynı zamanda diğer dişlere de atlayabilir. Bu sebeple de çürük olan ölü diş noktaları dişin sağlam olan noktalarından arındırılmalıdır. Diş dolgusu kısaca şu şekilde yapılır,

 • Dolgu yapılacak olan dişler ve diş etleri lokal anestezi ile hissizleştirlir.
 • Dişler çürüklerden ve ölü noktalardan arındırılmak için oyulur ve tüm hastalıklı, çürük noktalar yok edilir.
 • Sinir uçlarına kadar olan noktalarda da kontroller yapılır ve temizlenir.
 • Uygun kontroller de yapıldıktan sonra dişin oyuk olan kısmı kompozit ya da analgam dolgu ile doldurulur. Bu şekilde dolgu işlemi tamamlanmış olur.

Diş Dolgusunda Amalgam Doldu mu Yaptırılmalı Kompozit Dolgu mu?

Bu sorunun cevabı hastaya bağlıdır. Çünkü dişinize uygun olanacak dolgu tipi doktor tarafından iletilecek olsa da tercih hastanın kendisine kalmıştır. Her iki dolgu tipinin de kendisine özel avantaj ve dejavantajı vardır. Doktorunuz size bu konular hakkında bilgi verecek ve sizin hayat tarzınıza, kullanış biçiminize, dişlerinizin sağlık durumuna göre en uygun olacak dolgu tipini söyleyecektir.

Kısa bir şekilde anlatmak gerekirse amalgam ve kompozit dolguların avantajları ve dezavantajları şu şekildedir;

 • Amalgam dolgular, maliyeti oldukça düşük olan dolgulardır. Metal alaşımı olmaları sebebi ile sağlamdırlar.
 • Kompozit dolgular ise amalgam dolgulara oranla biraz daha maliyetlidir fakat, kompozit dolgular, diş renginde olduğu için daha estetik durur.
 • Amalgam dolgunun dejavantajı ise, dişleri ömür boyu koruyamaması ve zaman içinde diş hassasiyeti yaratabilmesidir.
 • Kompozit dolgular, dişleri sıcak ve soğuk nüfuzuna karşı korur, Diş hassasiyetine sebep olmaz.
 • Kompozit dolguların dejavantajı ise amalgam dolgulara oranla daha maliyetli olmasıdır.
 • Kompozit dolgular katmanlar halinde uygulanır ve her katman sonrasında özel bir yerleştirme, sabitleştirme işlemi uygulanır. Bu şekilde dişin çürüklü kısımları içeriden dışarıya doğru desteklenir aynı zamanda dişler, çatlamalara, kırılmalara karşı güçlendirilir.

Diş Dolguları Zaman İçinde Aşınır mı?

Diş dolguları, çiğneme eyleminin yerine getirilmesiyle birlikte uzun yıllar içinde bir derece aşınabilir. Bazende üst kısımdaki yüzey noktalar aşınarak dökülebilir. Bu gibi durumlarda çözüm doktora başvurmaktır. Yapılacak olan muayene sonrasında aşınan dolgular, tamamlanabilir veya dolgu maddesi yenilenebilir. Bu yenileme işlemi, dolgu maddesinin oyulup alınması ve aynı yere yeni dolgu maddesi yerleştirilmesi ile yapılır.

Diş Dolgusu

Diş Dolgusu Süresi Ne Kadardır?

Diş dolgusu yaptıracak olan hastaların merak ettiği konulardan bir diğeri ise, diş dolgusu süresi ne kadardır sorusu olmaktadır. Her hastanın diş dolgu süresi aynı olmayabilir. Ağızda hangi dişe dolgu yapılacağı, hangi materyallerin kullanılacağı ve dolgu adeti gibi birden fazla faktörden dolayı süre değişkenlik göstermektedir. Hastaya dolgunun hangi amaç ile yapıldığı da seans süresini belirler. Seans ve kanal tedavisi ile birlikte dolgu yapımı da süreyi doğrudan etkilemektedir. Dolgu esnasında doktorun kullanılacak malzemeleri hazırlaması da süreyi etkiler. Tüm bu sıralanan işlemler diş dolgusunun süresini etkiler ve net bir süre belirlemez.

Diş Dolgusu Fiyatları Ne Kadar

Hastaların kırık, çürük veya çatlamış diş şikayetleri ile karşılaştığı sırada ilk araştırdıkları konu diş dolgusu fiyatları ne kadar olmaktadır. Dolgu fiyatlarının sabit bir rakamı bulunmamakla beraber, tercih edilen materyallere göre de değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden net bir rakam vermek kişiyi yanıltabilir. Bazı hastalarda tek bir dişte değil, birkaç dişte çürük mevcuttur. Bazı hastalarda da ağzına darbe alması sonucunda dişte kırık meydana gelmektedir. Böyle durumlarda, dolgu yapılacak diş sayısının yükselmesiyle fiyatlarda artış göstermektedir. Diş doktorunun deneyimi ve uzmanlığı gibi faktörlerde dolgu fiyatlarını etkilemektedir. Dolgu uygulamaları için başarılı sonuçlar elde etmek hedefiyle illa yüksek bütçe ayırmanız gerekmemektedir. Makul fiyatlı diş hekimleride dolgu yapmaktadır. Öncelikli olarak doktorunuzu seçip bir randevu almanız gerekmektedir. Daha sonra ise  muayene olarak dolgunuzu yaptırabilirsiniz.

Diş Dolgusu

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.