Diş Fırçalama

Şubat 9, 2022tarafından fibrika-2

Diş fırçalamanın önemi

Diş Fırçalama, Sağlığımızın ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırladığımız bu günlerde sağlığın ağızdan başladığını da hatırlatmakta fayda var. Düzenli aralıklarla diş hekiminize ağız ve diş sağlığınızı kontrol ettirmek, röntgen çektirip diş kökleri, çene kemikleri, eklemlerinizde herhangi bir enfeksiyon olup olmadığına bakılması mutlak önem taşır. Özellikle diş kökü enfeksiyonlarına yakalandığımızda ağızda bulunan bakteriler ,çevre dokulara zarar verir, kan dolaşımı ile özellikle kalbe ve diğer organlara yayılım gösterip daha komplike sorunlara yol açabilir. Düzenli kontrollerin sırasında fark edileceği gibi başka birçok belirtiyle kendini gösterebilir.

Ağız ve diş sağlığının bozulması, kalp, böbrek ve romatizma gibi hastalıkları tetikleyebilmektedir. Bakımlı bir ağız, dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıyla kazanılır. Ebeveynler, çocuklarına diş fırçalama ve diş bakım alışkanlığını, bebeklik çağında kazandırmalıdır. Doğru ve düzenli gerçekleştirilen diş fırçalamayla diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının oluşum riski çok azalır. Dişler etkili bir şekilde fırçalanmadığında, tüketilen gıda parçaları üzerinde kalabilir. Başlangıçta yumuşak olan bu birikintiler, tükürük içindeki minerallerin de çökelmesiyle sertleşerek, diş taşı (tartar) oluşumuna neden olur. Diş taşı, yoğun bakteri içerir ve sertleştiği için fırçalamayla uzaklaştırılamaz. En çok tükürük bezlerinin ağza açıldığı yerlerde rastlanır. Bu bölgeler alt çene ön kesici dişlerin iç kısmı ve üst çene azı dişlerinin yanağa bakan yüzeyleridir. Diş taşlarının yoğun olarak biriktiği bir başka durum ise eksik dişlerin bulunduğu bölgelerde fonksiyon eksikliğine bağlı olarak biriken diş taşlarıdır.

Ağız kokusu, halsizlik, ağızda kötü iltihabik tat, yüzde ve boyun bölgesinde şişlikler, sıcakta aşırı hassasiyet, uykudan uyandıran ağrılar diş kökü iltihabının habercisidir. Özellikle arka azı dişlerimiz, çiğnemede rol aldıkları ve temizlenmesi zor bir bölge olduğu için çürüğe ve dolayısıyle iltihaba daha yatkındır. Bu dişlerin iltihabında, yutkunma güçlüğü, eklem bölgesinde ağzı açmada bile zorlanma gibi durumlar görülebilir. Şiddetli ağrıyı ağrı kesici veya antibiyotikle geçirip doktoruna gitmeyen kişilerde, etken diş veya diş sinirleri ortadan kaldırılmadığı için kronikleşen bir iltihap bölgede ağrısız bir şekilde  büyümeye, çene kemiğini ve diş kökünü içten eritmeye başlar. Bu nedenle ağız sağlığımızın başrol oyuncusu diş fırçaları hayatımızda büyük önem taşımaktadır.

Periyodik diş temizliği

Özel ultrasonik cihazlar yardımıyla yüksek frekanslarda titreşimle diş taşları dişten uzaklaştırılır. Diş eti cebi içindeki taşların temizliğinde ise bazen el aletleriyle detartraj ve diş eti küretajı yapılır. Diş eti küretajı, diş eti cebi içindeki sağlıksız granülasyon dokusunun alınmasıdır. Diş eti rahatsızlıklarıyla başa çıkabilmek için, ağız hijyenine çok dikkat edilmelidir. Normal şartlarda 6 aylık periyodik diş hekimi kontrollerinde, tüm ağzın muayenesiyle birlikte diş taşı temizliği (detartraj) de yapılır. Ancak bazı ağızlarda daha sık detartraj işlemi yapılması gerekebilir. Çünkü, diş taşının birikim hızı ve miktarı kişiden kişiye değişir. Diş hekimlerinin hastalarına önerdiği aralıklarda diş taşlarının temizlenmesi gerekir.

 

 

Diş Fırçalama

 

 

Ağız kokusunun nedenleri

Ne kadar bakımlı olursanız olun, ağız kokusu insanların sizden uzaklaşmasına yol açacak kadar ciddi bir problemdir. Hem özel yaşamı hem de sosyal yaşamı olumsuz olarak etkiler. Ağız kokusu, yüzde 90 ağız içi nedenlerden kaynaklanır. Dişler fırçalanıp düzenli ağız bakımı yapılmazsa, yiyecek artıkları dişler arasında, dilin ve diş etlerinin üzerinde birikerek ağızda kalır ve bir süre sonra ağız kokusuna neden olur. Sarımsak, soğan gibi kötü kokulu yiyecekler yenildiğinde de belirli bir süre geçene kadar bu koku ortadan kalkmaz. Diş eti hastalığında, hastalar derin diş eti ceplerine tam olarak ulaşıp temizliğini sağlayamayabilir. Bu cepler ağız kokusuna neden olur. Ağızda bulunan çürük dişler, taşkın ve komşu dişlerle kontağı olmayan dolgular, anormal diş temasları ve diş morfolojisinin kaybı, yiyeceklerin bu bölgelerde birikmesine neden olarak ağız kokusu oluşturur. Uyumsuz ve kötü kullanılan protezler ve ağız içindeki tümörler de ağız kokusuna neden olabilir. ağız kokusu sosyal yaşamda oldukça rahatsız edici bir durum olduğu için ihmal edilmemelidir. Zira ufak müdahalelerle bu sorundan tamamen kurtulabilinir.

Ferah bir nefes için yapılması gerekenler

Ağızdaki diş eti hastalıkları ve diş çürükleri tedavi edilmelidir. Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmeli, günde en az 2 kez florürlü bir diş macunuyla dişler fırçalanmalı ve günde bir kez diş ipi kullanılmalıdır. Diş fırçalama sırasında dilin de fırçalanması gerekir. Kullanılan protezlerin bakımına özen gösterilmelidir. Eğer dişlerinize yapılan müdahalelerden sonra hala ağız kokusundan şikayetçiyseniz, diğer sebepleri de araştırmak gerekir.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.