Diş İpi Nasıl Kullanılır ?

Ekim 24, 2022

Diş İpi Nasıl Kullanılır ?

Diş ipi doğru kullanıldığı sürece, diş fırçasının ulaşamayacağı yerlerdeki; yani diş eti çizgisinin altındaki ve dişler arasındaki yerlerdeki plak yiyecek artıkları diş ipiyle çıkarılabilir. Plak birikimi, diş çürüğüne ve dişeti hastalığına, yol açabileceğinden, dişlerin diş ipiyle düzenli olarak temizlenmesi önerilmektedir.

Diş ipinden maksimum fayda sağlamak için, aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

  • Yaklaşık kırk santimetrelik diş ipi alarak, ipliğin büyük bir bölümünü orta parmaklarınızın çevresine sarın ve kullanmak için dört veya beş santimetrelik ipi açıkta bırakın.
  • Diş ipini, baş parmak ve işaret parmakları arasında gerili tutarak, dişleriniz arasında nazikçe yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin.
  • İpliği tüm diş yüzeylerinde nazikçe gezdirin ve ipin dişeti çizgisini geçtiğine emin olun. Diş ipini zorlamayın, yoksa hassas dişeti dokusu kesilmesi ya da doku zedelenmesi ile karşılaşılabilir.
  • Dişten dişe geçerken diş ipinin temiz bölümlerini kullanın.
  • Diş ipini çıkarmak için, ipliği dişinizden yukarı ve dışarı taşımak için aynı ileri geri hareketini uygulayın.

Diş İpi Kullanımının Önemi Nedir?

Diş fırçalama işlemi, diş yüzeylerinin yalnızca 5/3’ünü temizler. Bu nedenden ötürü diş aralarında kalan bakteri plaklarını ve yemek artıklarını temizlemek için ayrıca özel bir bakım gerekir. Diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıklarının öncelikli nedeni olan bu plak ve yemek artıklarını temizlemek için her gün düzenli olarak diş ipi kullanılmalıdır.

Diş İpi Çeşitleri Nelerdir?

Diş ipleri, üretim malzemelerine ve tasarımlarına göre 4 temel şekilde ayrılır. Günümüzde en yaygın kullanılan diş ipi üretim malzemeleri, PTFE ve naylondur. Naylon diş ipi çeşitleri arasında aromalı, mumlu ve mumsuz seçenekler bulunur. Çok flamanlı bir yapıya sahip olan bu tip ürünleri sıkı birleşme noktaları olan dişlerde kullanmak verimli olmayabilir. Siz de naylon diş ipi kullanırken ipin koptuğunu veya aşındığını farkediyorsanız tercihinizi PTFE diş iplerinden yana kullanabilirsiniz.

Tasarımları tarafından bakıldığında ise diş ipleri kürdanlı ve rulo ürünler olmak üzere iki şekilde ayrılır. Rulo diş ipinden dilediğiniz uzunlukta koparıp ipi doğrudan kullanabilirsiniz. Ancak diş ipini kullanmakta veya parmağınıza dolamakta zorlanıyorsanız kürdanlı diş iplerini tercih edebilirsiniz.

Diş İpi Kullanımı
Detaylı bilgi için Konya Dişçi.

Diş İpi Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Diş ipi, dişlerimizin tam oturmaya başladığı dönemde yani çocukluktan (6-7 yaş) itibaren kullanılmaya başlanmalıdır. Belirttiğimiz gibi sadece fırçalamanın yetmediği gerçeği dolayısı ile günde en az 1 kere diş ipi kullanarak dişlerinizi ve diş etlerinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Diş ipini gece kullandığınız takdirde, sabah kötü ve huzur bozan koku ile uyanmanızı engelleyecektir.

Dişlerimizi fırçalamadan önce kullanılan diş ipi; ağızda kalacak ve sonradan oluşacak pisliklerin fırça sayesinde atılımını sağlayacağından dolayı daha faydalı bir kullanım olacaktır. Fırçalama işlemi daha önce de söylediğimiz gibi yaklaşık 3 dakika sürecek şekilde ve nizama uygun şekilde yapılarak ağız ve diş temizliğimiz sonlandırılır.

Diş İpi Yıkanıp Tekrar Kullanılır Mı?

Diş ipleri tek kullanımlıktır. Diş ipinin yıkanıp tekrar kullanılması, kesinlikle yapılmaması gereken bir davranıştır. Normal şartlarda belki oluşmayacak problemler bile, bu şekildeki bir yanlış kullanım sonrasında oluşabilir.

Diş İpi Dolguya Zarar Verir Mi?

Diş ipi dolgu veya  kaplamalara hiçbir şekilde zarar vermez. Size en uygun diş ipini belirlemek için diş hekiminize danışmanız gerekir. Diş ipleri fırçanın ulaşamadığı noktalara ulaşır ve ince yapısı sayesinde dişlerinize zarar vermeden aralarında bulunan mikropların temizlenmesine yardımcı olur.

Sağlıklı işler için yalnızca dişinizi fırçalamanız yeterli değildir. Diş fırçalamanın yanı sıra dişlerinizi diş ipi ile de temizlemeniz gerekir. Dişinizin yalnızca %68’lik kısmını temizleyen diş fırçasını tek başına kullanarak istediğiniz verimi almanız mümkün değildir. Detaylı bilgi için Konya dişçilerine başvurabilirsiniz.

Çocuklarda Diş İpi Kullanılır Mı?

Sağlıklı bir ağız bakımı sağlamak ve çürüklerden mümkün oldukça uzak durabilmek hedefi ile diş ipi kullanımı önemlidir. Diş ipinin doğru kullanılmadığı durumlarda, diş ve diş etine zarar vermesi söz konusudur. Diş eti iltihabına ve diş eti çekilmesine bile sebep olabilmektedir.

Özellikle ara yüz çürüklerinden korunabilmek hedefi  ile gün içerisinde 1 defa diş aralarının diş ipi ile temizlenmesi gerekmektedir. Diş ipinin yanlış kullanılması ile diş eti zarar görür. Aynı şekilde diş ipi doğru kullanılmadığı taktirde, diş etini tahriş ederek, diş etlerinin kanamasına neden olabilir. hijyenik olmayan ipler ile diş temizliğinin yapılması halinde, diş eti iltihabına neden olabilmektedir.

Diş İpi Kullanımı

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.