Oral Diagnoz Kimlere Uygulanır ?

Haziran 14, 2022

Oral Diagnoz Nedir ?

Oral diagnoz

 

Oral Diagnoz ve Radyoloji Kliniği, hastalarımızı ilk olarak karşıladığımız kliniklerdir. Ağız, diş ve mukoza hastalıklarının tanısını yardımcı muayene yöntemlerini de kullanarak koyan, bu dokuların iyileştirilmesine yönelik en uygun tedavi planını hazırlayan ve hastaları tedavilerinin yapılacağı uzmanlık dallarına yönlendiren kliniktir.

Hastalar şikayetleri doğrultusunda tedavilerine başlamadan önce oral diagnoz kliniğinde oral diagnoz  hekimimiz tarafından muayene olmaktadırlar. Eğer gerek görülür ise radyografileri alınmak üzere radyoloji kliniğine yönlendirilir ve kendilerine özel tedavi planlaması en detaylı bir şekilde hazırlanmaktadır.

Başarılı bir diş tedavisi, tüm hastalıklarda olduğu gibi ancak iyi bir teşhis konmuşsa yapılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında Oral Diagnoz, aslında çok önemli bir görevi yerine getirmiştir. Ağız içi muayene; yüz, çene ve çene eklemi, dudaklar, damak, dil, burun ve boyun bölgelerinde bulunan tüm yumuşak dokuları kapsamaktadır. Ayrıca diş dizilimi ve köklerinin de net bir şekilde görülebilmesi için panoramik röntgen çekilmesi gerekir.

Ağızda bulunan diş eti çekilmeleri, bakteri plakları, diş taşları, fistüller, çürükler, üst üste binen dişler ve çene kapanışları değerlendirilmektedir. Bu aşamada henüz ağrı olmayan dişler veya çekilmeye yeni başlamış diş etleri de değerlendirilerek, koruma tedavisi uygulanması gerekir. Ayrıca tedavi için gelen hastalara var olan kalp, damar, tansiyon, alerji, astım, diyabet, hormonal rahatsızlıkları ve düzenli kullandıkları ilaçlar mutlaka sorulması gerekir. Bu tip rahatsızlıkların varlığı, hem tedavi yöntemini hem de tedavide kullanılacak ilaçları değiştirmektedir. Oral Diagnoz ve Radyoloji kliniğinde hastanın tüm hikâyesi alınarak diş tedavisi planlanmaktadır. Hastanın diş tedavisinden beklentileri öğrenilir ve muhtemel sonuçlar hastaya detaylı olarak anlatılarak tedavi önerilmektedir.

Oral diagnoz

İyi bir muayene niçin gereklidir ?

Muayenenin ilk aşamasında hastalara genel sağlıklarıyla ilgili herhangi bir sorunları veya sürekli doktor kontrolünde olmalarını gerektiren bir hastalıkları olup olmadığı sorulmaktadır. Bu genel sağlık ile ilgili hikayenin detaylı olarak sorgulanması hastalarımızın diş tedavileri sırasında ortaya çıkabilecek komplikasyonlara karşı, diş hekiminin gerekli tedbirleri alması çok önemlidir. Tedaviler sırasında yapılacak uygulamalar ve kullanılacak ilaçların seçimi hastalarımızın sağlığına uygun olarak muayene esnasında edinilen bu bilgiler doğrultusunda düzenlenmektedir.

Muayenenin ikinci aşamasında hastalarımızdan gerekli radyografiler istenmektedir. Radyolojik muayene oral diagnoz hekimimiz tarafından tamamlandıktan sonra hasta için uygun olan en iyi tedavi planı belirlenmektedir. Hastalarımıza hazırlanabilecek bu tedavi planı ile ilgili değişik alternatifler, avantaj ve dezavantajları ile detaylı olarak anlatılmaktadır.

İyi bir muayene ve tedavi planı yapılmadan başlanan tedaviler başarısızlıkla sonuçlanacağının yanı sıra uzun ömürlü olamaz ve hastanın sağlık, zaman ve ekonomik kaybına sebep olmaktadır.

Oral diagnoz

Muayene olurken nelere dikkat edilmelidir ?

Muayene sırasında : 

Sorulan sorular doğru bir şekilde yanıtlanması gerekir. Unutulmamalıdır ki eksik verilen bilgiler, hastanın sağlığını ve tedavisini zora sokmaktadır.

Radyoloji kliniğinde :

Radyografi çekimi öncesi baş ve boyun bölgesindeki tüm metal takılar (Gözlük, işitme cihazı, toka, küpe, kolye, hızma, piercing v.b.) çıkartılır. Varsa ağızda takıp çıkartılabilen (hareketli) tüm protezler çıkarılması gerekir.

Hamileyken Radyografi Çektirebilir Miyim ?

Diş Hekimliğinde kullanılan radyografi cihazlarının yaydığı radyasyon miktarı çok düşük olduğundan insan sağlığını tehdit edecek seviyede olmamasına rağmen, özellikle hamileler veya hamilelik şüphesi olan kişilerden, acil tıbbi endikasyon ve doktor talebi dışında radyografi alınmamaktadır. Ancak, gerekli ise radyografi alınabilir. Gereksiz radyografilerden kaçınılması gerekir.
Hamilelerin radyoloji kliniğine girerken, mutlaka kurşun önlük giymesi gerekmektedir.

 

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.