Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji, dişetleri, dişleri destekleyen diğer dokular ve diş köklerini saran kemiklerde meydana gelen iltihabi hastalıkları tedavi eden ana bilim dalıdır. Her insanda dişleri çevreleyen dokular sert ve yumuşak yapıların bir araya gelmesi ile oluşur. Ayrıca bu dokular, diş ve ağız sağlığı için oldukça önemli bir konumda yer alır. Dişeti hastalığının en önemli belirtilerinden biri olan ve hasta tarafından kolaylıkla fark edilebilen dişeti kanaması, diş fırçalarken, sert gıdalar yerken, kimi zaman da kendiliğinden meydana gelir. Bu hastalıklara erken dönemde teşhis konup müdahale edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler. Periodontal tedavinin ana amacı da umutsuz gibi görünen sağlıksız dişleri ağızda tutmaktır. Tedavi sürecinde gerekli değerlendirmelerin yapılması ve bunun ardından sağlıklı yapının oluşturulması ve devamlılığının sağlanması önemli bir konumda yer alır. Hastalığın tipi ve şiddetine göre değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlar; öncelikle ağız hijyeni eğitimi, diş taşı temizliği, kök yüzeyi düzleştirilmesi, rejeneratif, rekonstrüktif ve mukogingival operasyonlar olarak basitçe özetlenebilir. Aynı zamanda yüksek gülme hattı olan bireylerin diş eti estetiğini sağlamak da, periodontal tedavi kapsamındadır. Sağlıklı dişeti, portakal kabuğu gibi hafif pürüzlü, diş ile olan sınırı düzgün bir hat halinde ve pembe renkli bir görünümdedir. Sağlıklı diş eti fırçalarken veya yemek yerken kanamaz. Periodontal hastalıklar dişeti iltihabı olan (gingivitis) ile başlar. Yani, gingivitis periodontal hastalığın erken dönemidir. Bu dönemde dişetleri kırmızı, kanamalı ve hacim olarak büyümüştür. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek dişeti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde de geri dönüşümsüz hasar oluşturabilir.

Periodentitis Nedir?

Periodontitis; diş ve dişi destekleyen dokuların yıkımıyla oluşan iltihapsal bir hastalıktır. Periodontitis, periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir halidir. Dişleri destekleyen dokularla birlikte alveol kemiği denilen çene kemiğinde hasar oluşur. Periodontitisin temel nedeni bakteri plağıdır ve mekanik olarak tedavi edilebilir. Ancak genetik, çevresel ve sistematik faktörler de hastalığın oluşumunu etkileyebilir. Diş ve dişeti arasında “periodontal cep” varlığı enfeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta çekime bile gidebilir.

Periodontal Hastalığın Belirtisi Nelerdir?

Toplumda yaygın olarak rastlanan periodontal hastalıkların genellikle ilk belirtisi diş etinde kanamadır. Diş eti kızarık, şiş ve parlak yüzeylidir. Çoğu zaman bu belirtilere, ağızda kötü koku ve tat, diş etinde kaşınma, dişetinde çekilme, diş ile dişeti arasından gelen iltihap, dişlerde görülen sallanmalar, uzamalar, dişlerin yer değiştirmesi, kanama hissi, dişeti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak görülen siyah alanlar, dişlerde ve ortaya çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet, dişlerin düzenli bakımının yapılmaması, stres, bakteri plağı, sistemik hastalıklar, ilaçlar, beslenme, sigara, fazla alkol tüketimi de eşlik eder. Periodontal hastalıklar toplumda çocukluktan yaşlılığa kadar her yaşta insanı farklı şiddette etkileyebilir. Çoğu zaman hastanın ağrı gibi bir şikayeti olmadığı için belirti vermeden ilerleyebilmektedir. Hastanın şikayeti olduğunda ise sağlam, çürüksüz dişler destek dokulardaki kayıplardan dolayı sallanarak kaybedilmektedir.

Periodontal Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Periodontoloji tedavisinde çeşitli aşamalar ön plana çıkar. Ağız, diş, çene hastalıkları ile ilgili cerrahi işlemler lokal anestezi denilen yani bölgesel uyuşturma altında yapılabileceği gibi, genel anestezi altında da uygulanabilmektedir. Hastalar, büyük cerrahi işlemler sonrası yatışları yapılarak gözlem altında tutulmaktadır. Cerrahi işlemlerin uygulanmasında hastaların konforu, var olan hastalıkları, tedaviden duydukları kaygı ve korku öncelikle dikkate alınmakta ve hastalar buna göre tedavi edilmektedir. Hastalığın tipi ve şiddeti; hastanın alışkanlıkları ve hekimi ile yapacağı işbirliği, ağız hijyeninin standardı, tedavi planlaması ve başarısını doğrudan etkiler. Periodontal tedavi, erken teşhis ile gerekli müdahaleler yapıldığında sonuçları kesin ve hasta memnuniyetinin en yüksek oranda olduğu dişhekimliği hizmetidir. Unutulmamalıdır ki periodontal olarak sağlıklı olmayan dişlere hiçbir restoratif tedavi uygulanamaz. Diş eti hastalığının tedavisinde diş ile diş eti arasında meydana gelen patolojik ceplerin özel bir alet vasıtasıyla ölçülmesi gereklidir. Patolojik ceplerin derinliğine göre tedavi planı yapılır. Derin patolojik cepler diş eti hastalığının hızla ilerlemesi için uygun bir ortam sağlamaktadır. Bu nedenle tedavide amaç bu ceplerin olabildiğince sığlaştırılmasıdır. Çünkü patalojik ceplerin içerisinde yer alan mikroorganizmaların fırçalama ve diş ipi kullanımıyla hasta tarafından temizlenmesi imkansızdır. Bu patolojik cepleri elimine ederken kullandığımız tedavi seçenekleri ise detertraj, küretaj, yumuşak doku operasyonlarıdır.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.