Tükürük Bezi İltihabı Nasıl Oluşur ? / Konya

Aralık 24, 2022

Tükürük bezi iltihabı, tükürük bezlerinin iltihaplanması ile oluşan bir sağlık sorunudur. Tükürük bezleri, ağız ve burun içinde bulunan yumuşak doku yapılarıdır ve tükürük üretirler. Tükürük, vücuttaki toksinleri atmak, ağız içinde bulunan bakterileri azaltmak ve ağız içinde bulunan pH seviyesini düzenlemek gibi önemli görevleri vardır.

Tükürük bezi iltihabı, genellikle enfeksiyöz olmayan bir nedenden kaynaklanır. Örneğin, tükürük bezlerine basınç uygulanması, ağız içinde bulunan yabancı bir cisim, aşırı tükürük üretimi veya ağız içinde bulunan diş eti iltihabı gibi nedenler tükürük bezi iltihabına neden olabilir.

tükürük bezi iltihabı
tükürük bezi iltihabı için sitemizden randevu alabilirsiniz.

Ancak, tükürük bezi iltihabı da enfeksiyöz olabilir. Örneğin, ağız içinde bulunan bakterilerin tükürük bezlerine yerleşmesi, tükürük bezi iltihabına neden olabilir. Ayrıca, ağız içinde bulunan virüsler veya mantarlar da tükürük bezi iltihabına neden olabilir.Tükürük bezi iltihabı, genellikle yumuşak doku yapılarının uygun şekilde temizlenmesiyle önlenebilir.

Tükürük bezi iltihabı belirtileri, ağrı ve şişlik olabilir. Ağız içinde bulunan tükürük bezleri, ağrı ve şişlik nedeniyle kolayca hissedilebilir. Ayrıca, ağız içinde bulunan tükürük üretimi de artabilir. Tükürük bezi iltihabı genellikle ağız içinde bulunan diş eti iltihabından farklıdır ve diş eti iltihabı genellikle ağrılı olurken, tükürük bezi iltihabı genellikle ağrısızdır.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.