Uçuklar (Herpes Virüsü)

Haziran 29, 2022tarafından fibrika-2

Uçuk Nedir?

Uçuk, karıncalanma, yanma veya kaşıntı hissiyle başlar, kısa süre sonra yayılmaya başlayan kabarcıklarla devam eder. Ne yazık ki, uçuklara neden olan virüs oldukça bulaşıcıdır. Ama uçuk kabuk bağladıktan sonra, virüsün geçme şansı önemli ölçüde azalır. Uçuklara, herpes simpleks virüs tip 1 (HSV-1) adı verilen çok yaygın bir virüs neden olur. İlk enfeksiyondan sonra, virüs sonsuza dek sinir hücrelerinde kalır. Güneş ışığına maruz kalma, yorgunluk, stres ya da hormonal değişiklikler gibi tetikleyiciler virüsü harekete geçirerek ortaya bir uçuk çıkarır. Uçuklar genellikle dudakta veya dudakların kenarında patlar. Uçukların tedavisi yoktur, ancak antiviral ilaçlar meydana gelme sıklığını azaltabilir.

Doğal yöntemlerle uçuk nasıl geçer? Uçuk neden olur? - Sağlık Haberleri

Uçuk Virüsünü Yaymaktan Nasıl Korunulur?

İyi hijyen ve başkalarıyla yakın temastan kaçınmak, en bulaşıcı aşamasındayken uçuk virüsünün yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Ellerinizi sık sık yıkayın ve uçuk kabuk bağlamadan önce kimseyi öpmemeye ya da yakın temas kurmamaya çalışın. Yiyecek, içecek veya havlu, tıraş bıçağı ya da dudak kremi gibi kişisel eşyaları paylaşmayın ve ilaç uygulamadığınız sürece uçuğa dokunmayın. Hemen sonra ellerinizi yıkayın. Ek olarak, aktif uçuğu olan insanlar yenidoğanlarla ve bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarla yakın temastan kaçınmalıdır.

Uçuk Neden Tekrarlar?

Uçuk virüsü bir kez vücuda alındıktan sonra, atılması mümkün değil. Uçuk geçtikten sonra virüs sinir düğümlerine yerleşiyor ve bir nevi uyku dönemine giriyor. Kişinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemlerde, stresli olduğu dönemlerde vb. yeniden uçuk belirtileri tekrar görülebiliyor.

Göz Uçukları

Gözde uçuk olarak da bilinen herpes simpleks virüsü (HSV) gözünün enfeksiyonuyla birlikte ortaya çıkar. En yaygın tipine ise epitel keratit denir ve gözünüzün açık ön kısmı olan korneayı etkiler. Göz uçuğu genellikle; ağrı, iltihap, gözde kızarıklık, kornea yırtılması ve ciddi görme bozukluklarına yol açabilir. Göz uçukları hafif veya şiddetli olarak iki gruba ayrılır. Her iki grupta hekim tarafından önerilen antiviral ilaçlarla tedavi edilebilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Uçuk

Herpes virüsü gebelik döneminde bebek daha doğmadan bulaşmış olursa tehlikeli olabilmektedir. Genellikle doğum sırasında anneden, bebeğe geçen herpes virüsü bebekte göz, cilt ve merkezi sinir sistemi enfeksiyonlarına yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda çocuk hastalık uzmanları tarafından bebeğin antiviral tedavisinin planlanması ve bir an evvel tedavi edilmesi gerekmektedir. Çocukların ve bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz yetişkinler kadar gelişmediği için uçuk hastalığına sahip olan bireylerin bebeklerle ve çocuklarla temastan uzak durması, dokunmaması ve öpmemesi gerekiyor. Bebekler ve çocuklar bu virüsü daha ağır geçirdikleri için mümkün olduğunca uzak durulması gerekiyor.

Uçuk Belirtileri Nelerdir?

 1. Kaşıntı
 2. Ateş
 3. Dudaklarda karıncalanma
 4. Dudaklarda ve ağızda kuru veya tahriş olmuş cilt
 5. Dudaklarda, diş etlerinde, ağzın çatısında veya yanakların içinde küçük kabarcıklar
 6. Şişmiş lenf bezleri
 7. Kas ağrısı
 8. Deride su toplaması
 9. Kızarıklıktır

Çocuklarda uçuk tedavisi ve korunma yolları - Kidsgourmet

Uçuğa İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Uçuk nedeniyle oluşabilecek hasarları giderebilmek amacıyla bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan ilaçlar ve besinler tercih edilmelidir. Böylelikle uçuğun sebebiyet verebileceği zararlı etkiler azaltılıp şikayetler engellenebilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren besin guruplarından bazıları şunlardır.

 • Probiyotikler
 • E ve C vitamini içeren besinler
 • Bal
 • Çinko
 • Sarımsak
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Bakliyatlar

Uçuk tedavisinde kesin bir çözüm bulunamadığından hem ilaçlar hem de besin takviyeleri ile uçuğun zararlı etkilerinin ortadan kaldırılmaya çalışılması gereklidir. Özellikle probiyotikler bu konuda bağışıklık sistemini doğal olarak güçlenmesine katkı sağladığı için ciddi rol oynarlar. Probiyotiklere örnek olarak yoğurt, süt, turşu ve sirke gibi besinler verilebilir. Bu probiyotiklerin ve diğer bağışıklık sistemine iyi gelen besinlerin düzenli olarak kullanılması durumunda uçuk çıkması bir ölçüde önlenebilir.

Uçuk Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

Uçuk görünümü sebebiyle kızarıklık ve şişme gibi durumlara yol açabildiğinden estetik açıdan da pek hoş karşılanmaz ve günlük yaşamı etkileme ihtimali vardır. Vücudun çeşitli bölgelerinde çıkabilen uçukları belirti gösterdiği andan itibaren kontrol altına almak gereklidir. Uçuk virüsünü başkalarına yaymamak ve enfeksiyonu bulaştırmamak için gereken özen gösterilmeli ve çeşitli önlemler alınmalıdır. Bu önlemlerden bazıları aşağıda verilmiştir.

 • Hijyen kurallarına uymak
 • Elleri sık sık yıkamak
 • Uçuklu bölgeye kaşımamak ve dokunmamak
 • Uçuklu bölgeye dokunulması durumunda diğer yerlere el sürmemek
 • Yakın temas halinden kaçınmak
 • Hiç kimseyi öpmemek
 • Özellikle bağışıklık sistemi çok zayıf olan bebeklerden uzak durmak
 • Tükürük salgısını akıtmamak
 • Yeme içme gereçlerini ayırmak
 • Havlu ve tıraş bıçağı gibi kişisel eşyaları ortak kullanmamak
 • Dudak kremi, ruj ve diğer makyaj malzemelerini paylaşmamak

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.