Botoks – Çene Botoksu

Şubat 22, 2022tarafından admin

Botoks İğnesi

Botoks Nedir?

Botoks (Botulinum toksini),  Clostridium Botulinum olarak adlandırılan bakteriden elde edilerek oluşturulan bir toksindir. Sinir uçlarında bulunup iletimi sağlayan maddelerin salınımı yapmasını engelleyerek ve sinirler ile sinirlerin ulaştığı organların arasında bulunan iletimi durdurarak işlev gösterir. Sinir iletiminin durması ile sinirin ulaştığı organın fonksiyonlarının azalmasını ya da bu fonksiyonların tamamen kaybolmasını sağlar.

Kozmetik ve estetik görünümü amaçlayarak, mimik kaslarının hareketleri neticesinde oluşan, deri üzerinde ki kırışıklıkları azaltmak, kırışıklığın oluşmasını engellemek ve çok fazla terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak ve kronik migren rahatsızlığının tedavisinde kullanılabilmektedir.

Çene Botoksu Nedir?

Çene botoksu uygulaması her ne kadar üst yüz bölgesi için uygulanıyor olsa da çene bölgesinde de etkin olarak kullanılmaktadır.Çene bölgesinde kullanılmasının en önemli sebebi çiğneme kaslarının gücünü zayıflatmaktır. Çünkü özellikle diş gıcırdatma ya da diş sıkma problemi yaşayan hastalar gündüzleri istemsiz olarak ya da gece uykularında çene kaslarını sıkar veya gıcırdatırlar.

Uyanıkken veya uykudayken istemsiz olarak diş sıkma ve dişleri gıcırdatma için kullanılan, fiziksel ağrılı ve şiddetli diş problemlerine yol açabilen bruksizm hastalığında genellikle botoks tedavisi kullanılır. Kronik diş gıcırdatma rahatsızlığı baş ağrısına, kulak ağrısına, yüz ağrısına ve hatta migrene neden olabilir. Bruksizmden kaynaklanan diş hastalıklarının arasında diş minesinin kaybı, diş hassasiyetinin artması ve dişlerin düzleşmesi veya ufalanması yer almaktadır. Uyurken dişlerini gıcırdatıp sıkan bruksizm hastaları sıklıkla çene ağrısıyla uyanırlar.

Çene botoksu tedavisi çene bölgesindeki çiğneme kaslarının gücünü zayıflatarak çene bölgesinde oluşan ağrıyı aza indirir ya da önler. Aynı zamanda diş ve çene ekleminde hasarların oluşmasını da engeller.

Çene Botoksu Neden Yapılır?

Masseter kasının yani çene kasının anormal büyümesi görsel olarak rahatsız edici olabilir. Zira bu tip durumlarda çene yanlara doğru genişler ve yüz şekliniz kareyi andırmaya başlar. Bu durum özellikle de kadınlar için sorun teşkil etmektedir. Bunun yanında masseter kasının anormal derecede büyümesi bruksizm hastalığına neden olabilmektedir. Bu hastalık uykuda ve gündelik yaşantıda hem şiddetli ağrılara yol açabilen hem de dişlerde hasar bırakabilen istemsiz diş gıcırdatma ve diş sıkma gibi problemlere de davetiye çıkarır. Çene botoksu olarak da bilinen masseter botoksu, bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için geliştirilmiş bir yöntemdir.

Çene Botoksu Nasıl Yapılır?

Diş sıkma botoksu olarak da anılan bu tedavi de çiğneme fonksiyonunu yerine getiren masseter kasına çok ince botoks iğneleri yardımı ile botox enjekte edilir. Diş sıkma botoksu işleminde yapılan noktalar ve enjekte edilen botoks miktarı önem teşkil eder. Zira bruksizm yapılan botoks işlemi sonrasında çiğneme fonksiyonundan da sorumlu olan masseter kasında çiğnemeye ve konuşmaya ait problemler oluşmamalıdır. Azar azar dozlarda botulinum toksini direkt olarak masseter kasına enjekte edilerek, kas, dişlerin istemsiz gıcırdatılmasını ve çenenin sıkılmasını durduracak kadar zayıflatılır.

Botox bu kasları etkin bir şekilde zayıflatması ile beraber yemek yeme, çiğneme veya konuşma gibi fonksiyonların çalışmasını etkilemez. Çoğu hastada, çene botoksu tedavisinden iki hafta sonra diş sıkmaya bağlı problemlerin azaldığı veya düzeldiği görülür. Bruksizm hastalığın tedavisinde botox dozu toplam 40-60 ünite aralığındadır. Her bir çeneye 20 ila 30 ünite arasında botox diş hekiminin belirlediği özel noktalara uygulanır.  Yapılan botoxun etkisi genellikle 6 ay kadar sürmektedir.

Botoks - Çene Botoksu Nasıl Yapılırbotoks - cene botoksu neden yapılır

 Çene Botoksunun Faydaları Nelerdir?

Bu işlemin sağladığı birçok avantaj vardır. Bu işlemin hastalara en çok fayda sağladığı avantajlar şunlardır :

 • Oldukça güvenli bir tedavi yöntemidir. Bilindiği üzere botoks işlemi, cerrahi müdahale gerektirmeyen bir işlemdir.
 • İstemsiz çene sıkma ve diş gıcırdatma problemlerinden ve bunlardan dolayı oluşan şiddetli ağrılardan kurtulmuş olursunuz.
 • İstemsiz diş sıkmaları oluşabilecek diş yüzeyinin düzleşmesi hatta diş kırılmalarına ulaşacak boyutta ki hasarları engellemiş olursunuz.
 • Diş gıcırdatmaları ve diş sıkma hastalığının yol açabileceği eklem ağrıları ve eklem hastalıklarından korunmuş olursunuz.
 • İstemsiz diş sıkmaları sonucu gece plağı kullanmayarak uyku kalitenizi düşürmeden bu rahatsızlıktan kurtulmuş olursunuz.
 • Masseter kasına yapılan bu işlem ile çene kaslarının boyutu küçülür. Böylece, daha ince ve belirgin çene hatlarına kavuşmuş olursunuz.
 • Bruksizm hastalığının ilerlemesi sonucu masseter yani çene kasının büyümesini ve kare yüz görünümünü engellemiş olursunuz.
Çene botoksu hangi durumlar için uygulanır ?
 • Diş gıcırdatma hastalığı tedavisi için
 • Diş sıkma hastalığı tedavisi için
 • Diş sıkma ve diş gıcırdatma hastalığından dolayı oluşan şiddetli ağrılarını gidermek için
 • Diş plağı kullanmakta zorluk çekenler için
 • Temporomandibular eklem bozuklukluğu durumunda aşırı eklem basıncını önlemek için
 • Çene hattı yani jawline belirginleştirmesi için
 • Yüz ve yanak hatlarının inceltilmesi için
Çene Botoksu Fiyatları 2022

Çene botoksunun fiyatları kullanılan botoks dozuna bağlı olmakla beraber değişmektedir. Çene kaslarının büyüklüğüne göre uygulanacak doz miktarıda değişmektedir. Uygulanacak dozun miktarı yapılacak olan muayene neticesinde belirlenmektedir. En doğru fiyatı alabilmek için hekiminizle iletişime geçmeniz de fayda vardır.

 

 

 

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.