Endodonti Nedir?

Endodonti, diş kökünü, sinirlerini ve damarlarını ilgilendiren her türlü sağlık sorunundan sorumlu bir bölümdür. Endodonti bölümü, diş hekimliği anabilim dalları arasında önemli yer tutan bir tıp branşıdır. Dişin pulpa dokusuna yansıyan her türlü sağlık probleminin teşhis ve tedavisini üstlenir. 

Temel diş hekimliği eğitimi sonrasında 3 senelik endodonti uzmanlığı alındıktan sonrasında, tüm endodontik tedaviler uygulanabilir. Endodonti bölümünde görev yapan diş hekimlerinin ünvanı, endodontist ya da endodonti uzmanıdır. 

Endodonti Neye Bakar? Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Endodonti bölümü, dişin pulpa dokusuna kadar ilerleyen ve kanal tedavisi gerektiren tüm hastalıkların teşhisi ile tedavisini üstlenir.

Bu hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Diş Köklerinde Kırık: Genellikle sert gıdaların ısırılması ya da fiziksel darbeler sonucunda oluşur. Köklerde meydana gelen kırıklara dolgu yapılmadan önce endodontik tedavi uygulanmalıdır. Aksi halde enfeksiyon ve iltihaplanma gibi komplikasyonların görülme riski artış gösterecektir.
 • 20 Yaş Dişi Çekimi: Yirmilik diş olarak da bilinen bu dişler genellikle sağlıksız ve işlevsiz olduğu için çekilir. Ancak çekim işlemi sırasında diğer dişler zarar görebilir. Bu durumlarda endodontik tedaviler ile oluşan hasar giderilmelidir.
 • Pulpa Dokusunu Etkileyen Durumlar: Diş kırıkları, çürükleri, bakterilerin diş dokusunu aşındırması, dişlerin çatlaması, pulpa dokusunda enfeksiyon gelişmesi ve benzeri durumlarda endodontik tedavi uygulanmalıdır. Bu sayede diş sağlığı ve işlevleri korunabilir.  
 • Isı Hassasiyeti: Özellikle çok soğuk ya da sıcak yiyecek/ içeceklerin tüketilmesi sırasında acı duyumu hissediliyorsa endodonti tedavisi gerekebilir. Dişte hassasiyet oluşması, pulpa dokusunda meydana gelen tahribatın habercisidir.
 • Uykuda Görülen Ağrı Hissi: Uyku sırasında dişler kullanılmadığı için, gün içerisinde hissedilen ağrının şiddetlenmesi halidir. Pulpa dokusuna ilerleyen sağlık sorunlarının habercisi olarak kabul edilir.
 • Diş Fistülü: Diş merkezine doğru ilerleyen oyuklardır. Mine dokusunun aşınması nedeniyle hastalıkların pulpaya ilerlemesi daha kolay olur. Bu nedenle endodontik tedavi uygulanmalıdır.
 • Diş Eti Şişmesi: Diş köklerine kadar ilerleyen ya da pulpa dokusuna yayılan enfeksiyon oluşumları diş etlerinde şişliğe yol açar. Yoğun acı duyumu ile kendini gösteren bu durum, ciddi hastalıkların habercisi olarak kabul edilir.
 • Ciddi Enfeksiyonlar: Diş dokusunun canlılığını yitirmesine yol açacak kadar şiddetli bir şekilde enfekte olmasıdır. Kısa süre içerisinde tedavi edilmezse, enfeksiyonunun diğer organlara yayılma ve kişinin sağlığını olumsuz etkileme riski bulunur.
 • Diş Eti Hastalıkları: Diş eti hastalıkları, pulpa dokusunda ya da diş köklerinde enfeksiyona yol açıyorsa kanal tedavisi uygulanmalıdır. Bu sayede diş kökleri bakterilerden arındırılabilir ve diş sağlığı korunabilir.
Dentium Selçuklu Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Hastalarımızdan Yorumlar

Kevser B.

Ayşegül Totan Hatipoğlu

Ben ilk olarak yaklaşık 5 sene önce tanıştım Ayşegül Hanım’la , önce ön dişlerimi yaptırdım ,daha sonrasında da çürük için gittim, kanal tedavisi için gittim. Her sorunumu ilgiyle dinler ve en iyi yanı da randevu hızı süper, özel doktor arayanlar hiç düşünmeden gidebilirler. Her şey için teşekkürler Ayşegül Hanım Allah razı olsun.

Derya V.

Mücella Tezcan

Mücella Hanım’dan çok memnun kaldım. Yaptığı uyarılar, verdiği ön bilgilendirmeler, tavsiyeler, güler yüzlülüğü her şey çok güzeldi. Tedavimin son aşaması pandemi sürecine denk gelmesine rağmen o süreç bile harika yönetildi. Diş tellerim çıkalı 3 ay oluyor ve şu ana kadar her şey yolunda. Teşekkürler hocam emeğinize sağlık.

Zeliha T.

Muhammet Haluk Akbaba

14 aylık bebeğimizi çürük şüphesi ile Haluk Bey’e götürdük. Çok ilgili kendisi ve açıklayıcı yaklaşımından çok memnun kaldık. Bebeği için diş hekimi arayışında olan ebeveynlere kesinlikle tavsiye ederiz.

Büşra K.

Duygu Bozkurt

Her bakımdan mükemmel bir insan. Güler yüzlü, insana güven veren, hijyen açısından çok iyi ve iyi iş çıkaran, eli hafif bir hekim. Açıklamaları ve bilgilendirmeleri ile benim içimi rahatlattı. Tedavim tam bana açıklanan takvimde tamamlandı. Klinikte hijyen kurallarına uyulması da ayrı bir güzellik ve memnuniyet verici bir durumdu. Herkese tavsiye ederim ve sevgili doktorum sizede çok teşekkür ederim.

Hüseyin G.

Mehmet Zahit Koç

İlgisi alakası çok üst düzeyde, memnunum. Hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası ilgi ve alakası çok iyi. Herkese tavsiye ederim. Ben dolgu ve kanal tedavisi yaptırıyorum. Eşim implant yaptırıyor. Benim tedavim bitti, eşimin implantları takıldı. 3 aylık bekleme sürecindeyiz. Sürekli arayıp soruyor. 9 adet implant yapılıyor, çok memnunuz.

Cansu M.

Ahmet Can Üzümcüoğlu

Hastaların hiç kuşku duymadan tercih edebilecekleri diş hekimi, genç bir doktor. Ben çok sıkıntılar çektim. Ahmet Bey’in yaptığı dolgular, kanal tedavileri çok çok iyi ve kaliteli oldu. Uzun süreli kullanıyorum, sonuna kadar kuşkusuz tercih edilebilir. Tedavi sonrası bir şikayetin var mı diye kontrolünü sağlıyor. Takip açısından çok başarılı ve hijyenik bir hekim.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.