Apikal Rezeksiyon Nedir?

Dişin kemikte bulunan kök ucundaki iltihaplı bölgenin cerrahi şekilde alınması işlemine Apikal Rezeksiyon denir. Bazı durumlarda dişe yapılmakta olan kanal tedavisi, iltihabın giderilmesinde tek başına yeterli olmamaktadır. Kök uçlarında olan apse ve kemik yıkımı büyümeye devam eder.  Böyle zamanlarda cerrahi şekilde hasarlı olan dokunun ve kök ucunun alınması gerekir. Yani etkili çözüm için hastaya Apikal Rezeksiyon uygulanmalıdır.

Apikal rezeksiyon, lokal anestezi ile yapılır. İşlem genel olarak 30 dakika sürmektedir. Diş etlerine küçük bir insizyon yapılır. Enfekte olan dokulara ulaşılıp, o bölge temizlenir. Daha sonra dikiş atılıp, kapatılır. Bu işlemler doğru bir şekilde yapıldıktan sonra enfeksiyon kısa bir süre içinde iyileşir. Yeni kemik dokusunun oluşabilmesi için zamana bırakılır.

Apikal Rezeksiyon Ameliyatından Sonra Enfeksiyon Tekrarlar Mı?

Apikal Rezeksiyon işleminden sonra enfeksiyonların tekrarlama riskleri bulunur. Tekrarlama olduğu zaman; diş köklerinde şişlik, iltihap ve ağrı görülebilir. Ameliyattan sonra enfeksiyon olursa, işlem yapılan bölge tekrardan açılmalı ve hastalıklı olan bölge temizlenmelidir. İmplant tedavisi, özellikle tekrarlayan enfeksiyonlarda, dişin yerine önerilen alternatif tedavi şeklidir. Bunun nedeni uyumlu diş implantları, eksik olan dişin yerine yerleştirilip, dişin her türlü estetik fonksiyonlarını karşılar. Böylece uzun süre boyunca sağlıklı bir şekilde kullanılmayı sağlar.

Apikal Rezeksiyon Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Aşağıdaki durumlarda mutlaka uzman bir diş hekimi tarafından Apikal Rezeksiyon yapılmalıdır;

 • Diş köklerinde kist olduğunda,
 • diş kökünün yapısal ya da şekilde bozukluğu sebebi ile kanal tedavisinin tam bir şekilde yapılmadığı zaman,
 • kanal tedavisi esnasında bir alet kırıldıysa,
 • kırılmış olan aletin mutlaka çıkarılması gerekli ise,
 • kanal tedavisi yapılmasına rağmen hastanın ağrısı devam ediyorsa,
 • diş kökünün kemikteki 1/3 uç kısımlarının kırılması durumlarınd

Apikal Rezeksiyon Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • İşlemden sonra kanama olmaması için, uygulanmış olan tampon yarım saat tutulmalıdır.
 • Operasyondan sonra 2 saat boyunca hiçbir şey tüketilmemelidir.
 • Daha sonra tüketilen yiyecek ve içecekler ılık olmalıdır.
 • Sıcak ve sert olan yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Anestezinin etkisi tam olarak geçmeden katı gıdalar tüketilmemelidir.
 • İşlemden sonra şişlik olmaması için buz uygulanmalıdır.
 • Buz 1 gün boyunca 10 dakika da bir işlem yapılan bölgeye dışarıdan uygulanmalıdır.
 • Operasyondan sonra dişin üstüne 3 -4 ay protez yapılmamalı, dişin üzerine aşırı kuvvet verilmemelidir.
 • İşlemden sonra hafif şişlik ve ağrı olabilir. Bu durumda doktorun yazmış olduğu ağrı kesici ve antibiyotikler kullanılmalıdır.
 • Ağız gargarası ve diş fırçalama da yapılarak, ağız hijyeni sağlanmalıdır.
 • Operasyon yapılan bölge temiz tutulmalıdır.
Dentium Selçuklu Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Hastalarımızdan Yorumlar

Kevser B.

Ayşegül Totan Hatipoğlu

Ben ilk olarak yaklaşık 5 sene önce tanıştım Ayşegül Hanım’la , önce ön dişlerimi yaptırdım ,daha sonrasında da çürük için gittim, kanal tedavisi için gittim. Her sorunumu ilgiyle dinler ve en iyi yanı da randevu hızı süper, özel doktor arayanlar hiç düşünmeden gidebilirler. Her şey için teşekkürler Ayşegül Hanım Allah razı olsun.

Derya V.

Mücella Tezcan

Mücella Hanım’dan çok memnun kaldım. Yaptığı uyarılar, verdiği ön bilgilendirmeler, tavsiyeler, güler yüzlülüğü her şey çok güzeldi. Tedavimin son aşaması pandemi sürecine denk gelmesine rağmen o süreç bile harika yönetildi. Diş tellerim çıkalı 3 ay oluyor ve şu ana kadar her şey yolunda. Teşekkürler hocam emeğinize sağlık.

Zeliha T.

Muhammet Haluk Akbaba

14 aylık bebeğimizi çürük şüphesi ile Haluk Bey’e götürdük. Çok ilgili kendisi ve açıklayıcı yaklaşımından çok memnun kaldık. Bebeği için diş hekimi arayışında olan ebeveynlere kesinlikle tavsiye ederiz.

Büşra K.

Duygu Bozkurt

Her bakımdan mükemmel bir insan. Güler yüzlü, insana güven veren, hijyen açısından çok iyi ve iyi iş çıkaran, eli hafif bir hekim. Açıklamaları ve bilgilendirmeleri ile benim içimi rahatlattı. Tedavim tam bana açıklanan takvimde tamamlandı. Klinikte hijyen kurallarına uyulması da ayrı bir güzellik ve memnuniyet verici bir durumdu. Herkese tavsiye ederim ve sevgili doktorum sizede çok teşekkür ederim.

Hüseyin G.

Mehmet Zahit Koç

İlgisi alakası çok üst düzeyde, memnunum. Hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası ilgi ve alakası çok iyi. Herkese tavsiye ederim. Ben dolgu ve kanal tedavisi yaptırıyorum. Eşim implant yaptırıyor. Benim tedavim bitti, eşimin implantları takıldı. 3 aylık bekleme sürecindeyiz. Sürekli arayıp soruyor. 9 adet implant yapılıyor, çok memnunuz.

Cansu M.

Ahmet Can Üzümcüoğlu

Hastaların hiç kuşku duymadan tercih edebilecekleri diş hekimi, genç bir doktor. Ben çok sıkıntılar çektim. Ahmet Bey’in yaptığı dolgular, kanal tedavileri çok çok iyi ve kaliteli oldu. Uzun süreli kullanıyorum, sonuna kadar kuşkusuz tercih edilebilir. Tedavi sonrası bir şikayetin var mı diye kontrolünü sağlıyor. Takip açısından çok başarılı ve hijyenik bir hekim.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.