Estetik Dolgu Nedir?

Estetik dolgu kompozit malzeme ile yapılan dolgulardır. Halojen ışık ile sertleştirilen ve kimyasal olarak dişe bağlanan estetik dolgu; hastalarımızı hem görsel olarak hem de işlevsel olarak tatmin etmektedir. Estetik dolguları doğal dişlerden ayırt edebilmek mümkün değildir. Hem şekil hem de renk olarak doğal diş formunda olan dolgulardır. Dolgunun sınırı anlaşılmamaktadır. Hem doğal dişlerin sertliğine yakın bir sertliği olduğu için hem de dişlere kimyasal olarak bağlandığı için direnci oldukça yüksektir. Estetik dolgular kırılmaya karşı oldukça dayanıklıdırlar. Amalgam dolgusu olan hastalarımızın dolguları tek seansta estetik dolgu ile değiştirilebilmektedir. Estetik dolgular yapıştırılırken özel bir ışık tekniği kullanılmaktadır.

Estetik Dolgunun Amacı Nedir?

Estetik dolgu ile hedeflenen; daha parlak ve parıltılı bir görünüm elde etmektir. Ön dişler için de arka dişler için de uygun olan bir uygulamadır. Hastalarımızın dişleri gibi beyaz olduğu için ve ayrıca ışın ile sertleştiğinden kompozit dolgular kullanılmaktadır. Diş çürüğü olan hastalarımızda ise; amalgam dolgular estetik beklentilerini karşılamadığı için porselen dolgu veya kompozit dolgu tercih edilmektedir.

Estetik Dolguların Uygulandığı Durumlar Nelerdir?

Estetik dolgu yapılması gereken durumlar aşağıda verilmiştir:

  • Kırık ve çürük dişlerin onarılması için estetik dolgu uygulamaları yapılmaktadır.
  • Dişlerdeki kalıcı renk bozukluklarının geçirilmesi için estetik dolgu uygulanmaktadır.
  • Dişlerin arasındaki boşlukların kapatılabilmesi için estetik dolguya başvurulmaktadır.
  • Dişlerin boyunu uzatmak amacı ile estetik dolgu yapılmaktadır.
  • Gülüş tasarımı yapabilmek için dişlerde şekil değişikliği yapılırken estetik dolgu uygulamasına başvurulmaktadır.

Estetik Dolguların Kullanımı Nasıldır?

Estetik dolguların kullanımı sonucunda hastalarımızın dişleri ve diş etleri herhangi bir zarar görmemektedir. Estetik dolguları doğal dişleri gibi kullanabilmeleri ve bakımlarını da doğal dişleri gibi uygulayabilmeleri mümkündür. Gün içerisinde en az 2 kere diş fırçalamaya ek olarak diş ipi kullanmaları da gerekmektedir. Lekelenme probleminin olmaması için dolgular cilalanmıştır ve bu sayede hem pürüzsüz hem de mükemmel görüntüleri olmaktadır. Ayrıca dişte oldukça az aşındırma yapılarak uygulandığı için hastalarımızın diş dokusuna herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Düzenli olarak ağız bakımının yapılması durumunda; estetik dolgularda herhangi bir deformasyon olmadığı gibi aynı zamanda dolgularda aralanma veya sızdırma gibi problemler ile de karşılaşılmamaktadır. Diş hekimlerimize 6 aylık veya bir yıllık periyotlarda kontrole gelmeleri gerekmektedir. Diş hekimlerimiz dolguların cilalarının yenilenmesi, bakımlarının yapılması ile ilgilenmektedirler. Hastalarımızın dişlerinde çürük olmaması durumunda; estetik dolguların rutin bakımlarını yapması halinde dolgularda herhangi bir değişim gerekmemektedir.

Dentium Selçuklu Polikliniği

Randevu Alın

  • Randevunuzu Oluşturun
  • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Hastalarımızdan Yorumlar

Kevser B.

Ayşegül Totan Hatipoğlu

Ben ilk olarak yaklaşık 5 sene önce tanıştım Ayşegül Hanım’la , önce ön dişlerimi yaptırdım ,daha sonrasında da çürük için gittim, kanal tedavisi için gittim. Her sorunumu ilgiyle dinler ve en iyi yanı da randevu hızı süper, özel doktor arayanlar hiç düşünmeden gidebilirler. Her şey için teşekkürler Ayşegül Hanım Allah razı olsun.

Derya V.

Mücella Tezcan

Mücella Hanım’dan çok memnun kaldım. Yaptığı uyarılar, verdiği ön bilgilendirmeler, tavsiyeler, güler yüzlülüğü her şey çok güzeldi. Tedavimin son aşaması pandemi sürecine denk gelmesine rağmen o süreç bile harika yönetildi. Diş tellerim çıkalı 3 ay oluyor ve şu ana kadar her şey yolunda. Teşekkürler hocam emeğinize sağlık.

Zeliha T.

Muhammet Haluk Akbaba

14 aylık bebeğimizi çürük şüphesi ile Haluk Bey’e götürdük. Çok ilgili kendisi ve açıklayıcı yaklaşımından çok memnun kaldık. Bebeği için diş hekimi arayışında olan ebeveynlere kesinlikle tavsiye ederiz.

Büşra K.

Duygu Bozkurt

Her bakımdan mükemmel bir insan. Güler yüzlü, insana güven veren, hijyen açısından çok iyi ve iyi iş çıkaran, eli hafif bir hekim. Açıklamaları ve bilgilendirmeleri ile benim içimi rahatlattı. Tedavim tam bana açıklanan takvimde tamamlandı. Klinikte hijyen kurallarına uyulması da ayrı bir güzellik ve memnuniyet verici bir durumdu. Herkese tavsiye ederim ve sevgili doktorum sizede çok teşekkür ederim.

Hüseyin G.

Mehmet Zahit Koç

İlgisi alakası çok üst düzeyde, memnunum. Hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası ilgi ve alakası çok iyi. Herkese tavsiye ederim. Ben dolgu ve kanal tedavisi yaptırıyorum. Eşim implant yaptırıyor. Benim tedavim bitti, eşimin implantları takıldı. 3 aylık bekleme sürecindeyiz. Sürekli arayıp soruyor. 9 adet implant yapılıyor, çok memnunuz.

Cansu M.

Ahmet Can Üzümcüoğlu

Hastaların hiç kuşku duymadan tercih edebilecekleri diş hekimi, genç bir doktor. Ben çok sıkıntılar çektim. Ahmet Bey’in yaptığı dolgular, kanal tedavileri çok çok iyi ve kaliteli oldu. Uzun süreli kullanıyorum, sonuna kadar kuşkusuz tercih edilebilir. Tedavi sonrası bir şikayetin var mı diye kontrolünü sağlıyor. Takip açısından çok başarılı ve hijyenik bir hekim.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.