Kompozit Dolgu Nedir?

Kompozit dolgular diğer adıyla reçine dolguları olarak da bilinir. Çeşitli kimyasal bileşenlerin yanı sıra seramik kullanılarak üretilir. Bu dolgular ile ağızda çiğneme ve ısırmanın daha güçlendirilmesi sağlanır. Ayrıca azı dişi olarak bilinen arka dişlerde rahatlıkla kullanılabilir. Bunun yanında dişlerle aynı renkte üretilebildiği için ön dişlerin kullanımında da uygundur. Fiyat ve performans açısından bir değerlendirme yapılması halinde kompozit dolgular oldukça tatmin edici materyaller olarak karşımıza çıkar. Kompozit dolguların bir üst kalitedeki malzemesi ise full seramik dolgudur.

Diş kayıplarının sebepleri arasında diş etinde meydana gelen hastalıkların zamanında tedavi edilmemesi ve kazalar sonucu oluşan kayıplar ilk sıralarda yer almaktadır. Tüm bu sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan kayıplar, farklı çeşitlerde kullanıma sunulan diş protezleriyle giderilmekte, kaybedilen dişlerin yerine daha estetik ve fonksiyonel dişler kazanılmaktadır. Diş kayıpları gerek estetik yönden bozulmalara, gerekse diş kayıpları sebebiyle ortaya çıkan konuşma ve ifade bozukluklarına da sebep olmaktadır. Diş protezleri bu tür sorunların giderilmesi sebebiyle hastaya psikolojik destek de sağlar.

Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

Kompozit dolgu işlemleri öncesinde birtakım incelemeler yapılır. Bunların başında dolgu yapılacak dişteki çürükler gelir. Eğer dolgu yapılacak olan dişte çürük varsa, ilk olarak bu çürükler temizlenir. Genelde lokal anestezi ile yapılan işlemler, yüzeysel uygulamalarda anesteziye gerek duyulmadan da yapılabilir. Dişin dolgu için tam olarak hazır hale getirilmesi adına birtakım temizlik ve rötuş işlemlerine ihtiyaç duyulur. Bu işlemlerin tamamlanması ardından ise dolgu yerleştirilir.

Kompozit dolgu uygulaması sırasında mevcut dişlerin orijinal yapısına uygun bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Bunun yanında dolgunun dişin işlevini tam olarak yerine getirecek şekilde yerleştirilmesi ya da düzeltilmesi önemli bir konumda yer alır. Dolguda düzeltme işlemi ısırma provası ve dille yüzey kontrolü esnasında en uygun şekli dişe aldırmak adına yapılır. Ayrıca uygulama sırasında diş hekimi de hastadan bu tür provaları yapmasını talep eder. Diş üzerinde dolgunun en uygun ve sorunsuz bir şekilde kullanılmaya başlaması ile düzletme işlemi sona erer.

Kompozit Dolgu Hangi Durumlarda Düşünülebilir?

Kompozit dolgu çeşitli durumlarda düşünülmesi gereken bir dolgu yöntemidir. Bu nedenle dişlerinde sorun yaşayan kişilerin hangi durumlarda kompozit dolgu yaptırabileceğini öğrenmesi dişlerde oluşan sorunların kısa süre içerisinde ortadan kaldırılmasında önemli bir yere sahiptir. Şimdi, kompozit dolu hangi durumlarda uygulanabilir? daha yakından bakalım.

 • Dişlerde oluşan çürükleri onarmak için kompozit dolgu düşünülebilir. Ayrıca kompozit dolgu ile dişler arasında boşlukları doldurmak da mümkün olur.
 • Kırık ya da çatlak dişler de yine bu dolgu yöntemi ile onarılabilir.
 • Ayrıca dişlere renk görünümünü daha iyi bir hale getirmek için tercih edilebilir.
 • Dişler arasında oluşan boşlukların kapatılması adına kompozit dolgu önemli bir konumda yer alır.
 • Bunların yanı sıra dişlerin daha uzun bir görüntüye kavuşturulması için de tercih edilebilir.
 • Dişlerdeki şekilleri değiştirmek ve amalgam dolgulara estetik bir alternatif sunmak adına bu dolgu yöntemi uygulanabilir.
 • Diğer yandan diş etlerinin çekilmesi halinde diş kökünün belirli bir kısmını korumak için de yine kompozit dolgu yöntemi tercih edilebilir.

Kompozit Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Dişlerde kırık, çatlak, çürük ya da bunlara benzer pek çok farklı sorunun giderilmesinde etkili sonuçlar ortaya koyan kompozit dolgu, aynı zamanda çeşitli avantajları da beraberinde getirir. Pek çok farklı özelliği ile uygulama yapılan dişin ağız içerisinde daha iyi bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Genel olarak baktığımızda ise kompozit dolgular ile gelen avantajlar aşağıdaki gibidir;

 • Kompozit dolgunun en önemli avantajı estetik kaygının giderilmesi sağlamasıdır.
 • Ayrıca işlem süresi oldukça kısadır ve sadece bir gün içerisinde dahi birden fazla dişe kolayca uygulanabilir.
 • Amalgam dolguların tam aksine hem arka hem de ön dişlere rahatlıkla uygulanabilir.
 • Bunun yanında uygulama sırasında kişinin diş rengine uygun olan dolgu malzemeleri ile çalışmalar yapılır. Bu şekilde dişlerde daha doğal ve estetik bir görüntü elde edilir.
 • Kimyasal yapısı nedeniyle uygulama yapılan diş ile sorunsuz bir şekilde birleşir. Ayrıca amalgam dolguların birleştiği bölgeler çürükler gelişebilirken, kompozit dolgu yönteminde bu çürükler ortaya çıkmaz.
 • Kompozit dolgular uygulanan dişe oldukça iyi bir şekilde bağlanır ve aynı zamanda diş dokularını destekler. Başta diş kırılmaları olmak üzere sıcaklık hassasiyetlerinin de iletiminin önüne geçer.
 • Bir başka avantajı da ağrısız bir işlem olmasıdır. Pek çok uygulama sırasında dişin uyuşturulmasına dahi gerek duyulmaz.

Bunların dışında kompozit dolguların dezavantajlarına baktığımızda ise ciddi bir dezavantaja sahip olmadığını söylemek doğru olur. İşlem sonrasında sadece dişlerde hassasiyet meydana gelir ve bunun yanında çay, sigara ve alkol kullanımında dişlerde renk değişimi oluşur.

Dentium Selçuklu Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Hastalarımızdan Yorumlar

Kevser B.

Ayşegül Totan Hatipoğlu

Ben ilk olarak yaklaşık 5 sene önce tanıştım Ayşegül Hanım’la , önce ön dişlerimi yaptırdım ,daha sonrasında da çürük için gittim, kanal tedavisi için gittim. Her sorunumu ilgiyle dinler ve en iyi yanı da randevu hızı süper, özel doktor arayanlar hiç düşünmeden gidebilirler. Her şey için teşekkürler Ayşegül Hanım Allah razı olsun.

Derya V.

Mücella Tezcan

Mücella Hanım’dan çok memnun kaldım. Yaptığı uyarılar, verdiği ön bilgilendirmeler, tavsiyeler, güler yüzlülüğü her şey çok güzeldi. Tedavimin son aşaması pandemi sürecine denk gelmesine rağmen o süreç bile harika yönetildi. Diş tellerim çıkalı 3 ay oluyor ve şu ana kadar her şey yolunda. Teşekkürler hocam emeğinize sağlık.

Zeliha T.

Muhammet Haluk Akbaba

14 aylık bebeğimizi çürük şüphesi ile Haluk Bey’e götürdük. Çok ilgili kendisi ve açıklayıcı yaklaşımından çok memnun kaldık. Bebeği için diş hekimi arayışında olan ebeveynlere kesinlikle tavsiye ederiz.

Büşra K.

Duygu Bozkurt

Her bakımdan mükemmel bir insan. Güler yüzlü, insana güven veren, hijyen açısından çok iyi ve iyi iş çıkaran, eli hafif bir hekim. Açıklamaları ve bilgilendirmeleri ile benim içimi rahatlattı. Tedavim tam bana açıklanan takvimde tamamlandı. Klinikte hijyen kurallarına uyulması da ayrı bir güzellik ve memnuniyet verici bir durumdu. Herkese tavsiye ederim ve sevgili doktorum sizede çok teşekkür ederim.

Hüseyin G.

Mehmet Zahit Koç

İlgisi alakası çok üst düzeyde, memnunum. Hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası ilgi ve alakası çok iyi. Herkese tavsiye ederim. Ben dolgu ve kanal tedavisi yaptırıyorum. Eşim implant yaptırıyor. Benim tedavim bitti, eşimin implantları takıldı. 3 aylık bekleme sürecindeyiz. Sürekli arayıp soruyor. 9 adet implant yapılıyor, çok memnunuz.

Cansu M.

Ahmet Can Üzümcüoğlu

Hastaların hiç kuşku duymadan tercih edebilecekleri diş hekimi, genç bir doktor. Ben çok sıkıntılar çektim. Ahmet Bey’in yaptığı dolgular, kanal tedavileri çok çok iyi ve kaliteli oldu. Uzun süreli kullanıyorum, sonuna kadar kuşkusuz tercih edilebilir. Tedavi sonrası bir şikayetin var mı diye kontrolünü sağlıyor. Takip açısından çok başarılı ve hijyenik bir hekim.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.