Apseli Diş Tedavisi

Diş eti sorunları genel olarak kronik bir şekilde ilerleme gösterir ve bu nedenle belirtileri oldukça geç görülür. Buna karşın pulpa odasında yani sinirler üzerinde etkili olan apseler, akut dönemlerde oldukça ciddi ağrılar meydana getirir. Böyle bir durumda ise yapılması gereken bir an önce müdahale edilmesi olmaktadır.

Diş apsesi türleri üç farklı şekilde karşımıza çıkar. Diş hekimleri de apsenin oluştuğu bölgeye göre diş apsesini üç farklı şekilde ele alır. Diş apsesi türleri aşağıdaki gibidir;

Periapikal apse: Dişlerde, apeks olarak tanımlanan kök ucunda oluşan apse türüdür.

Periodontal apse: Diş ve diş etlerinin buluştuğu bölgelerde biriken kalıntılar ve bu kalıntılara bağlı meydana gelen plaklardan kaynaklı bakterilerin oluşması sonucunda ortaya çıkan apse türüdür.

Gingival apse: Direkt olarak diş etlerinde meydana gelen apse türüdür.

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Diş ya da diş etlerinde oluşan rahatsızlıkların çeşitli belirtileri olduğu gibi diş apsesinin de birtakım belirtileri vardır. Bunlar aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

  • Diş apsesi tam anlamıyla diş kökü ile bağlantılı olduğu için belirtiler genel olarak kök ucunda görülür.
  • Isırma sırasında ya da hiç beklenmedik anlarda oluşan ağrılar belirtiler arasında yer alır.
  • Bunların yanı sıra şişlik ya da gece uyurken aniden uyandıran ağrılar da yine diş apsesi belirtileridir.
  • Diş kökünün hizasında standart bir sivilce başı kadar görülen fistül ağzından akan iltihap da belirtilerden biridir.

Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş apsesi belirtileri ile diş hekimine başvurulması halinde ilk olarak şikayet edilen bölge ile ilgili fiziksel kontroller sağlanır. Bunun ardından yine ilgili bölgenin röntgeni çekilir ve apsenin hangi aşamada olduğu tam olarak netleştirilir. Daha sonra ise enfeksiyonun diş içinde bulunan sinire ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilir ve diş apsesi eğer sinire ulaşan bir enfeksiyon nedeniyle meydana gelmiş ise dişte bulunan sinir alınır. Bunun tam adı ise kanal tedavisi olarak karşımıza çıkar. Genel olarak bakıldığında diş apsesi tedavisinde uygulanan yöntemler aşağıdaki gibidir;

 • Öncelikle diş apsesine neden olan etkenin tam olarak ne olduğu anlaşılır ve bunun ardından tedavi sürecine geçilir.
 • Diş etlerinin istenen bir şekilde ve sağlıklı olması için temizlik yapılması gerekebilir.
 • Ayrıca dişin bazı bölgelerinde küretaj olarak tanımlanan derin temizlik işlemi yapılabilir.
 • Tedavi sürecinde direkt olarak ilaç verilmesi uygun görülmez. Bunun yerine iltihaplı bölge geniş ise anestezi etkisi ile iltihabın akıtılması sağlanır.
 • İltihabı akıtmak için lokal yöntemler yeterli gelmediğinde cerrahi müdahalelere başvurulur. Böylece hem diş eti hem de diş kökleri enfeksiyonun tekrar ortaya çıkamayacağı şekilde temizlenir.
 • Diş apsesi tedavisinde en çok tercih edilen tedavi uygulamalarından biri kanal tedavisi olarak karşımıza çıkar. Bu uygulama ile diş apsesi tek bir seansta kolayca kurutulur.
Dentium Selçuklu Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Hastalarımızdan Yorumlar

Kevser B.

Ayşegül Totan Hatipoğlu

Ben ilk olarak yaklaşık 5 sene önce tanıştım Ayşegül Hanım’la , önce ön dişlerimi yaptırdım ,daha sonrasında da çürük için gittim, kanal tedavisi için gittim. Her sorunumu ilgiyle dinler ve en iyi yanı da randevu hızı süper, özel doktor arayanlar hiç düşünmeden gidebilirler. Her şey için teşekkürler Ayşegül Hanım Allah razı olsun.

Derya V.

Mücella Tezcan

Mücella Hanım’dan çok memnun kaldım. Yaptığı uyarılar, verdiği ön bilgilendirmeler, tavsiyeler, güler yüzlülüğü her şey çok güzeldi. Tedavimin son aşaması pandemi sürecine denk gelmesine rağmen o süreç bile harika yönetildi. Diş tellerim çıkalı 3 ay oluyor ve şu ana kadar her şey yolunda. Teşekkürler hocam emeğinize sağlık.

Zeliha T.

Muhammet Haluk Akbaba

14 aylık bebeğimizi çürük şüphesi ile Haluk Bey’e götürdük. Çok ilgili kendisi ve açıklayıcı yaklaşımından çok memnun kaldık. Bebeği için diş hekimi arayışında olan ebeveynlere kesinlikle tavsiye ederiz.

Büşra K.

Duygu Bozkurt

Her bakımdan mükemmel bir insan. Güler yüzlü, insana güven veren, hijyen açısından çok iyi ve iyi iş çıkaran, eli hafif bir hekim. Açıklamaları ve bilgilendirmeleri ile benim içimi rahatlattı. Tedavim tam bana açıklanan takvimde tamamlandı. Klinikte hijyen kurallarına uyulması da ayrı bir güzellik ve memnuniyet verici bir durumdu. Herkese tavsiye ederim ve sevgili doktorum sizede çok teşekkür ederim.

Hüseyin G.

Mehmet Zahit Koç

İlgisi alakası çok üst düzeyde, memnunum. Hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası ilgi ve alakası çok iyi. Herkese tavsiye ederim. Ben dolgu ve kanal tedavisi yaptırıyorum. Eşim implant yaptırıyor. Benim tedavim bitti, eşimin implantları takıldı. 3 aylık bekleme sürecindeyiz. Sürekli arayıp soruyor. 9 adet implant yapılıyor, çok memnunuz.

Cansu M.

Ahmet Can Üzümcüoğlu

Hastaların hiç kuşku duymadan tercih edebilecekleri diş hekimi, genç bir doktor. Ben çok sıkıntılar çektim. Ahmet Bey’in yaptığı dolgular, kanal tedavileri çok çok iyi ve kaliteli oldu. Uzun süreli kullanıyorum, sonuna kadar kuşkusuz tercih edilebilir. Tedavi sonrası bir şikayetin var mı diye kontrolünü sağlıyor. Takip açısından çok başarılı ve hijyenik bir hekim.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.