20'lik Diş Çekimi Nedir?

20 yaş dişleri standart şekilde çekilebildiği gibi, bu dişin çekilmesi için cerrahi operasyon da gerekebilmektedir. Dişin nasıl çekileceğinin belirlenmesi için öncelikle panoramik röntgen veya tomografi çekilir ve sonrası dişin çekim şekli belirlenir. Her iki tür çekim için de ekstra bir durum yoksa lokal anestezi uygulanmaktadır.

Yirmi yaş dişleri çene kemiğindeki konumlarından ve üzerlerinin dişeti veya kemikle kaplı olmasından kaynaklı çoğunlukla gömülü durumda bulunurlar. Bununla beraber çene kemiğindeki yerlerinden ötürü bazen kendi önlerinde bulunan azı dişlerine baskı yapabilirler ve bu yüzden ağrı ile beraber ön dişlerde çapraşıklık oluşabilir.

Dişin bir kısmının dişeti ile kaplı olması genellikle enfeksiyona sebep olmaktadır. Burada oluşan enfeksiyon yüz bölgesinde şişmeye ve çeneyi açmada zorluğa neden olacaktır. Bu enfeksiyonların tekrarlaması durumunda sonuç, oradaki kemiğin erimeye başlaması ve eriyen kemiğin yerine iltihaplı doku oluşmasıdır.

20 yaş dişlerinin çekimi sonrasında, dişlerin etrafındaki kemik dokusu varlığından dolayı, yüzde şişlikle beraber ağrı görülebilir.

20’lik Diş Çekiminden Sonra Neler Yapılmalıdır?

 • İlk olarak mutlaka hekiminizin tavsiyelerine uyulmalıdır. Aşağıda yazanlar normal şartlarda uygulanması gerekenlerdir fakat hekim çekim durumuna göre tavsiyelerde değişiklik yapabilir.
  • Diş çekiminin yapıldığı bölgeye hekim tarafından yerleştirilen tampon, kanamanın durması için ortalama 30 dakika sıkı şekilde ısırılarak tutulmalıdır. Kanama devam etmiyorsa süre sonunda tampon atılmalıdır.
  • Hekim buz kullanılması gerekmektedir önerisinde bulunduysa, mutlaka önerilen şekilde uygulanmalıdır. Buzun genel olarak 5 veya 10 dakikalık periyotlarla tutulması gerekmektedir. Buzun aynı noktada sürekli tutulması, buz yanıklarına sebebiyet vereceğinden, yarardan çok zararı olacaktır.
  • Diş çekimini takip eden 2 saat boyunca herhangi bir gıda tüketilmemelidir, 2 saat sonrasında da tükettiklerimizin ılık olmasına dikkat edilmelidir.
  • İşlemi takip eden 24 saat sürecinde çok sıcak yiyecek ve içeceklerle beraber alkol ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Aynı süre zarfından bu bölgeyi kullanmamaya dikkat edilmelidir.
  • 20 yaş dişi çekimi sonrasındaki 24 saatte sigara içilmemelidir.
  • Diş çekiminin yapıldığı bölge temiz tutulmalıdır.
  • Çekimin ardından çekim bölgesinde olan pıhtının kopmasına sebebiyet vereceğinden ağız çalkalanmamalıdır, süreç ağrılı olabilir.
  • Zor yapılan 20lik yaş dişi çekimlerinde ilk akşam daha geç bir saatte ve yüksek bir yastıkla yatılması önerilmektedir.
  • Hekimin önerdiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir.
  • 24 saat geçtikten sonra ılık tuzlu ile gargara yapılabilir.
  • Diş çekim bölgesine temas edilmemelidir, yaranın olduğu yer emilmemelidir.
  • Yaranın içerisine yemek artıklarının dolmasını önlemeye çalışılmalıdır, işlemden 24 saat geçtikten sonra yumuşak bir diş fırçası kullanılarak yavaş hareketlerle dişler fırçalanmalıdır.

Tüm Yirmi Yaş Dişlerinin Çekilmesi Mi Gerekir?

Hayır, gömük durumda veya çıkmış olan 20 yaş dişi yandaki dişleri engellemiyor, bulunduğu kemiğe zarar vermiyorsa, ağız içinde temizlenebilir bir durumda ise çekilmesine gerek yoktur. Bunlarla beraber söz konusu 20 yaş dişi çürük veya kırılmadan kaynaklı zarar görmüşse ve dolgu, kanal tedavisi, kuron veya diğer tedavi metotları ile tedavi edilmesi mümkün değilse mutlaka bu dişin ağızdan uzaklaştırılması gerekmektedir.

20 yaş dişleri çekilmesi gereken zamanda çekilmez ise, diğer dişlerin çapraşıklığına sebebiyet verebilir, iltihaba neden olabilir ve kendi önündeki dişe zarar verebilir. Bu sebeple diş hekiminizi mutlaka düzenli ziyaret edin.

Cerrahi Çekim Nedir?

Bu isim sizi korkutmasın. Cerrahi diş çekimi, söz konusu dişin ağız içinde rahatça görülmemesi, dişeti sınırında kırık olması veya gömülü dişlerin çekimi esnasında kullanılan isimdir. Dişin bölümleri ayrıldıktan sonra çekilmesi gerektiği durumlarda da bu teknik uygulanır. Standart diş çekiminde olduğu gibi cerrahi diş çekimi de lokal anestezi altında uygulanır.

Dentium Selçuklu Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Hastalarımızdan Yorumlar

Kevser B.

Ayşegül Totan Hatipoğlu

Ben ilk olarak yaklaşık 5 sene önce tanıştım Ayşegül Hanım’la , önce ön dişlerimi yaptırdım ,daha sonrasında da çürük için gittim, kanal tedavisi için gittim. Her sorunumu ilgiyle dinler ve en iyi yanı da randevu hızı süper, özel doktor arayanlar hiç düşünmeden gidebilirler. Her şey için teşekkürler Ayşegül Hanım Allah razı olsun.

Derya V.

Mücella Tezcan

Mücella Hanım’dan çok memnun kaldım. Yaptığı uyarılar, verdiği ön bilgilendirmeler, tavsiyeler, güler yüzlülüğü her şey çok güzeldi. Tedavimin son aşaması pandemi sürecine denk gelmesine rağmen o süreç bile harika yönetildi. Diş tellerim çıkalı 3 ay oluyor ve şu ana kadar her şey yolunda. Teşekkürler hocam emeğinize sağlık.

Zeliha T.

Muhammet Haluk Akbaba

14 aylık bebeğimizi çürük şüphesi ile Haluk Bey’e götürdük. Çok ilgili kendisi ve açıklayıcı yaklaşımından çok memnun kaldık. Bebeği için diş hekimi arayışında olan ebeveynlere kesinlikle tavsiye ederiz.

Büşra K.

Duygu Bozkurt

Her bakımdan mükemmel bir insan. Güler yüzlü, insana güven veren, hijyen açısından çok iyi ve iyi iş çıkaran, eli hafif bir hekim. Açıklamaları ve bilgilendirmeleri ile benim içimi rahatlattı. Tedavim tam bana açıklanan takvimde tamamlandı. Klinikte hijyen kurallarına uyulması da ayrı bir güzellik ve memnuniyet verici bir durumdu. Herkese tavsiye ederim ve sevgili doktorum sizede çok teşekkür ederim.

Hüseyin G.

Mehmet Zahit Koç

İlgisi alakası çok üst düzeyde, memnunum. Hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası ilgi ve alakası çok iyi. Herkese tavsiye ederim. Ben dolgu ve kanal tedavisi yaptırıyorum. Eşim implant yaptırıyor. Benim tedavim bitti, eşimin implantları takıldı. 3 aylık bekleme sürecindeyiz. Sürekli arayıp soruyor. 9 adet implant yapılıyor, çok memnunuz.

Cansu M.

Ahmet Can Üzümcüoğlu

Hastaların hiç kuşku duymadan tercih edebilecekleri diş hekimi, genç bir doktor. Ben çok sıkıntılar çektim. Ahmet Bey’in yaptığı dolgular, kanal tedavileri çok çok iyi ve kaliteli oldu. Uzun süreli kullanıyorum, sonuna kadar kuşkusuz tercih edilebilir. Tedavi sonrası bir şikayetin var mı diye kontrolünü sağlıyor. Takip açısından çok başarılı ve hijyenik bir hekim.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.