Diş Eti Büyümeleri

Diş eti büyümesi birçok sebeple oluşabilir ve her yaşta gözlemlenebilir. Büyümeye sebep olan faktörler tespit edilip kontrol altına alındıktan sonra tedavi yönetimi belirlenir. Hormonal değişiklikler, ilaç kullanımları, sistemik hastalıklar, kötü ağız hijyeni, hatalı yapılmış protezler ve dolgular, ağız solunumu , travmalar diş eti büyümelerine sebep olabilir.

Tedavi için iyi ağız hijyeni sağlamak önemlidir. Diş eti sağlığı oluşturulduktan sonra düzeltilmesi gereken fazla dokular cerrahi yöntemle uzaklaştırılır.

Diş Eti Büyümesinin Nedenleri Nelerdir ?

  • Diş eti büyümesinin çok farklı sebepleri olabilir . Bunlardan birincisi diş eti hastalığıdır . Diş eti hastalıklarında diş etinde şişme , kızarma şeklinde büyümeler görülebilir.
  • Özellikle gençlerde hormonal dengenin bozulmasına bağlı olarak büyüme gelişmenin belli dönemlerinde vücuttaki hormonal dengelere bağlı olarak diş etinde büyümeler görülebilir . Bu bir hastalık değildir .
  • Bununla beraber bazı hastalarda kullanılan ilaçlar diş etlerinde büyümeye sebep olurlar ( özellikle epilepsi, sara dediğimiz hastalıkta kullanılan ilaçlar ,bazı kanser türlerinin tedavilerinde kullanılan ilaçlar diş eti büyümelerine sebebiyet verebilirler
  • Hamilelik döneminde gebelik tümörü diş etlerinde büyümeye sebep olabilir .(birkaç diş etinde olabileceği gibi tek dişi de kapsayan anormal diş eti büyümesidir )
  • Şeker hastalığı olan insanlarda diş eti büyümesi görülebilir .
  • Bunların dışında dengeli beslenmeme ,ağız hijyenini sağlayamama ,ağızdan nefes alma , diş etleri arasında yemek birikmesi , kötü restorasyonlar gibi durumlar da diş etlerinde büyümeye sebebiyet verir.  

Diş Eti Büyümesinin Belirtileri Nelerdir ?

Hastalarda diş eti büyümesinin bir den çok belirtisi olabilir . Normal sağlıklı bir bireyde portakal kabuğu ( açık pembe ) renginde olan diş etleri hasta bireylerde diş etlerinde kırmızılıklar mevcuttur bununla beraber diş etlerinde şişlikler , açılmalar , eğer büyüme ilerlemiş ise diş etleri etrafında diş taşı oluşumu , diş etlerinde kanamaya eğilim , diş eti etrafında abseler ve enfeksiyonlar mevcuttur . Özellikle ileri derecede diş eti büyümesi görülen hastalarda diş eti konturlarında eksuda çıkışı görülür .

Diş Eti Büyümesinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Diş eti büyümesi görülen hastalar büyümenin nedenini öğrenmek için hekime başvurmalıdırlar . Hekim büyümenin nedenini araştırıp tanı koyduktan sonra gerekli tedavi yöntemini uygular .

Genellikle hastaya düzenli bir şekilde diş fırçalama yöntemi öğretilir ve düzenli diş fırçalaması söylenir , bunun yanında hastaya kullanması için diş ipi önerilir . Bu işlemlerden sonra hastada diş eti büyümesi devam etmesi halinde diş etinde büyüyen kısım kesilir ve gerekli tedavi sağlanmış olur .

Dentium Selçuklu Polikliniği

Randevu Alın

  • Randevunuzu Oluşturun
  • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Hastalarımızdan Yorumlar

Kevser B.

Ayşegül Totan Hatipoğlu

Ben ilk olarak yaklaşık 5 sene önce tanıştım Ayşegül Hanım’la , önce ön dişlerimi yaptırdım ,daha sonrasında da çürük için gittim, kanal tedavisi için gittim. Her sorunumu ilgiyle dinler ve en iyi yanı da randevu hızı süper, özel doktor arayanlar hiç düşünmeden gidebilirler. Her şey için teşekkürler Ayşegül Hanım Allah razı olsun.

Derya V.

Mücella Tezcan

Mücella Hanım’dan çok memnun kaldım. Yaptığı uyarılar, verdiği ön bilgilendirmeler, tavsiyeler, güler yüzlülüğü her şey çok güzeldi. Tedavimin son aşaması pandemi sürecine denk gelmesine rağmen o süreç bile harika yönetildi. Diş tellerim çıkalı 3 ay oluyor ve şu ana kadar her şey yolunda. Teşekkürler hocam emeğinize sağlık.

Zeliha T.

Muhammet Haluk Akbaba

14 aylık bebeğimizi çürük şüphesi ile Haluk Bey’e götürdük. Çok ilgili kendisi ve açıklayıcı yaklaşımından çok memnun kaldık. Bebeği için diş hekimi arayışında olan ebeveynlere kesinlikle tavsiye ederiz.

Büşra K.

Duygu Bozkurt

Her bakımdan mükemmel bir insan. Güler yüzlü, insana güven veren, hijyen açısından çok iyi ve iyi iş çıkaran, eli hafif bir hekim. Açıklamaları ve bilgilendirmeleri ile benim içimi rahatlattı. Tedavim tam bana açıklanan takvimde tamamlandı. Klinikte hijyen kurallarına uyulması da ayrı bir güzellik ve memnuniyet verici bir durumdu. Herkese tavsiye ederim ve sevgili doktorum sizede çok teşekkür ederim.

Hüseyin G.

Mehmet Zahit Koç

İlgisi alakası çok üst düzeyde, memnunum. Hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası ilgi ve alakası çok iyi. Herkese tavsiye ederim. Ben dolgu ve kanal tedavisi yaptırıyorum. Eşim implant yaptırıyor. Benim tedavim bitti, eşimin implantları takıldı. 3 aylık bekleme sürecindeyiz. Sürekli arayıp soruyor. 9 adet implant yapılıyor, çok memnunuz.

Cansu M.

Ahmet Can Üzümcüoğlu

Hastaların hiç kuşku duymadan tercih edebilecekleri diş hekimi, genç bir doktor. Ben çok sıkıntılar çektim. Ahmet Bey’in yaptığı dolgular, kanal tedavileri çok çok iyi ve kaliteli oldu. Uzun süreli kullanıyorum, sonuna kadar kuşkusuz tercih edilebilir. Tedavi sonrası bir şikayetin var mı diye kontrolünü sağlıyor. Takip açısından çok başarılı ve hijyenik bir hekim.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.