Pedodonti Nedir?

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), 0-12 yaş arası çocukların, dişlerinin sağlıklı olarak korunması ve tedavi edilmesiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Bu diş hekimliği dalı ile ilgili kişilere “pedodontist” denir. Diş hekimliği fakültelerinde, beş yıllık lisans eğitiminin tamamlanmasının ardından, “Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimleri”ne bağlı “Pedodonti Anabilim Dalı’ nda uzmanlık ya da doktora eğitimi almış diş hekimleri pedodontist ya da çocuk diş hekimi olabilmektedir.

Pedodonti Neden Önemlidir?

Diş hekimlerinden korkan bireylerin çoğunluğu, küçüklük dönemlerinde diş hekimleri ile kötü tecrübeler deneyimleyen çocuklardır. Pedodonti uzmanları, diğer diş hekimlerinden farklı olarak, çocuklarla iletişime geçmek üzere eğitim almışlardır.

Çocukluk çağında edinilen kötü tecrübeler, diş hekimi korkusunu oluşturmaktadır. Çocukların diş tedavilerini, alanında uzmanlaşmış hekimlerin yapması, kötü tecrübelerin önüne geçerek, rahat bir tedavi süreci sağlayacaktır. Çocuklarla hekimlerin, en baştan iyi bir iletişim kurması, uzun vadede diş tedavilerinin ve koruyucu işlemlerin kolaylıkla yapılmasına imkan tanımaktadır. Pedodontistin görevi, çocuğun ruhsal ve bedensel gelişimini gözlemleyerek, diş hekimine alışmasını sağlamaktır.

Pedodontist Neler Yapar?

 • Pedodontist, çocuklarda diş tedavilerini oyuna çevirerek, dental fobi (diş hekimi korkusu) oluşmamasını sağlar.
 • Çürük risk grubunu belirleyerek, kişiye özgü koruyucu program düzenler.
 • Hem aileyi hem de çocuğu, ağız ve diş bakımı hakkında bilgilendirir.
 • Çocuğun, beslenme alışkanlıklarını düzenler.
 • Diş çürüğü oluşmadan, koruyucu uygulamaları düzenler ve uygular.
 • Süt ve daimi dişlerin restoratif ya da endodontik tedavilerini yapar.
 • Çocuğun, çene ve diş gelişimini takip eder.
 • Kötü ağız alışkanlıklarının durdurulması hakkında tedavi uygular. ( Tırnak yeme, parmak emme, kalem ısırma vs.)
 • Gerektiğinde, süt dişlerinin çekimini uygular.
 • Çocuk, dental bir travma yaşadıysa; bununla ilgili takip ve tedavileri yürütür.
Dentium Selçuklu Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Hastalarımızdan Yorumlar

Kevser B.

Ayşegül Totan Hatipoğlu

Ben ilk olarak yaklaşık 5 sene önce tanıştım Ayşegül Hanım’la , önce ön dişlerimi yaptırdım ,daha sonrasında da çürük için gittim, kanal tedavisi için gittim. Her sorunumu ilgiyle dinler ve en iyi yanı da randevu hızı süper, özel doktor arayanlar hiç düşünmeden gidebilirler. Her şey için teşekkürler Ayşegül Hanım Allah razı olsun.

Derya V.

Mücella Tezcan

Mücella Hanım’dan çok memnun kaldım. Yaptığı uyarılar, verdiği ön bilgilendirmeler, tavsiyeler, güler yüzlülüğü her şey çok güzeldi. Tedavimin son aşaması pandemi sürecine denk gelmesine rağmen o süreç bile harika yönetildi. Diş tellerim çıkalı 3 ay oluyor ve şu ana kadar her şey yolunda. Teşekkürler hocam emeğinize sağlık.

Zeliha T.

Muhammet Haluk Akbaba

14 aylık bebeğimizi çürük şüphesi ile Haluk Bey’e götürdük. Çok ilgili kendisi ve açıklayıcı yaklaşımından çok memnun kaldık. Bebeği için diş hekimi arayışında olan ebeveynlere kesinlikle tavsiye ederiz.

Büşra K.

Duygu Bozkurt

Her bakımdan mükemmel bir insan. Güler yüzlü, insana güven veren, hijyen açısından çok iyi ve iyi iş çıkaran, eli hafif bir hekim. Açıklamaları ve bilgilendirmeleri ile benim içimi rahatlattı. Tedavim tam bana açıklanan takvimde tamamlandı. Klinikte hijyen kurallarına uyulması da ayrı bir güzellik ve memnuniyet verici bir durumdu. Herkese tavsiye ederim ve sevgili doktorum sizede çok teşekkür ederim.

Hüseyin G.

Mehmet Zahit Koç

İlgisi alakası çok üst düzeyde, memnunum. Hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası ilgi ve alakası çok iyi. Herkese tavsiye ederim. Ben dolgu ve kanal tedavisi yaptırıyorum. Eşim implant yaptırıyor. Benim tedavim bitti, eşimin implantları takıldı. 3 aylık bekleme sürecindeyiz. Sürekli arayıp soruyor. 9 adet implant yapılıyor, çok memnunuz.

Cansu M.

Ahmet Can Üzümcüoğlu

Hastaların hiç kuşku duymadan tercih edebilecekleri diş hekimi, genç bir doktor. Ben çok sıkıntılar çektim. Ahmet Bey’in yaptığı dolgular, kanal tedavileri çok çok iyi ve kaliteli oldu. Uzun süreli kullanıyorum, sonuna kadar kuşkusuz tercih edilebilir. Tedavi sonrası bir şikayetin var mı diye kontrolünü sağlıyor. Takip açısından çok başarılı ve hijyenik bir hekim.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.