Diş Protezi Nedir?

Diş protezleri doğal diş yapısı bozulan kişilerin dişlerinin düzeltilmesi ya da farklı sebeplere bağlı olarak eksilen dişlerin tamamlanması için kullanılan yapay dişlerdir. Uygulanan diş protezleri diş dokularının sağlıklı olmasına yarar sağlamanın yanı sıra, estetik görünümün kazanılması ve dişlerin fonksiyonlarını eksiksiz yerine getirebilmesine olanak sağlamaktadır. Günümüzde kadın-erkek her yaştan bireye uygulanabilen diş protezleri, kaybolan çiğneme fonksiyonunun yeniden kazanılması ve kaybolan yüz estetiğinin geri kazanılmasını hedefler.

Diş kayıplarının sebepleri arasında diş etinde meydana gelen hastalıkların zamanında tedavi edilmemesi ve kazalar sonucu oluşan kayıplar ilk sıralarda yer almaktadır. Tüm bu sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan kayıplar, farklı çeşitlerde kullanıma sunulan diş protezleriyle giderilmekte, kaybedilen dişlerin yerine daha estetik ve fonksiyonel dişler kazanılmaktadır. Diş kayıpları gerek estetik yönden bozulmalara, gerekse diş kayıpları sebebiyle ortaya çıkan konuşma ve ifade bozukluklarına da sebep olmaktadır. Diş protezleri bu tür sorunların giderilmesi sebebiyle hastaya psikolojik destek de sağlar.

Diş Protezi Çeşitleri

 • Tam ve bölümlü hareketli protezler
 • Metal destekli veya metalsiz yapıda porselen sabit protezler
 • Diş çekimi sonrası takılan Immediat protezler
 • Doğal diş kökleri üzerine yapılan protezler (Overdenture)
 • Çene ve yüzde oluşan yumuşak ve sert doku kayıpların giderilmesi amacına yönelik olarak yapılan protezler ( maksillofasiyal)
 • Diş sıkma veya gıcırdatma alışkanlığı olan kişilere uygulanan protezler şeklindedir.

Hareketli Protezler

Bu tür protezler hastanın kendi protezlerini takıp çıkarmasına olanak sağlayan özelliğe sahip bulunmaktadır. Hareketli protezler ağızdaki sağlam kalmış dişlerin yanı sıra, ağız içerisindeki yumuşak dokulardan da destek almak suretiyle işlevlerini sürdürür. Hareketli protezler hastanın ihtiyacı doğrultusunda ve eksik dişlerin sayısı kadar yapılabildiği gibi, tüm dişlerin eksik olduğu hallerde de yapılabilen bir protez çeşididir.

Bazı hastalarda kendi doğal dişlerden ve yumuşak dokulardan destek almak suretiyle yapılan protezler mevcuttur. Bu tür protezlere ‘’hareketli bölümlü protez’’ adı verilmektedir. Bazı hastalarda ise, tüm doğal dişlerin kaybedilmiş olması söz konusu olmakta, bu tür hastalara sadece diş etlerinden ve damaktan destek alarak işlevini sürdüren ‘’ tam protez’’ uygulanmaktadır.

  • Damak protez
  • İmplant destekli tam protez
  • Diş destekli tam protez
  • Parsel ( kısmi-bölümlü) protez
  • Asetalli uygulama
  • Hassas protez gibi çeşitler hareketli protez çeşitleridir.

Sabit Protezler

Diş eksikliklerinde en fazla tercih esilen protez tipi olan sabit protezler yapılırken ağızda bulunan bazı dişlerin proteze destek olmak amacıyla küçültülmesi gerekir. Bazı hastalar tarafından bu işlem endişeyle karşılanmakla birlikte, sabit protezlerin sağladığı birçok avantaj düşünüldüğünde bu endişenin yersiz olduğu anlaşılacaktır. Sabit protezler sayesinde,

 • Çiğneme fonksiyonu daha kolay bir hal alır.
 • Konuşma kusurları giderilir.
 • Protezin dudak ve yanakları destekliyor olması sebebiyle yüz estetiğinde önemli kazanımlar sağlanır.

Sabit protezler de diğer protez çeşitleri gibi hastanın gereksinimine, estetik beklentilerine ve ekonomik durumlarına göre farklı çeşitlerde kullanıma sunulmaktadır. Sabit protez çeşitleri arasında,

 • Kuron kaplama
 • Köprü
 • Metal alt yapılı porselen protez
 • Full metal
 • Zirkonyum alt yapılı porselen protezler
 • Güçlendirilmiş porselen(Empress)
Dentium Selçuklu Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Hastalarımızdan Yorumlar

Kevser B.

Ayşegül Totan Hatipoğlu

Ben ilk olarak yaklaşık 5 sene önce tanıştım Ayşegül Hanım’la , önce ön dişlerimi yaptırdım ,daha sonrasında da çürük için gittim, kanal tedavisi için gittim. Her sorunumu ilgiyle dinler ve en iyi yanı da randevu hızı süper, özel doktor arayanlar hiç düşünmeden gidebilirler. Her şey için teşekkürler Ayşegül Hanım Allah razı olsun.

Derya V.

Mücella Tezcan

Mücella Hanım’dan çok memnun kaldım. Yaptığı uyarılar, verdiği ön bilgilendirmeler, tavsiyeler, güler yüzlülüğü her şey çok güzeldi. Tedavimin son aşaması pandemi sürecine denk gelmesine rağmen o süreç bile harika yönetildi. Diş tellerim çıkalı 3 ay oluyor ve şu ana kadar her şey yolunda. Teşekkürler hocam emeğinize sağlık.

Zeliha T.

Muhammet Haluk Akbaba

14 aylık bebeğimizi çürük şüphesi ile Haluk Bey’e götürdük. Çok ilgili kendisi ve açıklayıcı yaklaşımından çok memnun kaldık. Bebeği için diş hekimi arayışında olan ebeveynlere kesinlikle tavsiye ederiz.

Büşra K.

Duygu Bozkurt

Her bakımdan mükemmel bir insan. Güler yüzlü, insana güven veren, hijyen açısından çok iyi ve iyi iş çıkaran, eli hafif bir hekim. Açıklamaları ve bilgilendirmeleri ile benim içimi rahatlattı. Tedavim tam bana açıklanan takvimde tamamlandı. Klinikte hijyen kurallarına uyulması da ayrı bir güzellik ve memnuniyet verici bir durumdu. Herkese tavsiye ederim ve sevgili doktorum sizede çok teşekkür ederim.

Hüseyin G.

Mehmet Zahit Koç

İlgisi alakası çok üst düzeyde, memnunum. Hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası ilgi ve alakası çok iyi. Herkese tavsiye ederim. Ben dolgu ve kanal tedavisi yaptırıyorum. Eşim implant yaptırıyor. Benim tedavim bitti, eşimin implantları takıldı. 3 aylık bekleme sürecindeyiz. Sürekli arayıp soruyor. 9 adet implant yapılıyor, çok memnunuz.

Cansu M.

Ahmet Can Üzümcüoğlu

Hastaların hiç kuşku duymadan tercih edebilecekleri diş hekimi, genç bir doktor. Ben çok sıkıntılar çektim. Ahmet Bey’in yaptığı dolgular, kanal tedavileri çok çok iyi ve kaliteli oldu. Uzun süreli kullanıyorum, sonuna kadar kuşkusuz tercih edilebilir. Tedavi sonrası bir şikayetin var mı diye kontrolünü sağlıyor. Takip açısından çok başarılı ve hijyenik bir hekim.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.