Estetik Lamina

Estetik lamina diş kaplama, diş üzerinde en az aşındırma ve törpüleme işleminin uygulandığı bir tür kaplama yöntemidir. Lamine diş kaplama, sağlam dişin çok az miktarda aşındırılması ile laminelerin dişin üzerine ince bir tabaka halinde yerleştirilmesi işlemidir. Lamine kaplama, Latincede yaprak kaplama anlamına geldiğinden bu kaplama türüne yaprak diş kaplama da denir. Dişin üzerinde çok az miktarda törpüleme işlemi uygulandığı için de kaplama yöntemleri arasında en koruyucu olanıdır.

Estetik Lamina Diş Kaplama Kimlere Uygulanabilir?

 • Lamine diş uygulaması için kişilerde aranan bazı kriterler vardır. Lamine diş tedavisi herkese uygulanabilir bir işlem değildir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesinin ardından hastanın lamine diş kaplama tedavisine uygun olup olmadığına karar verilir.
  • Lamine diş tedavisi, estetik gülüşü engelleyen ön dişlerdeki çapraşıklıkları ve şekil bozukluklarını gidermek için uygulanabilmektedir.
  • Lamine diş tedavisi, travma sonucu kırılmış olan dişlerin onarılarak eski doğal görüntüsüne kavuşturulması için tercih edilebilmektedir.
  • Lamine diş, kısa diş yapısına sahip olan kişilerde güzel bir gülüş sağlamak amacıyla dişleri uzatmak için kullanılabilir.
  • Diş beyazlatma işlemlerinden sonuç alınamayan ve koyu renge sahip dişlerde lamine diş kaplama yöntemi kullanılabilir.
  • Lamine diş, çürümüş olan ön dişlerde, dişin daha fazla yıkıma uğramaması ve çürüğün temizlenmesi amacıyla kullanılabilmektedir.
  • Basit ortodontik problemleri olan ve tel tedavisi görmek istemeyen kişiler için lamine diş uygulaması yapılabilmektedir.
  • Lamine diş, dişlerinin şekli ve duruşundan rahatsız olan hastalarda da sıklıkla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Estetik Lamina Diş Kaplamanın Avantajları

Lamine diş kaplamanın doğal görünümü ile kişiye özgüven sağlaması avantajlarının en başında gelmektedir. Lamine diş kaplamanın avantajları;

 • Porselen lamine çok ince bir tabaka halinde hazırlanır ve buna ek olarak ışığı geçirme ve yansıtma seviyesi doğal dişe oldukça yakındır. Bu özelliği sayesinde hastaya çok yüksek seviyede estetik bir görünüm sağlar.
 • Lamine diş kaplama için dişte çok büyük kesim işlemlerine ihtiyaç yoktur, tırnak genişliğinde bir yuva açılması bu tedavi için yeterlidir.
 • Lamine diş kaplama ile dişlerin gereğinden fazla kesilerek küçültülmesine gerek duyulmaz.
 • Laminate veneer de denilen lamine kaplama yöntemi, porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağından sigara ve benzeri nedenlerden kaynaklanabilecek lekelenmeleri ve diş taşı oluşumunu en aza indirir.
 • Lamine diş kaplamaların aşınma dirençleri oldukça yüksektir.

Estetik Lamina Diş Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Lamine diş ömrü, hastanın kaplamalarına ne kadar iyi baktığıyla ve ağız ve diş sağlığı için hangi önlemleri aldığıyla doğru orantılıdır. Lamine diş ömrünü uzatmak amacıyla ağız ve diş sağlığı için önemli olan diş fırçalama alışkanlığı günde en az 2 defa olmalıdır. Lamine diş ömrü ortalama 10-15 sene kadardır.

Lamine dişler, genel olarak ön dişlere uygulanır. Bu nedenle ön dişlerle yapılacak olan diş gıcırdatma, kalem ısırma, diş sıkma, sert nesneleri ısırma, tırnak yeme gibi alışkanlıklardan uzak durmak bunların yanında ağız ve diş hijyenine önem vermek yapılan kaplamanın ömrünü uzatır.

Dentium Selçuklu Polikliniği

Randevu Alın

 • Randevunuzu Oluşturun
 • Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

Hastalarımızdan Yorumlar

Kevser B.

Ayşegül Totan Hatipoğlu

Ben ilk olarak yaklaşık 5 sene önce tanıştım Ayşegül Hanım’la , önce ön dişlerimi yaptırdım ,daha sonrasında da çürük için gittim, kanal tedavisi için gittim. Her sorunumu ilgiyle dinler ve en iyi yanı da randevu hızı süper, özel doktor arayanlar hiç düşünmeden gidebilirler. Her şey için teşekkürler Ayşegül Hanım Allah razı olsun.

Derya V.

Mücella Tezcan

Mücella Hanım’dan çok memnun kaldım. Yaptığı uyarılar, verdiği ön bilgilendirmeler, tavsiyeler, güler yüzlülüğü her şey çok güzeldi. Tedavimin son aşaması pandemi sürecine denk gelmesine rağmen o süreç bile harika yönetildi. Diş tellerim çıkalı 3 ay oluyor ve şu ana kadar her şey yolunda. Teşekkürler hocam emeğinize sağlık.

Zeliha T.

Muhammet Haluk Akbaba

14 aylık bebeğimizi çürük şüphesi ile Haluk Bey’e götürdük. Çok ilgili kendisi ve açıklayıcı yaklaşımından çok memnun kaldık. Bebeği için diş hekimi arayışında olan ebeveynlere kesinlikle tavsiye ederiz.

Büşra K.

Duygu Bozkurt

Her bakımdan mükemmel bir insan. Güler yüzlü, insana güven veren, hijyen açısından çok iyi ve iyi iş çıkaran, eli hafif bir hekim. Açıklamaları ve bilgilendirmeleri ile benim içimi rahatlattı. Tedavim tam bana açıklanan takvimde tamamlandı. Klinikte hijyen kurallarına uyulması da ayrı bir güzellik ve memnuniyet verici bir durumdu. Herkese tavsiye ederim ve sevgili doktorum sizede çok teşekkür ederim.

Hüseyin G.

Mehmet Zahit Koç

İlgisi alakası çok üst düzeyde, memnunum. Hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası ilgi ve alakası çok iyi. Herkese tavsiye ederim. Ben dolgu ve kanal tedavisi yaptırıyorum. Eşim implant yaptırıyor. Benim tedavim bitti, eşimin implantları takıldı. 3 aylık bekleme sürecindeyiz. Sürekli arayıp soruyor. 9 adet implant yapılıyor, çok memnunuz.

Cansu M.

Ahmet Can Üzümcüoğlu

Hastaların hiç kuşku duymadan tercih edebilecekleri diş hekimi, genç bir doktor. Ben çok sıkıntılar çektim. Ahmet Bey’in yaptığı dolgular, kanal tedavileri çok çok iyi ve kaliteli oldu. Uzun süreli kullanıyorum, sonuna kadar kuşkusuz tercih edilebilir. Tedavi sonrası bir şikayetin var mı diye kontrolünü sağlıyor. Takip açısından çok başarılı ve hijyenik bir hekim.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.