Diş Sararması Nedenleri ?

Mayıs 5, 2023

Diş Sararması Nedenleri

Dişlerin sararması, dişlerin doğal beyaz renginin kaybolması ve sarıya veya kahverengi tonlara dönmesi anlamına gelir. Bu durum, estetik bir sorun değerlendirmesi yanı sıra bazı sağlık sorunlarının da işareti olabilir. Diş sararmasının birçok nedeni vardır. En yaygın nedenleri şu şekildedir :

  • Sigara İçmek: Sigara içme, dişlerdeki sararmaya neden olan en yaygın faktordür. Sigara dumanındaki nikotin ve diğer kimyasallar diş minesinde birikerek, sararmaya neden olur.
  • Beslenme: Dişlerin sağlıklı bir şekilde beyaz olması için beslenmede yeterli miktarda kalsiyum, fosfor ve D vitamini gibi minerallerin olması gerekmektedir. Yetersiz mineral alımı, dişlerin sararmasına neden olabilir.
Diş sararması
Diş sararması sorunlarınız varsa sitemiz üzerinden randevu alarak muayene olabilirsiniz
  • Aşırı Kafein ve Alkol Tüketimi: Çok fazla kahve, çay, şarap veya alkollü içecek tüketimi, dişlerde sararmaya neden olabilir.
  • Yaşlanma: Yaşlandıkça, diş minesindeki beyaz renkli tabaka ilerlemeye başlar ve doğuştan sarımsı tabaka görünür hale gelir. Bu nedenle yaşlanmak, dişlerin sararmasına neden olabilir.
  • Diş Etleri Hastalığı: Diş etleri hastalığı, diş etlerinde korunmamasına neden olur ve bu da dişlerde sararmaya yol açabilir.

Yukarıdaki nedenler, diş sararmasının en yaygın nedenlerindendir. Ancak, diş sararmasının daha birçok nedeni olabilir. Bu nedenle, diş sararması sorunu yaşayan kullanıcılara bir diş hekimine başvurarak, nedenin tespit edilmesi ve uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesi önerilir.

Diş sararması önlemek için, düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız. Ayrıca, sağlıklı bir beslenme düzeni takip etmek, sigara ve alkol tüketimini sınırlamak, düzenli diş muayenelerine gitmek de dişlerin beyaz kalması için önemlidir.

 

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.