Gebelikte Diş Tedavisi Yapılabilir Mi ?

Nisan 25, 2023

Gebelikte Diş Tedavisi Yapılabilir mi?

Gebelik dönemi, kadınların yaşamını oldukça etkileyen önemli bir dönemdir. Bu dönemde anne adaylarının sağlığı, gelecekteki sağlığı için son derece önemlidir. Bu nedenle, hamilelik döneminde sağlık sorunlarına karşı özel bir önem verilir. Gebelik döneminde diş sağlığı da önemli bir bakımdır. Gebelikte diş tedavisi yapılabilir mi? Bu soruya cevap evet, yapılabilir.

Gebelikte diş tedavisi, anne adaylarının genel sağlık süresinin uzaması diş problemlerinin tedavisi için yapılan işlemleri ifade eder. Diş ağrısı, diş eti incelemeleri, diş çürüğü gibi diş problemleri, gebelik döneminde daha sık görülebilir. Bu nedenle gebelerde diş sağlığına özel bir önem vermelidir.

Gebelikte diş tedavisi
Gebelikte diş tedavisi sorunuzun cevabını instagram sayfamızdaki reels videosunda bulabilirsiniz.

Gebelikte diş tedavisi yapılması gerekiyorsa, diş hekimleri tedavisini gebeliğin hangi dönemine denk geldiğine dikkat ederler. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında diş tedavisi yapılması önerilmez. Bu dönemde organları gelişmeli ve herhangi bir zarar görmemesi için gebelikte diş tedavisi yapılmamalıdır. Ancak, acil durumlarda diş tedavisi yapılmalıdır, mutlaka bir doğum uzmanı ile diş hekimi görüşmelidir.

Gebeliğin diğer döneminde ise diş tedavisi yapılabilir. Ancak, gebelikte diş tedavisi yapılırken kullanılan cihazlar bebeğe zarar vermemesi için özel bir dikkat gösterilir. Gebelikte diş tedavisi sırasında anestezi kullanılabilir ve bu anestezinin bebeğe zarar vermediği bilinmektedir.

Sonuç olarak, gebelik döneminde diş sağlığına özen göstermeye çalışın.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.