Ağız İçi Mantar Enfeksiyonları Nedir? / (oral thrush)

Aralık 23, 2022

Ağız içi mantar enfeksiyonları, ağız içinde bulunan mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar genellikle Candida adı verilen bir tür mantar tarafından neden olunur. Ağız içi mantar enfeksiyonları, ağız içinde bulunan mantarların çoğalması sonucu ortaya çıkar.

Ağız içi mantar enfeksiyonları, çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Bu sebepler arasında aşırı derecede nemli bir ortam, diş eti hastalıkları, aşırı derecede tüketilen şekerli gıdalar ve antibiyotik kullanımı gibi faktörler yer alır.

mantar enfeksiyonu
mantar tedavisi için sitemizden randevu alabilirsiniz .

Ağız içi mantar enfeksiyonlarının belirtileri arasında yanma ve kaşıntı hissi, ağız içinde beyaz tabaka oluşumu ve dilin kabarması gibi belirtiler yer alır. Bu enfeksiyonlar genellikle ağız içinde bulunan diş etlerinin üst kısmında, dilin üst kısmında ve dilin arkasında görülür.

Ağız içi mantar enfeksiyonlarının tedavisi, genellikle ağız içinde kullanılan antifungal ilaçlarla yapılır. Bu ilaçlar, ağız içinde kullanılan spreyler, losyonlar ve tabletler şeklinde mevcuttur. Ayrıca, ağız içinde bulunan beyaz tabakaların meydana gelmesini önlemek için ağız içinde bulunan dişetlerinin temiz tutulması da önemlidir.

Ağız içi mantar enfeksiyonları, genellikle kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak, bu enfeksiyonların tedavisinde zaman kaybetmemek ve enfeksiyonun ilerlemesine izin vermemek önemlidir. Bu nedenle, ağız içi mantar enfeksiyonlarının belirtileri görüldüğü takdirde hemen bir diş hekimine başvurulması tavsiye edilir.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.