Diş Hassasiyeti

Temmuz 14, 2022

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş hassasiyeti yaşayan kişiler sıcak ve soğuk içecekler tüketmek ve dişlerini fırçalamak gibi günlük aktivitelerden kaçınırlar. Bu basit aktiviteler, hassasiyet yaşayan kişilerin sürekli olarak aşırı ağrı korkusuyla yaşamasına yol açmaktadır. Hassasiyet, dişin gözenekli dokusu olan dentin açığa çıkınca meydana gelmektedir. Dentinde tübül adı verilen ve sinire giden mikroskopik kanallar bulunmaktadır. Çekilen diş eti dokusu veya enamel kaybı nedeniyle dentin tübülleri açığa çıkınca, sinirler belirli uyarıcılardan daha kolay etkilenerek diş hassasiyetine neden olmaktadır.

Hassas Dişlerin Sırrını Çözün - Dentistiklal Ataköy

Hassas Dişler Neden Olur?

Diş hassasiyeti oldukça yaygın görülen sorunlardan biridir. Dişlerin problemleri devamında ortaya çıkarmaktadır. Bu problem genelde 20-50 yaş aralığında görülmektedir. Bu hassasiyetler diş iç kısmında bulunan “dent” kısmında görülebilir. Dentin kendini gösterdiği durumlarda dışardan gelen alımlarda mesela soğuk su, sıcak su gibi şeyler dişte hassasiyet yaratacaktır. Bu da hastaları oldukça rahatsız eden bir durum olarak görülmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka diş hekimine muayene olmayı aksatmayın ve unutmayın. Çünkü bu gibi durumların teşhis ve tedavisinde diş hekiminiz önemli rol oynamaktadır. Dişlerinizin hassasiyetini diş hekiminin onaylaması, tanı koyması tedavide oldukça rahatlık sağlamaktadır. Diş problemlerinizde mutlaka diş hekiminizden tavsiye almayı unutmayınız.

Hassas dişler sorununun bir değil, birçok sebebi bulunur. Genel olarak bakıldığında diş minesinin aşınmasında veya diş köklerinin açıkta kalmasından kaynaklanmakla birlikte aşağıda sıralanan sorunların tamamı diş hassasiyetine sebep olabilmekte.

 • Diş çürükleri,
 • Diş eti hastalıkları sonucu dişeti çekilmesi,
 • Diş taşı birikmesi ve temizlendiğinde açığa çıkan kök dokusu,
 • Kırık dişler,
 • Bütünlüğünü kaybetmiş dişler,
 • Bazı dolgu işlemleri (özellikle de yakın zamanda yapılan dolgu),
 • Diş beyazlatma işlemi,
 • Pek çok farklı diş hekimliği tedavileri sırasında geçici olarak oluşabilen hassasiyetler
 • Sert kıllı diş fırçası kullanmak,
 • Dişleri çok sert hareketlerle fırçalamaya bağlı olarak diş minelerinin aşınması olabilir,
 • Fazla miktarda asit içeren yiyecek ve içecek tüketimine bağlı olarak ortaya çıkabilir erozyonu,
 • Bulimia ya da reflü gibi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan diş erozyonu,
 • Kök yüzeylerinin açığa çıkmasına sebep olan diş eti çekilmesidir

Hastalar, diş hassasiyetine neyin sebep olduğundan emin değilse diş hekimine danışmaları gerekir. Çünkü diş hekimi altta yatan nedenleri belirleyerek, hastaya bu sorunu önleme ve gidermeye yönelik tavsiyelerde bulunabilir ve uygun tedavi yöntemini size önerebilir.Dişleriniz Hassas Mı? « Marka Diş - Özel Marka Ağız ve Diş Sağlık Merkezi

Diş Hassasiyetinin Belirtileri Nedir?

Aslında diş hassasiyetinin  fark edilmesi için uzun uğraşlar vermeye gerek yok.  Çünkü tatlı, sıcak ya da soğuk içecekler tüketilirken dişlerde ciddi bir sızlama meydana gelmektedir. Bununla birlikte asitli içeceklerin tüketimi sırasında da diş hassasiyeti de oluşabilir. Dolayısıyla  hastaların diş hassasiyetini fark etmemesi pek de mümkün değildir. Çok sayıdaki kişi bu şikayetle bir diş hekimine müracaat ediyorlar. Bununla birlikte ise diş hassasiyetinin olup olmadığını anlamanın son derece kolay bir yolu da vardır.  Dişlerinizi birbirine değdirerek dudaklarınızı açın ve havayı içinize çekin. Ama işlerinizde hafif de olsa bir sızlama ya da ağrı meydana geldiyse diş hassasiyetiniz vardır demektir.

 • Sağlık Köşesi

Diş Hassasiyeti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş hassasiyeti tedavi yöntemleri hassasiyet durumuna ve sebebine göre değişmektedir. Çürük hassasiyeti tedavisi dolgu, şiddetli ağrı ve hassasiyete sebep olan derin çürük hassasiyeti tedavisi kanal tedavisi ile yapılıyordur. Kırıklara bağlı hassasiyetlerde dolgu veya kaplamalar tercih edilmektedir. Diş eti çekilmesine bağlı hassasiyet durumlarında diş eti tedavileri, diş sıkma sonucu oluşan hassasiyet durumlarında oluşan aşınmaları kapatmak ve gece plağı tedavisi yapılır. Kötü yapılmış dolgu ve restorasyonların sebep olduğu hassasiyet durumlarında yapılan işlemleri yenilemek hassasiyeti geçirir. Mine çatlaklarına bağlı oluşan hassasiyet durumlarında özel tedavi yöntemleri hassasiyete çare olmaktadır.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.