Diş Hassasiyeti

Temmuz 14, 2022tarafından fibrika-2

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş hassasiyeti yaşayan kişiler sıcak ve soğuk içecekler tüketmek ve dişlerini fırçalamak gibi günlük aktivitelerden kaçınır. Bu basit aktiviteler, hassasiyet yaşayan kişilerin sürekli olarak aşırı ağrı korkusuyla yaşamasına yol açar. Hassasiyet, dişin gözenekli dokusu olan dentin açığa çıkınca meydana gelir. Dentinde tübül adı verilen ve sinire giden mikroskopik kanallar bulunur. Çekilen diş eti dokusu veya enamel kaybı nedeniyle dentin tübülleri açığa çıkınca, sinirler belirli uyarıcılardan daha kolay etkilenerek diş hassasiyetine neden olur.

Hassas Dişlerin Sırrını Çözün - Dentistiklal Ataköy

Hassas Dişler Neden Olur?

Diş hassasiyeti oldukça yaygın görülen bir sorundur. Dişlerin problemleri devamında ortaya çıkar. Bu problem genelde 20-50 yaş aralığında görülür. Bu hassasiyetler diş iç kısmında bulunan “dent” kısmında başlayabilir. Dentin kendini gösterdiği durumlarda dışardan gelen alımlarda (mesela soğuk su, sıcak su gibi) dişte hassasiyet yaratacaktır. Bu da hastaları oldukça rahatsız eden bir durum olarak görülür. Bu gibi durumlarda mutlaka diş hekimine muayene olmayı unutmayın ve aksatmayınız. Çünkü bu gibi durumların teşhis ve tedavisinde diş hekiminiz önemli rol oynayacaktır. Dişlerinizin hassasiyetini diş hekiminin onaylaması, tanı koyması tedavide oldukça rahatlık sağlayacaktır. Diş problemlerinizde mutlaka diş hekiminizden tavsiye almayı unutmayın.

Hassas dişler sorununun bir değil, birçok sebebi bulunmaktadır. Genel olarak bakıldığında diş minesinin aşınmasında ya da diş köklerinin açıkta kalmasından kaynaklanmakla birlikte aşağıda sıralanan sorunların tamamı diş hassasiyetine sebep olabilir.

 • Diş çürükleri,
 • Diş eti hastalıkları sonucu dişeti çekilmesi,
 • Diş taşı birikmesi ve temizlendiğinde açığa çıkan kök dokusu,
 • Kırık dişler,
 • Bütünlüğünü kaybetmiş dişler,
 • Bazı dolgu işlemleri (özellikle de yakın zamanda yapılan dolgu),
 • Diş beyazlatma işlemi,
 • Pek çok farklı diş hekimliği tedavileri sırasında geçici olarak oluşabilen hassasiyetler
 • Sert kıllı diş fırçası kullanmak,
 • Dişleri çok sert hareketlerle fırçalamaya bağlı olarak diş minelerinin aşınması,
 • Fazla miktarda asit içeren yiyecek ve içecek tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan diş erozyonu,
 • Bulimia ya da reflü gibi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan diş erozyonu,
 • Kök yüzeylerinin açığa çıkmasına sebep olan diş eti çekilmesi

Hastalar, diş hassasiyetine neyin sebep olduğundan emin değilse diş hekimine danışmalılar. Çünkü diş hekimi altta yatan nedenleri belirleyerek, hastaya bu sorunu önleme ve gidermeye yönelik tavsiyelerde bulunabilir ve uygun tedavi yöntemi önerebilir.Dişleriniz Hassas Mı? « Marka Diş - Özel Marka Ağız ve Diş Sağlık Merkezi

Diş Hassasiyetinin Belirtileri Nedir?

Aslında diş hassasiyetini  fark etmek için uzun uğraşlar vermeye hiç gerek yok.  Çünkü tatlı, sıcak ya da soğuk içecekler tüketilirken dişlerde ciddi bir sızlama meydana gelir. Bununla birlikte asitli içeceklerin tüketimi sırasında da diş hassasiyeti oluşabilir. Dolayısıyla  hastaların diş hassasiyetini fark etmemesi pek mümkün olmuyor. Çok sayıda kişi bu şikayetle bir diş hekimine müracaat ediyor. Bununla birlikte diş hassasiyetinin olup olmadığını anlamanın son derece kolay bir yolu da var.  Dişlerinizi birbirine değdirerek dudaklarınızı açın bir havayı içinize çekin. Ama işlerinizde hafif de olsa bir sızlama ya da ağrı meydana geldiyse diş hassasiyetiniz var demektir.

Diş Hassasiyetine Ne İyi Gelir? 

 • Diş sızlaması nasıl geçer diyenler için ilk önerimiz ile karşınızdayız.
 • Diş hekimleri çürük sorunu olmamasına rağmen diş sızlaması sıkıntısı çekenlere hassas dişler için olan diş macunu ve yumuşak uçlu diş fırçası kullanımını öneriyor.
 • Dişler dairesel hareketlerle doğru bir şekilde fırçalanmalı, sert hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Diş eti, damak ve dil temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Ayrıca diş ipi kullanımı da dişte meydana gelen ani ağrıları azaltabilir.
 • Eğer çürük sorunu varsa öncelikle bu problem çözülmelidir. Bunun için bir diş hekimine danışarak gerekli tedavi uygulanmalıdır.Sağlık Köşesi

Diş Hassasiyeti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş hassasiyeti tedavi yöntemleri hassasiyet durumuna ve sebebine göre değişir: çürük hassasiyeti tedavisi dolgu, şiddetli ağrı ve hassasiyete sebep olan derin çürük hassasiyeti tedavisi kanal tedavisi ile yapılmaktadır. Kırıklara bağlı hassasiyetlerde dolgu veya kaplamalar tercih edilebilir. Diş eti çekilmesine bağlı hassasiyet durumlarında diş eti tedavileri, diş sıkma sonucu oluşan hassasiyet durumlarında ise oluşmuş olan aşınmaları kapatmak ve gece plağı tedavisi yapılmaktadır. Kötü yapılmış dolgu ve restorasyonların sebep olduğu hassasiyet durumlarında yapılan işlemleri yenilemek hassasiyeti geçirecektir. Mine çatlaklarına bağlı oluşan hassasiyet durumlarında özel tedavi yöntemleri hassasiyete çare olabilmektedir.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.