İmplant Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır ? / Konya

Aralık 13, 2022

Diş İmplantından Sonra Beslenme Nasıl Olmalı?

Diş implantından sonra beslenme, çiğnemenin zor olması nedeniyle normal şekilde ilerlemeyebilmektedir. Bu nedenle ameliyattan sonra nasıl beslenmeniz gerektiğiyle ilgili ipuçlarını sizlerle paylaşmaktayız.

Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı, ağızda bir veya birden fazla diş kaybı sonrasında uygulanabilen vida ve metallerle diş ve diş kökünün yapay bir şekilde oluşturulduğu bir tedavidir. Çene bölgesindeki dokusunun yeterli olduğu durumlarda, vidalar çeneye yerleştirilerek tam bir oturma sağlayan yapay dişler oluşturulur. İmplant tedavisi uzun süre devam eden bir işlem olmakla beraber çene kemiği ve çene dokusunun yeterince sağlıklı olması durumunda uygulanır. Sabit veya çıkarılabilir implantlar olarak tercih edilebilen tedavi seçenekleri, en iyi sonucu verecek şekilde planlanmaktadır. Yaklaşık 3 ila 6 ay kadar süren implant tedavisi sürecinde yeme içme problemleri oluşması sebebiyle, beslenmenizde değişiklik yapmanız gerekebilmektedir. İmplanttan sonra beslenme hakkında detaylar için bir sonraki başlığımızı incelemekteyiz.

implant tedavisi
implant tedavisi için sitemizden randevu alabilirsiniz .

Diş İmplantından Sonra Beslenme Nasıl Olmalı?

Dental implant ameliyatlarından sonra, çok fazla çiğneme gerektirmeyen her türlü yumuşak gıdanın tercih edilmesi önerilir. İmplant tedavinizden sonra ilk gün, sadece çok yumuşak gıdalar almaya veya sıvı yiyecekler yemeye dikkat etmeniz gerekir. Bu durumun nedeni, ameliyatınız sırasında kullanılmış olan uyuşturma maddeleri nedeniyle ağzınızda oluşacak olan uyuşma hissiyatıdır. Bu hissin geçmesini beklemeden katı gıdalar yemeye çalışmak, çiğneme sorunu oluşturmaktadır. Diş implantı ameliyatından hemen sonra smoothie, yoğurt, dondurma, puding, elma püresi, patates püresi, çorba ve et suyu gibi fazla çiğneme gerektirmeyen gıdalar tüketmeye özen gösterilmesi gerek. İmplant ameliyatı ardından, yaklaşık bir hafta boyunca makarna ve peynir, krep, pirinç, yumuşak ekmek, pişmiş sebzeler gibi, az çiğneme işlemi ile öğütülebilecek yarı katı gıdalara devam edilebilir.

Diş implantından 1-2 hafta sonra, et ve lifli, çiğ sebzeler gibi sert ve çiğnenebilir yiyecekleri diyetinize geri eklemeye başlanabilir. Ancak katı yiyecekleri yemeye başlamanız, ne kadar çabuk iyileştiğine bağlı olur. Ayrıca en az 2 hafta boyunca implant ile yemek yerken dikkat etmenizde fayda bulunur. Yiyecekleri yavaş yemeye ve sert gıdalar tüketmekten kaçınmanız operasyon sonucu için de önemlidir.

implant tedavisi
implant tedavisi için sitemizden randevu alabilirsiniz .

Sonuç

İmplant diş tedavisi, belirli bir yaş sonrasında diş dökülmelerinin kesin ve kalıcı çözümü olarak görülür. Tekli diş kayıplarında veya estetik görünümün yeniden oluşturulmasında diş implantından faydalanabilmektedir. Diş implantından sonra beslenme, hastaların ameliyat sonrası nasıl bir plana sahip olacağını belirtilmektedir. Ameliyat sırasında çeneye ve dokulara yapılan baskı sebebiyle belirli bir süre ağrı hissedilebilir. Ameliyatta kullanılan anestezi nedeniyle operasyon sonra yemek yemeniz zorlamaktadır. Ancak bahsedilen durum geçici bir süreç olup, operasyondan sonraki 2 haftalık dönemde eski yeme düzeninize tekrar kavuşabilmektedir. Dilerseniz, diş implantları fiyatları ve daha fazla bilgi için Dentium Selçuklu Ağız Ve Diş Sağlığı sayfamızdan randevu alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İmplantı diş tekli yapılabilir mi?

İmplant uygulamaları her zaman tüm diş kayıplarında gerçekleşmemektedir. Tek diş implantı uygulamaları ,ağızdaki estetik görünümün sağlanması için kalıcı bir çözüm olur.

İmplant tedavisi süresine kadardır?

İmplant uygulamaları, ağız ve diş sağlığı durumuna göre 3 veya 4 aya kadar devam eder. Tedavide dikkat edilmesi gereken kurallara uyarak, uygulamanın planlanan tarihte bitmesini sağlanabilir.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.