Kanal tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi, çürümüş veya enfekte olan dişleri onararak çekmeden kurtarma yöntemidir.Kanal tedavisi yapılırken dişin içinde bulunan kök kanalı adı verilen doğal boşluktaki yumuşak doku olan pulpa sayesinde diş siniri çıkarılır ardından dişin içi temizlenerek açılan boşluk doldurulur.

Dişte ortaya çıkan çürümeler zamanında tedavi edilmezse, yüzeyde ki çürük derinlere doğru inmeye başlar ve sinirlerin iltihaplanmasına neden olur bu iltihaplanma ağrının şiddetini arttırır.

Kanal tedavisi sırasında dişten çıkarılan diş siniri diş sağlığı ve hayati önem taşımaz kanal tedavisi sayesinde ağrının önüne geçilir.Duyusal sinir sadece sıcak ve soğuk algısı için kullanılır. Eğer tedavi ettirmezseniz doku enfeksiyon kapar ve apseler oluşmaya başlar.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Tedavi sonrası hastaların yanlış beslenmeleri, ağız bakımlarının düzgün yapmamaları ,tedavi işlemlerinin yanlış uygulanması gibi sebeplerden dolayı tedavi yapılan bölgede ağrılar meydana gelebilir.Ağrılar 1 haftalık süreçte ara ara olabilir ancak bu durum normaldir.Zamanla bu ağrılar kaybolacaktır.Ağrıların süresi ve şiddeti artarsa diş röntgeni çekmek gerekebilir.

 

Kanal Tedavisi Sonrası Yemek

Tedavi yaptırdıktan sonra dişinizde ağrı hissetmek istemiyorsanız bir kaç saat yemek yememelisiniz.Çünkü kanal tedavisi sırasında dişlerinize yapılan anestezi ile dişleriniz uyuşacaktır uyuşmanın etkisi ile  çiğneme sırasında yumuşak dokularınıza zarar verebilirsiniz.

Tedavi sonrası yemek yiyecek hastaların çok sıcak veya çok soğuk besinleri tercih etmemelidirler.Tedavi sonrası yemekler kaygan, ılık ve yumuşak tercih edilmelidir.Tedaviden sonra 1 haftalık süreçte ağrılar normal olsa da ağrının şiddetinin artmaması için yemekleri ters tarafta çiğneme yapılmalıdır.

Bölgede şişlik indikten sonra yemek yemelisiniz. Kanama vb. Aksi durumlarda kesinlikle yemek yemeyiniz.

 

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer , Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Bu dişte oluşan hasarlara bağlı olarak tek veya iki seansta gerçekleşmektedir.Enfeksiyon çok yaygınsa tedavi süreci üç güne kadar çıkabilir.Kanal tedavisi diş hekimi veya endodontist tarafından yapılmaktadır.

Kanal tedavisinde ki ilk adım , kök kanallarının şeklini görmek için röntgen çekerek çevre kemiklerde enfeksiyon belirtisini kontrol etmekle başlar.Daha sonra dişin yanında bulunan bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi yapılır.Sinir öldüğü için acı duymasanız da doktorlar hastayı rahatlatmak ve sakin hale getirmek için anestezi uygularlar.Tedavi sırasında bölgeyi kuru tutmak ve tükürükten uzak tutmak için dişin etrafına su geçirmez bir malzeme yerleştirir.

Bir sonraki adımda, enfeksiyon olan bölgeye ulaşmak için diş içersine delik açılır.Bakteriler ile birlikte pulpa, çürümüş sinir dokusu ve bölgede bulunan enfeksiyon döküntüleri dişten uzaklaştırılır.Temizleme işlemi daha sağlıklı olsun diye ve kanalı daha etkin doldurabilmek için kanalın genişletilmesi gereklidir.

Kanal genişletme sırasında tırnak törpüsüne benzeyen aletler kullanılır.Bu işlemin adı kanal eğelemedir.Hem eğeler esnasında dökülen döküntüler hem de içerde kalan bazı kalıntıları temizlemek için sodyum hipoklorit bileşenleri kullanılır.

Diş tamamen temizlendikten sonra sızdırmaz hale getirilmelidir.Bazı diş hekimler bu süreç için bir hafta beklemeyi tercih etmektedirler.Örneğin bir enfeksiyon varlığından şüphe duyarsa müdahale etmek için dişin için özel ilaçlarla tedavi uygulayabilir.Bazıları da temizledikten hemen sonra kapatmayı tercih ederler.Aynı gün tamamlanmayan tedaviler de o bölgeyi korumak için geçici dolgular yapılmaktadır.

Diş içersini doldururken guta percha adı verilen bir kauçuk bileşiği kullanılır.Guta percha ince bir çubuğa benzer fakat vücutta herhangi bir reaksiyona yol açmaz.bu madde yerleştirilmeden önce diş kanalında ki kuruluk kağıt konlarla sağlanmaktadır.açılan kanalların uzunlukları özel aletle ölçülür.Kanal uzunluklarına göre  guta perchalar ayarlanır fazla olan kısımlar ısı yardımıyla kesilirler. Gute percha madesi kök kanalında ki ana boşluğu dolduran bir madde olsa da ,sızıntıları engellemek ve sabit tutmak için ek karışımlar yapılması gerekir.

İşlemler sonucunda açılan delik kapatıldıktan sonra tedavi sonuna gelinmiş olur.Diş hasarına bağlı olarak halk arasında dolgu diye tabir edilen restorasyon tekniği uygulanır.Kanal tedavisinin başarılı sonuçlanması için restorasyon aşamasının doğru uygulanması gerekir.

 

Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Uygulanmalıdır ?

Bu tedavileri gerektiren durumlardan bazıları dişler de meydana gelen derin çürükler ve diş kemiğinde yer alan çatlaklardır.Dişin iyileşme ihtimali kalmadıysa pulpa kısmı çıkarılır ve dişin korunması sağlanır.Bu tedavinin en büyük avantajı ölen dişi kurtarıp dişin kemik yapısının bozulmasını engellemektir.Kanal tedavisini gerektiren bazı durumlar şu şekildedir.

  • Yüz ve boyunda şişlik
  • Özellikle sıcak veya soğuğa karşı kalıcı diş hassasiyeti
  • Çiğneme ya da ısırma esnasında ağrı
  • Diş etlerinde sivilce benzeri yara oluşumu
  • Çatlamış dişler
  • Diş etinin şişmesi
  • Yansıyan diş ağrısı
  • Derin çürükler
  • Koyulaşmış diş etleri

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.