Kök Kanal Tedavisi Nedir ?/ Fiyatı Nedir 2023 ?

Kasım 25, 2022

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi, dişin merkezindeki enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılan bir diş prosedürüdür. Kanal tedavisi, bir dişin pulpa olarak bilinen yumuşak iç kısmı yaralandığında veya iltihaplandığında veya enfekte olduğunda yapılır. Diş minesi – diş etlerinizin üzerinde görebileceğiniz kısım- pulpa ölü olsa bile bozulmadan kalabilir. Dişin yapısını korumanın en iyi yolu, yaralanmış veya enfekte olmuş pulpayı çıkarmaktır. Aşağıdaki semptomları yaşıyorsanız kanal tedavisine ihtiyacınız var demektir:

  • • Çiğneme veya ısırma sırasında şiddetli ağrı
  • Diş etlerinde sivilce benzeri oluşum
  • • Çok aşınmış veya çatlamış bir diş
  • • Duygu ortadan kalktıktan sonra bile sıcağa veya soğuğa karşı kalıcı hassasiyet
  • • Şişmiş veya hassas diş etleri
  • • Diş etlerinin koyulaşması
Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal, hem bir işlemin adı hem de dişinizin bir parçasıdır. Dişinizin kök kanalı, pulpa ile dolu olan ve dişinizin çene kemiğine tutunan köklerinin bulunduğu dişin içindedir. Peki o zaman, kanal tedavisi nedir? Bir kişiye kanal tedavisi yapıldığında, iltihaplı veya enfeksiyonlu pulpa çıkarılır ve dişin içi dikkatlice temizlenir, dezenfekte edilir ve doldurulur. Aynada göremeseniz de, diş özü (pulpa) dişinizin inanılmaz derecede önemli bir parçasıdır. Canlı olan pulpa dokuları sinirlerinizi içerir ve dişe giden kan akışını etkiler. Kök kanalındaki pulpa enfekte olduğunda, sadece dişi zayıflatmakla kalmaz, sonunda apseye neden olarak tüm dişinizin sağlığını riske atar. Kanal tedavisi, diş hekiminin daha fazla hasar ve apseyi önlemek için enfeksiyondan kurtulmak için içeri girip dişinizin özünü çıkardığı zaman gerçekleşir.

tedavi kanal

Kanal Tedavisi Sırasında Ağrı Olur Mu?

Çok sorulan bir soruda kanal tedavisi sırasında ağrı olur mu? Geçmişte dişhekimlerinin bu tedaviyi hastaya dayanılmaz ağrılar yaşatmadan sağlayacak anestezi bulunmasında sorun yaşanmaktaydı. Şimdi ise böyle bir sorun bulunmamaktadır. Hastalar genellikle tedavi esnasında ağrı hissetmezler. Tedaviden sonraki ilk birkaç gün, biraz rahatsızlık hissedilebilir. Bu rahatsızlık reçetesiz veya reçeteli ilaçlarla giderilebilir. Bir kök kanalı, restoratif bir prosedür olarak kabul edilir. Prosedürden geçen çoğu insan, hayatlarının geri kalanında olumlu sonuçların tadını çıkarabilir.

Kanal Tedavisi Fiyatı 2022

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından kanal tedavisi fiyatı 2022 yılına göre açıklanan fiyat, tek kanal (Dolgu Hariç) 638,89 TL’dir. Dişin kaç köklü oluşu ve yapılacak dolgunun büyüklüğüne göre tedavi fiyatları değişiklik göstermektedir.

Yıpranmış ve mikrop kapmış dişleri onararak iyileştiren tedavi yöntemine kanal tedavisi denir. İşlem yapılırken önce kök kanalı kısmında bulunan pulpa sayesinde diş siniri çıkarılarak işlem gerçekleştirilir. Eğer sizde çürüklerden ve derin kırıklıklardan kurtulmak istiyorsanız İstanbul gayrettepe diş hekimi Dr Özlem Özcan’dan randevu alarak kanal tedavisi olabilirsiniz.

Kanal Tedavisi: Dişteki çürük pulpa dediğimiz diş sinirine ulaştığında kişi ağrı hissetmeye başlar. Başlangıçta sıcak soğuk hassasiyeti olarak görülen bu durum birkaç gün içerisinde hafif ve kendiliğinden oluşan ağrılara döner, bu dönemde kullanılan ağrı kesiciler kişiye geçici rahatlama sağladığı için bu dönem geçiştirilmeye çalışılır. Fakat bir süre sonra çürük sinire daha da yaklaşmış olacağından çok şiddetli, gece başlayan ve ağrı kesicilerin fayda etmediği ağrılar görülür. İşte bu durumdaki dişleri çekmeden ağızda tutmak için yapılan tedaviye kanal tedavisi denir. Ayrıca şiddetli darbe sonucu dişin sinirinin ölmesine bağlı olarak dişte oluşan apse ve kistlerin tedavisinde de kanal tedavisine başvurulur.

Diş hekimliği endodonti uzmanlığı alanına dahil olan kanal tedavisi yöntemleri, üst düzey uzmanlık gerektiren bir tedavidir. Bu nedenle diş kanal tedavisi yapımında seçici olmak gerekecektir. Bununla birlikte implant tedavisi hizmeti alarak dişlerinize estetik kazandırabilir ve dişteki bozuklukların giderilmesini sağlayabilirsiniz!

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.