Periodontoloji Nedir?

Ağustos 30, 2022

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji, dişleri çevreleyen dokular diğer adıyla diş etlerinde ve diş köklerini saran kemiklerde meydana gelen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisi ile birebir ilgilenen ana bilim dalı olarak adlandırılmaktadır. Bu alanda doktora eğitimi tamamlamış ve uzmanlığını almış kişilere ise periodontist adı verilir.

Diğer yandan periodontoloji, diş eti hastalıkları ve bunların tedavisi olarak karşımıza çıkar. Diş etinde meydana gelen tüm hastalıkların tedavisi ile periodontoloji ana bilim dalı ilgilenir. Sağlıklı bir diş etine sahip olmak adına önemli başarıla imza atılan bu alanda, diş etlerinde oluşan tüm hastalıklar etkin bir tedavi süreci ile ortadan kaldırılır. Tedavi sonucunda ise her birey ağız ve diş eti sağlığına kavuşarak normal hayatına geri döner.

Periodontoloji Ne Yapar ve Nelere Bakar?

Her insanda dişleri çevreleyen dokular sert ve yumuşak yapıların bir araya gelmesi ile oluşur. Ayrıca bu dokular, diş ve ağız sağlığı için oldukça önemli bir konumda yer alır. Hal böyle olunca ağız ve diş sağlığı, insanların genel vücut sağlığı ile doğrudan ilişki içinde olur.

Dişlerde oluşan sorunların veya diş etlerinde çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen iltihaplanmaların ilerleme kaydederek diş kaybına veya genel sağlıkla ilgili olumsuz sonuçlara neden olmaması için ilk olarak yapılması gereken erken teşhis ve bunun ardından tedavidir.

Tedavi sürecinde gerekli değerlendirmelerin yapılması ve bunun ardından sağlıklı yapının oluşturulması ve devamlılığının sağlanması önemli bir konumda yer alır. Bunu sağlayacak olan ise diş etki hastalıkları uzmanı ya da diğer bir anlamda periodontolojinin hem amacı hem de görevi olarak karşımıza çıkar.

Periodontoloji alanında sadece hastalıkların teşhisi yapılmaz, teşhisin yanında tedavi aşaması ve oluşturulan sağlıklı yapının devamlılığının da sağlanması gerekir.

Periodontoloji

Periodontal Hastalıklar Nelerdir?

Diş etlerinin yumuşak dokularında oluşmuş olan iltihaplanma gingivitis olarak adlandırılır. Fakat oluşan iltihap daha fazla ilerleyerek alt kısımda yer alan kemik dokuya yayılma sürecine girmiş ise ortaya çıkan bu durum kemik yıkımına sebep olur. Böyle bir durumda ise hastalığın adı periodontitis olarak karşımıza çıkar. Bahsetmiş olduğumuz her iki hastalık periodontal hastalıklar olarak adlandırılır.

Genel olarak bakıldığında periodontal hastalıklar çoğu zaman durdurularak kontrol altına alınabilir. Ancak hastalığın durdurulması için sadece diş hekiminin gayreti yeterli gelmez. Hastanın da bu süreçte diş hekimine yardımcı olması ve ağız, diş ve diş eti bakımına özen göstermesi gerekir. Periodontal hastalıklarda önemli olan ağız içi bakterileri yok etmektir. Çünkü hastalıkların ortaya çıkmasındaki başlıca neden bakterilerdir.

Yeterli bir ağız bakımı olmayan kişilerin ağız içindeki bakteri oranı oldukça yüksektir. Kısa sürede sayıları giderek artar ve yıkım gerçekleştirirler. Bakterilerin meydana getirdiği mikroorganizmalar, bakteriyel plak olarak isimlendirilir ve diş eti ve dişlerin birleştiği noktanın hemen üst kısmında oluşum gösterirler. Yiyecek artıklarından beklendikleri gibi yine bu artıklar ile çoğalırlar ve bunun yanında asit üretirler.

Periodontoloji Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk başta diş eti hastalıkları doktor muayenesi sonucunda istenen ağız içinde çekilen röntgen sonucunda tespit edilir. Röntgen ile diş etinin çekilme ve diş kökleri veya normal boyutlardan daha büyük olduğu gözlemlenir. İltihaplı doku bulunuyorsa bunun hangi bölgelerde olduğu tespit edilir. Diş plakları ise, zamanla daha fazla yer kaplayarak dişin kökünü tamamen çevreler.

Hastalığın Teşhis Edilmesi

Periodontoloji tedavisi sırasında en önemli aşamalardan biri hastalığın doğru teşhisidir. Hastalık konusunda doğru bir teşhis konması için ise hastadan ön bilgi, klinik muayene ve radyografik değerlendirmeler ile ilgili birden çok bilgiler alınır ve bunun ardından tedavinin diğer aşamalarına geçilir.

Diş eti hastalıklarının neden oluştuğunu ve ağız bakımının neden bu kadar önemli olduğunun farkına varan bir hasta, diş eti hastalığının tedavi sürecinde de bilinçli davranır. Bu sebeple diş hekimi kadar hastanın kendisi de gerekli koşulları yerine getirerek elde edilecek başarıda önemli bir paya sahip olur.

Periodontoloji
Diş eti hastalıkları (periodontoloji) tedavisi için sitemiz üzerinden randevu alabilirsiniz.

Antibiyotik Tedavisi

Bazı hastalarda gerçekleştirilen tedaviye destek olmak adına antibiyotik kullanılması gerekir. Bu durum çoğu zamanda akut diş eti enfeksiyonlarında görülür. Bunların yanı sıra antibakteriyel gargaraların da önerildiğini söylemek yanlış olmaz.

Cerrahi Tedavi

Periodontolojide cerrahi tedavi uygulaması ilerlemiş olan vakalarda uygulanır. Genel veya lokal anestezi ile öncelikle diş etleri kemik dokusundan ve diş yüzeylerinden kaldırılır. Bunun ardından köklerin ve kemiklerin yüzeyleri ve diş etlerinin iç kısmında yer alan iltihaplı dokular tamamen temizlenir.

Daha sonra ise kemik oluşumuna destek olan kemik greftleri ve tozları yerleştirilmesinin ardından diş etleri aynı şekilde eski yerlerine dikilir.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.