Apikal Rezeksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır ? / Konya

Ocak 7, 2023

Apikal Rezeksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Apikal rezeksiyon, ağız kanserini tedavi etmek için kullanılan cerrahi bir tekniktir. Etkilenen dişin ve çevresindeki dokunun bir kısmının çene kemiğinden çıkarılmasını içerir.

 

Apikal rezeksiyon tedavisi, ağız kanserini tedavi etmek için kullanılabilen cerrahi bir prosedürdür.

Apikal rezeksiyon, ağız kanserini tedavi etmek için kullanılabilen cerrahi bir prosedürdür. Prosedür, etkilenen dişi ve çevresindeki dişleri, çekim bölgesini (apikal bölge) kaplayan yumuşak doku ve kemiği ve ayrıca etkilenen dişin tabanındaki etkilenen dokunun bir kısmını çıkarır.

 

Etkilenen dişler, çevredeki dişlerle birlikte çekilecektir.

  • Etkilenen dişler çevre dişlerle birlikte çekilecektir.
  • Diş köklerinin çıkarılmasına gerek olmayacaktır.

apikal rezeksiyon

Çekim bölgesini kaplayan yumuşak doku ve kemiğin daha sonra çıkarılması gerekecektir.

Ardından, cerrahınız çekim bölgesini kaplayan yumuşak dokuyu ve kemiği çıkaracaktır. Yumuşak dokuyu kesmek için bir neşter kullanacak, ardından el aleti adı verilen bir aletle kemiği delecektir. Matkap ucu, el aletinin içine doğru uzanan bir tele bağlıdır, bu nedenle dişlerinizde delik açmak için kullanılırken çok güçlü bir şekilde titreştiğini hissedebilirsiniz. Tüm bunlar tamamlandıktan sonra, diş hekiminiz gazlı bezi ısırmanızı isteyebilir, böylece dişinizin parçalarını çıkardıkları yerin her iki tarafındaki pürüzlü kenarları törpüleyebilir (çiğnerken birbirlerine sürtünmelerini önlemek için).

 

Cerrah daha sonra etkilenen dişin tabanındaki etkilenen dokunun bir kısmını çıkaracaktır.

Cerrah daha sonra etkilenen dişin tabanındaki etkilenen dokunun bir kısmını çıkaracaktır.

Bu, ne tür bir ameliyat geçirdiğinize bağlı olarak çeşitli şekillerde yapılabilir. Bazı durumlarda, bu işlem prosedürünüzün bir parçası olarak yapılabilir (örneğin PAP prosedürünüz olduğunda). Diğer durumlarda, bunun daha sonra başka bir diş hekimi veya ağız cerrahı tarafından yapılması gerekebilir.

 

Apikal rezeksiyon tedavisi ağız kanseri için etkili bir tedavidir.

Bu tedavide, etkilenen diş birkaç komşu dişle birlikte çıkarılır. Çekim bölgesini kaplayan yumuşak doku ve kemiğin daha sonra çıkarılması gerekecektir.

Apikal rezeksiyon, hayatta kalma oranı ve genel sonuç açısından ağız kanseri için etkili bir tedavidir. Bazen diğer tedavilerin mümkün olmadığı veya başarısız olduğu durumlarda başlangıç tedavisi olarak kullanılabilir.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.