Damak Dudak Yarıkları

Temmuz 2, 2022tarafından fibrika-2

Damak Dudak Yarıkları Nedir?

Dudak damak yarıkları baş boyun bölgesinin en sık, tüm vücudun da 2. en sık görülen doğumsal anomalilerdir. Dudak ve damak, bebeğin anne karnındayken yüzünün heriki tarafında karşılıklı bulunan bazı öncü yapıların birleşmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Anne ve babadan gelen genetik faktörler ile anne karnında karşılaşılan bazı çevresel faktörlerin (sigara, alkol, ilaç kullanımı, A ve B grubu vitamin eksiklikleri, kızamıkçık gibi özellikle bazı viral enfeksiyonlar) etkisiyle bu öncü yapıların birleşememesi sonucunda dudak ve damak yarıkları ortaya çıkmaktadır. Eğer bu birleşme hiç gerçekleşmezse tam (komplet), kısmen gerçekleşir ancak tamamlanamazsa kısmi (inkomplet) yarık dudak ve damak olarak sınıflandırılır. Yine üst dudakta birleşme hatları sağ ve solda konumlandığı için, dudak yarıkları da tek taraflı ve çift taraflı olarak sınıflandırılırlar. Tam olmayan (inkomplet) yarıklar dudakta hafif bir çentik yada buruna ulaşmayan kısmi bir yarık, damakta ise küçük dil ve yumuşak damakta sınırlı bir yarık formunda iken; daha ağır tam (komplet) yarıklar dudaktan buruna kadar ilerleyen, damakta ise küçük dil, yumuşak ve set damağın tümünü içine alan bir yarık şeklindedir.

Dudaklar, hamilelik sürecinin 4.-8. haftaları arasında yüz gelişimi içinde oluşur. Damak bu sürecin sonuna doğru 7.-12. haftalar arasında oluşmaktadır.Türkiye’de ve genel olarak dünya’da her 1000 canlı doğumdan birinde dudak&damak yada izole dudak yarığına rastlanırken, her 2500 canlı doğumdan birinde izole damak yarığı ortaya çıkmaktadır. Dudak&damak yada izole dudak yarıkları erkeklerde, izole damak yarığı ise kız çocuklarında daha sık görülmektedir.

Dudak Yarıkları

  1.  Tek taraflı tam olmayan dudak yarığı
  2.  Tek taraflı tam dudak yarığı
  3.  İki taraflı tam olmayan dudak yarığı
  4.  Bir taraflı tam bir taraflı tam olmayan dudak yarığı
  5.  İki taraflı tam dudak yarığı
  6.  Orta hat dudak yarıkları

Damak Yarıkları

  1.  Yumuşak damak yarıkları
  2.  Sert damak yarıkları
  3.  Submukoz yarıklar
  4.  Birbirinden ayrık küçük dil (Bifid uvula) şeklinde ortaya çıkar.

Yarık dudak-damak sorunu kader değil, tedavi edilebilir

Damak Dudak YARIKLARI TEDAVİSİ

Yarık dudak ameliyatının yapılabilmesi için bebeğin en az 10 haftalık olması, ağırlığının 5 kilo üzerinde olması ve kan değerinin en az 10 gr/dl olması gerekmektedir. Yapılacak olan ameliyat ile işlevsel emme, beslenme sağlanmalı ve sonuç estetik olmalıdır. Bazen yarıkta aralık hem dudak hem de damak için çok şiddetli olduğunda ameliyat öncesi ortodontik inceleme ile ameliyat alanının hazırlanması yarıkların ortodontik tedavi ile daraltılması gerekir. Yarık damak ameliyatı 7-9 ay civarında uygulanır. Bu ameliyatlardan sonra enfeksiyon nadiren gelişebilir ve bunun oluşmaması için hastaya uygun antibiyotikli şuruplar reçete edilir. Dudak yarığı ameliyatlarından sonra nadiren yara gerginliğine, enfeksiyona veya bebeğin elleri ile dikişleri oynamasına bağlı dikiş ayrışması görülebilir, bu durumda gerekirse yeniden dikiş atılması uygulanabilir.

Doktor Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Dudak damak yarığı, doğumu takip eden süreçte en kısa sürede tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Beslenmeden-konuşmaya pek çok alanda yaşam kalitesini olumsuz etkileyen dudak-damak yarığı erken dönem müdahalesi söz konusu olduğu için farklı alanlarda uzman hekim kadrosu ile takip ve tedavi edilmesi gerekir. Dudak – damak yarığı; yenidoğan, genetik, pediatri, kulak-burun boğaz, estetik ve plastik cerrahi, ortodonti, konuşma terapisti ve diş hekiminden oluşan multidisipliner bir ekip tarafından değerlendirilerek tedavi ve takip süreçlerinin planlaması yapılmalıdır.
Yarık damaklı hastalarda başarılı cerrahi sonuca rağmen damak kaslarının yeterince çalışmamasına bağlı konuşma bozuklukları sık görülmektedir. Onarım sırasında yumuşak damak kaslarının olması gereken şekle getirilmesi bu konuşma bozukluğunun azaltılmasına yardımcıdır; ancak tek başına ameliyat çoğu zaman yeterli olmaz, ek olarak bir takım konuşma egzersizleri ve terapileri gerekebilir. Bu nedenle çocuğa, hem ailenin desteği, hem de 4-5. yaşta yapılması gereken bir konuşma terapisi desteği gerekir.

Dudak damak yarıklarında beslenme - Dudak Damak Yarıkları

Ameliyat ve Ameliyat Sonrası

Ameliyatların büyük kısmı genel anestezi altında uygulanır. Ameliyat süresi yaklaşık 2 ila 4 saat arası değişmektedir. Ameliyat sonrası bakımda özellikle dikkat edilmesi gereken hususların olması sebebi ile bu konuda deneyimli özel bakım hemşiresi ameliyat sonrası bakımı üstlenmelidir. Ameliyat sonrası bebek elini ağzına götürmemelidir. Ameliyat sonrası beslenme hem kalori hem de besinlerin fiziksel özellikleri göz önünde bulundurularak ayarlanmalıdır. Sadece yarık dudak ameliyatı olmuş bebeklerde ameliyat bölgesinin temiz tutulması yeterli olmaktadır. Dudak dikişleri ameliyat sonrası 5 – 7 gün arasında alınır.

 

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.