Gülüş Tasarımı Nedir / nasıl Yapılır ?

Haziran 2, 2022

Gülüş Tasarımı Nedir ve Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Estetik Diş Tedavisi (gülüş tasarımı ya da Hollywood gülüşü) estetiğin ve diş hekimliğinin birlikte kullanılarak ve aynı zamanda hastanın talepleri göz önünde bulundurularak en ideal gülüşü sağlamak amacıyla yapılan bir tedavidir. Gülüş tasarımı, görsel olarak daha güzel, düz ve beyaz dişlerle mükemmel bir gülüşe kavuşmanızı sağlayan estetik diş restorasyon uygulamasıdır.

Gülüş tasarımında kişinin yüz şekli, ten rengi, cinsiyeti, yaşı, dudakları, dişlerinin dizilimi ve dişeti formu, ağız ve çene yapısı gibi faktörler dikkate alınmaktadır. Tedavinin amacı, size en iyi gülüşü kazandırır.

Kayseri MayaDiş’te yapılacak muayene sonrasında, diş hekiminizle birlikte gülüş estetiğinde, istekleriniz ve beklentileriniz doğrultusunda (beğendiğiniz bir rol model de referans alınabilir) ölçüm ve modelleme işlemleri yapılabilir. Bu işlemler esnasında teknolojik sistemlerden yararlanılarak dijital gülüş hesaplamaları gerçekleştirilir ve daha sonra sizin için en iyi gülüş tasarımına karar verilir.

Gülüş Tasarımı Neden Önemlidir?

Tedavisi geciktirilmiş diş eti problemleri zamanla diş etinde birtakım kayıplara yol açmaktadır ve bunun neticesinde dişlerin mevcudiyeti de tehlikeye girer. Diş diziliminin bozulması, diş etlerinin çekilmesi veya diş taşı oluşumu gibi sorunlar diş etinin estetik açıdan yoksun bir görünüme sahip olmasına neden olmaktadır. Diş etini tahrip eden ve diş etinde kayıplara neden olan bu tip sorunların ortadan kaldırılmasının ardından uygulanacak olan pembe estetik, görüntü bakımından da bir iyileşme sağlamaktadır.

Gülüş tasarımı hangi hastalıklarda kullanılır?

Gülüş tasarımı uygulaması diş ve diş etinde görülen şekil ve biçim bozukluğu, orantısızlık ve diş renklenmeleri sorunlarında kullanılmakta.

Gülüş Tasarımında Önemli Olan Faktörler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gülüş tasarımında en önemli faktörlerden biriyse yaş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında operasyonu yapacak diş hekiminin alanında uzman olması ve işlemler sırasında hasta beklentilerini karşılamak adına hasta ile iletişim halinde kalması da yine önemli bir konumda yer almaktadır.

Çünkü gülüş tasarımı uygulamalarında amaç diş ve diş etlerinin kişinin yüzüne yakışır bir şekilde sonuçlandırılmıştır. Son yıllarda giderek değişen ve gelişen teknoloji sayesinde gülüş tasarımı ile ilgili çalışmaların daha pratik ve kolay bir hale geldiğini söylemek oldukça mümkündür.

Gülüş tasarımı uygulamaları ile estetik bir gülüşe sahip olmak için öncelikle diş yapısı düzeltilmesi gerekir. Yani sıralanışın düzgün olmadığı ya da dişlerin üst üste çıktığı durumlar estetik açıdan istenmedik görüntüler ortaya koymaktadır. Bu nedenle yapılacak olan çalışma ile ilk olarak üst dişler ortaya çıkarılır ve daha belirgin bir hale getirilmektedir.

Gülüş tasarımı ile ilgili sık sorulan sorular

Gülüş tasarımında neden prova seansı yapılır?

Prova seansının temel amacı; kişinin gülüş tasarımını onaylayarak kabul etmesi, onaylamadığı noktaları ifade etmesi ve bu noktaların istenen şekilde değiştirilerek düzeltilmesidir. Küçük değişiklikler aynı seans içinde yapılabilirken daha büyük değişiklikler için seansın yeni bir randevuda tekrarlanması gerekebiliyor.

Gülüş tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Gülüş dizaynı yapılırken bireyin yüz hatları, göz, kulak, burun, çene ucu gibi parametreler göz önünde bulundurulmaktadır. Diş formları belirlenirken kişinin tarzıyla dinamik bir armoni oluşturması esastır. Dudak şekli de yapılacak tedavide çok önemlidir. Dudak ve çene bölgesi gerekirse botoks, dolgu gibi işlemlerle desteklenebilmektedir.

Gülüş tasarımının avantajları nelerdir?

Gülüş tasarımı sayesinde hastanın estetik görünümü ve fonksiyonu düzelmektedir. Bununla birlikte gülüş estetiği, hastaya güven kazandırmaktadır. Fonksiyon ise beslenmenin ilk aşaması olan çiğneme işlemini olması gereken duruma getirmektedir.

Gülüş tasarımı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Gülüş tasarımı yaptıranlar, tedavi sonrasında mutlaka ağız hijyenine çok özen göstermeli, rutin kontrollerini ihmal edilmemelidir.

Gülüş tasarımı ne kadar sürer?

Gülüş tasarım tedavisi yapılacak işlemlere göre değişmekle birlikte genellikle 3 seansta tamamlanmaktadır.

Gülüş tasarımı hangi işlemleri içerir?

Tedavi genellikle ortodonti, cerrahi, protez ve diş eti uygulamalarının tek başına veya birlikte planlanmasıyla multidisipliner yaklaşımlarla gerçekleştirilmektedir.

Gülüş tasarımı kalıcı mıdır?

Gülüş tasarımı kalıcı bir işlemdir.  Ancak kalıcılığın süresini artırmak için hastanın ağız ve diş sağlığına dikkat etmesi ve kontrollerini ihmal etmemesi gerekmektedir.

Tasarlanabilecek Gülüş Modelleri ve Çeşitleri Nelerdir?

İnsanların gülüş şekilleri farklılıklar göstermektedir. Bazı insanlar ciddi, bazı insanlar sempatik, bazı insanlar ise çekici bir gülüşe sahip olmak istemeniz normaldir. Gülüş tasarımı uzmanlarımız bu farklılıkları göz önünde bulundurarak size en iyi yakışan ve güzel gösteren estetiği planlamaktadır.

Gülüş Tasarımı Fiyatı (Maliyeti) Nedir?

Gülüş tasarımı fiyatı yapılacak işlemlere bağlı olarak değiştiğinden ve yapılacak işlemler hastaya özel olarak belirtilmesinden dolayı belli bir fiyat verilmesi mümkün değildir. Dentium Selçuklu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde yaptıracağınız muayene sonucunda diş hekiminiz size yapılacak işlemler ve fiyat hakkında bilgi verilmektedir.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.