Oral Kanserler

Haziran 22, 2022tarafından fibrika-2

Oral Kanser Nedir?

Tüm kanserlerin yaklaşık %2-4’ünü oral kanserlerin oluşturduğu rapor edilmiştir. Çoğunlukla alt dudak olmak üzere ağzın içinde, gırtlak bademcikler veya tükürük bezlerinin arkasında oluşan kanserleri kapsıyor. En sık görüldüğü bölgeler; ağız tabanı ve dil. Ülkemizde oral kanserlerin %39’u dilde, %16’sı dudakta, %16’sı orofarinks ve tonsilde, %15’i ağız tabanında, %9’u bukkal alanda, %5’i retromolar trigon ve gingivada izlenir. Ülkemizde oral kanserler en sık dil lokalizasyonunda izlenmektedir.

Oral Kanser Belirtileri Nelerdir?

 • Ağız içinde ve dudakta geçmeyen yaralar
 • Tekrarlayan kanamaya yol açan yaralar
 • Sebepsiz diş kayıpları
 • Yutma güçlüğü
 • Boyunda şişlik veya kitlenin ortaya çıkması
 • Kulağa vuran ağrı

Oral Kanserlerinden Korunma Yolları

 • Sigara ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerden uzak durmak,
 • Düzenli doktor ve diş hekimi muayenesinden geçmek,
 • Ağızda mevcut ise yaraya neden olabilecek diş ve protezleri tedavi ettirmek.

Kanser hastasında ağız yarası - oral mukozit | Prof. Dr. Mustafa ÖZDOĞAN

Oral Kanserleri Risk Faktörleri

 • Tütün

   Uzun süreli ve yoğun tütün ve tütün ürünleri kullanıcılarında risk çok yükseliyor. Ağız kanseri olma riski, özellikle alkol alışkanlığı da olan bu tip ağır tiryakilerde daha da artıyor.

 • Alkol

  İçenlerin içmeyenlere oranla daha sık karşılaştığı biliniyor.
 • Güneş Işınları

  Tüm cilt kanserlerinde olduğu gibi dudak kanserlerinde de önemli bir rol oynar.
 • Ailede kanser öyküsü olması

  Ailede kanser öyküsü olması, kötü beslenme, kötü yaşam koşulları ve sağlık problemlerinin varlığı riski yükseltiyor.

Oral Kanser Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor kanserin ağız boşluğunun ötesine yayılıp yayılmadığını, kanserin boyutunu çeşitli testlerle belirleyecektir. Yapılacak olan testler şunları içerebilir:

 1. Baş ve boynun MRI taraması
 2. Lenf düğümlerinde kanseri aramak için göğüs BT taraması
 3. Vücudun diğer bölgelerinde kanser aramak için Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) taraması
 4. Doktor, ucunda küçük bir kamera bulunan bir tüpü boğazdan aşağı kaydırarak gırtlak, yemek borusu ve akciğerlere de bakabilir.

ORAL KANSERLERİ TEDAVİSİ NASILDIR?

Hastanın genel sağlık durumu, kanserin başladığı yere ve evresine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Tümörün ve çevresindeki bazı sağlıklı dokunun çıkarılmasını içerir. Kanser hücrelerinin lenf düğümlerine yayıldığı durumlarda cerrah, kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için bunları çıkaracaktır. Radyoterapi, bazı küçük tümörler için birincil tedavidir. kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili x-ışınları kullanır. Bazı durumlarda ameliyat olan hastalara, cerrahi sonrasında vücutta mikroskop düzeyinde kalmış olabilecek kanser hücrelerini temizlemesi amacıyla radyoterapi uygulanır. Tümörleri küçültmek amacıyla kemoterapi uygulayabilirler. Tümörün ameliyat edilemeyecek kadar büyük olduğu durumlarda, kemoterapi ve radyoterapi kanserin sebep olduğu semptomları hafifletebilir. Erken bir aşamada teşhis edilirse iyileşme şansı çok daha yüksektir. ilaç tedavisi de tek başına veya kemoterapi-radyoterapi ile kombinasyon halinde kullanılabilir.  İmmünoterapi standart tedavilere yanıt vermeyen ileri düzey ağız kanseri olan kişilere uygulanır.

A closeup of a diseased tongue in which a red spot glosses. burning and discomfort of the tongue Premium Photo

Ağız kanseri riski nasıl azaltılabilir?

Ağız kanserini önlemenin kanıtlanmış bir yöntemi bulunmamakla birlikte aşağıdaki öneriler dikkate alınarak ağız kanserine yakalanma riski azaltılabilir.

Tütün kullanmayı bırakılmalı veya tütün kullanmaya başlanmamalı: Tütün kullanımı, kanseri riskini artırmaktadır. Tütün içilmesi ve çiğnenmesi ağızdaki hücreleri kansere neden olabilecek tehlikeli kimyasallara maruz bırakır.

Alkol kullananlar ölçülü olarak tüketmeli: Aşırı alkol tüketimi ağız kanserine karşı savunmasız hale getirebilir. Nitekim aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

Aşırı güneşe maruz kalınmaktan kaçınılmalıdır: Mümkün olduğunca gölgede kalarak dudakları güneşin zararlı ışınlarından korumak için alt katman olarak güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.

Bunlarla birlikte çeşitli meyve ve sebzelerle çok yönlü, sağlıklı bir diyet yapmak da ağız kanseri riskini azaltabilir.

Erken teşhis neden önemlidir?

Ağız bölgesindeki anormallikler daha tam kansere dönüşmeden veya kansere dönüşmüşse bile başlangıç safhasındayken tedavileri çok daha basittir ve erken teşhis ile kişinin hayati riski azalmaktadır. Kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmadan tedavi edilebilir. Kanser safhası ilerledikçe ve yayıldıkça hem kişinin hayati riski artmakta hem de yayılan kanserin çıkarılmasında daha fazla doku kaybı meydana gelmektedir.

Velscope cihazı kanseri kesin olarak teşhis etmeye yarar mı, tedavi eder mi?

Velscope cihazı kanseri tedavi etmeye yönelik bir cihaz değildir. Ayrıca kesin tanı vermez. Şüpheli olan, ileride kansere çevirme ihtimali olan anormalliklerin tespitini ve takibini sağlamaya yönelik bir cihazdır. Kesin tanı şüpheli bölgeden alınacak biyopsi ile konmaktadır.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.