Panoramik Röntgen Nedir ?

Ekim 31, 2022

Panoramik Röntgen Nedir?

İlerleyen teknoloji ile görüntüleme teknikleri ilerlediği gibi diş görüntüleme seçenekleri de arttı. Bu ilerleyen teknoloji ile dişteki sorunları görmek tedaviyi daha kolaylaştırdı, daha iyi sonuçlar alınmasını sağladı. Film ile diş ve çenedeki patolojik görünüm elde edilmekte. Röntgen ile alt ve üst çenelerdeki oluşumlar ve en küçük detaylar rahatlıkla görünebilmekte. Tedavi yolunun belirlenmesi için ilk muayeneden sonra çekilmesi önerilmekte.

panoramik

Panoramik Röntgen Nasıl Çekilir?

İlk olarak röntgen odasına alınan hastanın çenesi röntgen cihazının baş kısmına yerleştirilir daha sonra baş kısmını iki kısımdan oluşan ince bir aparat çevreler ve tüm düzenlemeler ve ayarlamalar yapıldıktan sonra kafa etrafında dönen cihaz aldığı görüntüleri bilgisayara aktarır. Böylelik ile görüntüleme işlemi yapılmış olur.

panoramik

Panoramik Röntgenler Ağrı Verir Mi?

Çoğu kişi panoramik röntgen esnasında ağrı yaşar mıyım hissine kapılabiliyor. Fakat panoramik röntgen çekiminde herhangi bir ağrı görülmez. Rahatlıkla panoramik röntgen çektirebilirsiniz.

Panoramik Röntgenler İle Radyasyon Değerleri Nasıldır?

Gelişmiş teknoloji ile radyasyon değerleri minimum düzeye indirilmiştir. Panoramik röntgenler ile en iyi ve en sağlıklı sonuçlar alınmaktadır.

Hamileyim Panoramik Röntgen Çektirebilir Miyim?

Hamilelik döneminde bilinen diğer röntgenler gibi diş tedavileri öncesinde uygulanacak röntgenlerinde çekilmemesini önermekteyiz. Bu sebeple panoramik röntgenlerin çekimini hamilelik planlaması yapmadan dişlerinin muayenelerini yaptırılması, röntgenlerini çektirmesi gerekir. Bu gibi dental muayenelerini ve röntgenlerini hamilelik dönemine bırakılmamalıdırlar. Hamilelik dönemi öncesi çekilen röntgen hamilelik süresince oluşacak olan diş rahatsızlıklarında yardımcı olmaktadır.

Panoramik Röntgenler Zararlı Mıdır?

Panoramik röntgen diğer röntgen işlemlerine göre radyasyon açısından oldukça daha azdır. Bu sebeple modern seviyededir. Modern seviyede olan bu röntgenler ağrı ve acı da vermemektedir.

panoramik

Panoramik Röntgen İşlemi Zorunlu Mudur?

Diğer hastalıklarda erken teşhis konulup tedavi planlaması yapıldığı ve tedavi edildiği gibi diş hekimliğinde de hastalığı erken teşhis etmede ve önlem almada panoramik röntgen çekimi faydalı olmaktadır. Kist veya tümörden şüpheleniliyorsa görüntüleme işleminin yapılması gerekmektedir. Buna ilaveten cerrahi işlemler öncesinde de panoramik röntgenlerin çektirilmesi gerekmektedir. Hatta cerrahi işlemlerinde panoramik röntgen yeterli gelmiyorsa dental tomografi de uygulanmaktadır.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.