Konya Seramik Diş Teli Nedir ?

Aralık 12, 2022

Diş estetiği günümüzde önemli bir yer alırken diş tedavilerinde her geçen gün yenilikler de artmaya devam ediyor. Seramik estetik diş telleri estetik açıdan diş tedavisinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Şeffaf görünümü diş rengine çok yakın tonlardaki rengi ile estetik yönünü önemseyen kişiler tarafından ilk tercih arasında yer alıyor.

Diş bozukluklarının tedavisinde kullanılması gereken diş telleri metal olduğunda kullanım açısından biraz daha zahmetli görünüm açısından da daha bozuk bir görünüm sergilerken seramik diş telleri bu problemleri ortadan kaldırıyor. Diğer diş tellerine kıyasla biraz daha pahalı olsa hasta tarafından hem estetik görünümü hem kullanım rahatlığı sebebi ile oldukça fazla talep görüyor.

Şeffaf Diş Teli

Metal briketlere nazaran daha estetik bir görünüm kazandırması sebebiyle tercih edilen şeffaf diş telleri, genellikle yetişkinler ve estetik kaygılara sahip olan bireyler tarafından kullanılmaktadır. Tamamen beyaz veya şeffaf yapılara sahip olan seramik diş telleri, Ortodonti tedavi süreçlerinde klasik braketlerin oluşturduğu estetik kaybına uğramak istemeyen kişiler tarafından tercih edilir. Klasik metal diş tellerine oranla daha pahalı bir tedavi yöntemi olmasına rağmen oldukça fazla talep gören seramik diş telleri, estetik kaygıları gidermesi sebebiyle, hastanın diş tellerine daha kolay uyum göstermesini sağlar.

Diş teli kullanımını zorunlu kılan birçok sebep mevcuttur. Bu sebeplerden en önemlisi ağız ve diş sağlığının geri kazanılmasıdır. Diş telleri,

 • Dişlerdeki konum bozuklukları,
 • Eğri ve yamuk diş yapılarının düzeltilmesi
 • Çiğneme sorunlarının giderilmesi
 • Diş ayrıklıklarının düzeltilmesi
 • Çene yapısındaki bozuklukların giderilmesi
 • Estetik kaygıların sonlandırılması amacıyla kullanılmaktadır.
şeffaf diş teli
diş teli tedavisi için sitemizden randevu alabilirsiniz .

 

Diş Teli Modelleri

Bu tür sorunlara sahip olan her yaşta kadın-erkek ve çocuk tarafından kullanıma uygun olan diş telleri, farklı malzemeler kullanılarak tasarlanmaktadır. Diş teli tedavisine olanak sağlayan braketler,

 • Metal braketler
 • Şeffaf braketler olarak iki farklı guruba ayrılmaktadır.

Metal braketler daha sağlam olmalarına rağmen, estetik görünüm açısından şeffaf braketlere oranla daha az tercih edilmektedir. Şeffaf braketler sert plastik braketler, safir braketler ve porselen braketler olarak üç farklı yapıda kullanıma sunulmaktadır. Metal braketler daha çok çocuk yaşlardaki bireyler tarafından kullanılırken, şeffaf braketler ağırlıklı olarak yetişkinler tarafından kullanılmaktadır.

Plastik braketler: diş tellerinin görülmemesini sağlayarak estetik kaygılarını gideren plastik braketler, diğerlerine oranla daha düşük kalitede malzemeye sahiptir. Plastiğin esneme yapması, gerekli olan diş hareketlerinin yapılmasını zorlaştırmaktadır. Çok fazla tavsiye edilen bir ürün değildir.

Safir Braketler: Oldukça pahalı olan bu tür braketler, şeffaf görünüme sahip olup renksiz bir yapıdadır.

Seramik (Porselen) Braketler: Diş rengine çok yakın olması sebebiyle diş üzerinde görülmeyen porselen braketler, en yaygın olarak tercih edilen porselen braketler, seramik braket olarak da adlandırılır. Biraz daha pahalı olmasına rağmen üstün performansı sebebiyle tercih edilen ürünler, estetik kaygılarını tamamen ortadan kaldırır

Seramik Estetik Diş Telleri Kullanımının Zorunlu Olduğu Durumlar

Sadece estetik amaçlı olmayıp bazı diş bozuklukları tedavisinde de kullanılan seramik estetik diş telleri, ağız sağlığının geri kazanılması bakımından da önemli bir kullanım alanına sahip. Kullanımını zorunlu kılan bazı durumlar,

 • Diş ayrıklarının düzeltilmesi
 • Çarpık dişlerin düzeltilmesi
 • Çiğneme sorunlarının giderilmesi
 • Diş konumundaki bozuklukların giderilmesi
 • Çene yapısı bozukluklarının giderilmesi
 • Estetik kaygıların yok edilmesi

Olarak maddelere ayrılabilir. Tüm bu sorunlar insanları ciddi derecede rahatsız eden öz güven eksikliğine yol açabilen oldukça önemli sorunlardır. Öyle ki bazı bireyler gülerken dişlerini saklamak zorunda kalır. Her sağlık sorunun erken teşhisi ve tedavisinde olduğu gibi diş tedavisinde erken teşhis ve tedavi, sürecin uzamaması açısından önem arz etmektedir.

şeffaf diş teli
diş teli tedavisi için sitemizden randevu alabilirsiniz .

Seramik Estetik Diş Telleri Kullanım Rahatlığı

Dişlerin durumuna göre diş tellerinin kalma süresi belirlenirken seramik estetik diş teli kullanıldığı süre zarfında hastaya maksimum rahat kullanım imkânı sağlar. Estetik görünüm konusunda hassas davranan hastaların tercih sebebi olan estetik diş telleri, kullanım rahatlığı ile de tercih ediliyor.

Diş bozukluklarının giderilmesinde ortodonti bölümü tarafında en çok kullanılan estetik diş telleri son zamanlarda metal diş telleri kullanımını minimum seviyeye indirmiş durumda. Metal diş telleri genel olarak çocuklarda kullanılırken büyüklerde ve estetik kaygı yaşayan kişilerde mutlaka şeffaf görünümü rahat kullanımı sebebi ile seramik estetik diş telleri kullanılıyor. Klinğimizde sıklıkla uygulanan diş telleri ve estetik diş hekimliği uygulamaları hakkında bilgi için estetik diş hekimliği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2024 Tüm hakları saklıdır.