Çene Botoksu

Temmuz 4, 2022tarafından fibrika-2

Çene Botoksu Nedir?

Çene Botoksu aşırı aktivite gösteren çene kaslarına botoks materyali kullanarak, belirli bir süre fonksiyonunun azaltılmasıdır. Bu dönem içerisinde yeme ve konuşma hareketlerinde hiçbir kısıtlanma yaşanmazken, diş sıkma aktivitesini tamamen ortadan kalkmaktadır. Tıpta sadece estetik değil birçok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan biride çene botoksu uygulaması her ne kadar üst yüz bölgesi için uygulanıyor olsa da çene bölgesinde de etkin kullanım endikasyonları mevcuttur. En önemli kullanım alanı çiğneme kaslarının gücünü zayıflatmaktır. Özellikle çiğneme kasları aşırı gelişmiş olan hastalarda çok faydalıdır. Çünkü özellikle diş gıcırdatma ya da diş sıkma problemi olan hastalar gece uykularında ya da gündüz fark etmeden istemsiz olarak çene kaslarını sıkarlar. Bu çene kaslarının güçlü ve tekrarlayıcı hareketleri çene bölgesinde ağrılara, dişlerde aşınmaya ve çene ekleminde bozulmalara yol açar. Çene bölgesinde oluşan bu ağrı kişinin günlük aktivitesini etkiler, yaşam düzeyini bozar ve devamlı ağrı kesici tablet kullanımı doğurabilir. Çene bölgesindeki çiğneme kaslarının gücünü zayıflatacağı için çene bölgesinde oluşan ağrıyı azaltır ya da önler. Aynı zamanda diş ve çene ekleminde oluşan tahribatı da engeller.

çene botoksu

Çene Botoksu Kimlere Yapılır?

Aslında 18 yaşından büyük olup çene kasları çok aktif olan, diş sıkması, diş gıcırdatması ve çene eklemi ağrısı olan herkes çene kasına botoks yaptırabilir. Estetik olarak ta çene köşelerinde belirgin kas kütle büyüklüğü olanlarda da yuvarlak yüz görünümünü azaltmak için masseter botoksu yapılarak kasın bu bölgede ki kalı görüntüsü azaltılarak çene hattı belirginleştirilir ve V yüz görünümüne katkı sağlanabilir.

Çeneye, Masseter Kasına Yapılan Botoksun Etkileri Nelerdir?

  1. Çene botoksu ameliyatsız ve acısızdır. Masseter kasına yapıldığında çene köşelerinde incelme gözle görülen bir etki yaratır. Bunun yanında yanak kemiği belirginleşmesi ile V görüntü oluşabilir.
  2. Geceleri diş sıkma probleminin şiddetini azaltır ve dişlerinizi kırmanıza engel olur. Ancak psikolojik olarak nedenleri çok açık olmayan diş sıkmanız az da olsa devam edebilir.
  3. Diş gıcırdatma sorununuz azalacaktır. Bu da dişlerinizin yüzeyinde ki düzleşme sorunun azalmasıyla diş minesi hastalıklarının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Çene Botoksunun Faydaları Nelerdir?

Masseter botoksunun sağladığı çeşitli avantajlar vardır. Bu işlemin bireylere en çok sağladığı faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Son derece güvenli bir uygulamadır. Bilindiği gibi botoks, cerrahi müdahale gerektirmeyen bir uygulamadır. Bu nedenle, plastik cerrahi operasyonları gibi risk taşımamaktadır.
  • Çene yapısını incelterek kare görünümünden ziyade daha ince ve oval bir yüze kavuşturur.
  • Çene kaslarına yapılan bu botoks işlemiyle çene kaslarının boyutu küçülür. Böylece, daha ince ve belirgin çene hattına kavuşmuş olursunuz.
  • Çene sıkma ve diş gıcırdatmadan dolayı gelişen ağrıdan kurtulmuş olursunuz.

çene botoksu

Çene Botoksu Tedavisi Nasıl?

Uygulamanın 10- 15 dakika tamamlanan, pratik bir işlem olduğundan bahsedebiliriz. Kliniğimizde güvenli ve kolay şekilde, tamamen steril ortamda uyguluyoruz. Hem estetik hem de bruksizm için yaptıranlar, uygulama sonrasında hiç iz olmadan sosyal yaşamlarına dönebilirler. Çene botoks uygulamalarında yaptığımız ikini tedavi türüdür. Bu işlemde doğrudan çiğneme kasında uygulama yapıyoruz. Bruksizm olarak nitelendirilen ve genellikle uyurken yapılan diş gıcırdatma eylemine, rahatsızlık olmaktan çıkararak botoks ile tedavi sağlıyoruz. Diş sıkma ile zarar gören çene kemikleri, diş yapısı, diş köklerinin rahatlaması sağlanabilir. Bruksizm nedeniyle eklemlerde oluşan sorunlar giderilirken, estetik açıdan da form kazandırılır. Masseter kası, diş gıcırdatma nedeniyle aşırı gelişir ve yüz formunda karemsi bir görüntü verir. Çene botoksu sayesinde estetik açıdan ifadede daha zarif bir estetik elde edilebilir. Uygulama 3 ayda bir tekrarlanması gereklidir.

Tedavi Sonrası Diyet Uygulanır Mı?

Masseter botoks işlemine özel bir diyet uygulanması gerekmez. Çiğnemede güçlük yaşanmaz, yemek yenilirken ağrı oluşmaz. Ancak, sakız çiğnemek, fazlaca çerez ve sert et ürünleri tüketmek gibi yoğun çiğneme hareketleri, çene kaslarının tekrar kalınlaşmasına sebep olabilir.

Çene Botoksun Riskleri Neler?

Masseter botoksu doğru şartlar altında risksiz kabul edilen bir uygulamadır. Bununla birlikte, hamileler, emziren anneler, aktif diş ve deri enfeksiyonu olanlar ve genel sağlık durumunda bozukluk olan kişiler için tavsiye edilmez. Masseter botoksu deneyimli ve uzman kişiler tarafından uygulanmadığı takdirde, enjeksiyonun yanlış kasları etkilemesi nedeniyle, geçici süreyle gülüş asimetrisine yol açabilir.

Çene Botoksunun Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Sizde isterseniz kendi başınıza diş sıkma rahatsızlığınızın olup olmadığını basit yöntemlerle tespit edebilirsiniz. Diş sıktığınızda çenenin köşesinde şişen kasınızı parmaklarınızla tespit edip ovalama hareketi yaptığınızda, kulak deliğinin hemen önüne denk gelen çene eklemine ovalama hareketi yaptığınızda ve şakak bölgesinde diş sıktığınızda kasılan kasınıza ovalama hareketi yaptığınızda ağrı hissediyorsanız diş doktoruna gidip bu durumu değerlendirmesini isteyebilirsiniz.

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.