Ortodontik Bozukluklar Ve Tedavileri

Haziran 1, 2022

Ortodonti Nedir ?

Ortodonti kelimesi, Yunanca’da ortho düzgün ve odons diş kelimelerinden oluşmakta.

Ortodonti anabilim dalı, dişlerin diş kemikleri (alveolar kretler) üzerinde düzgün bir şekilde yerleşmesi ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen Diş Hekimliğinin bir uzmanlık dalındandır.

Her ne kadar düzgün diş anlamına gelse de, kelime anlamını aşan Ortodonti bölümü, günümüzde sadece dişleri değil, alt ve orta yüz düzensizliklerini de tedavi edilmekte. Ortodonti dalı, alt ve üst çenenin kafa kaidesine ve birbirlerine göre konumunu ve dişlerin ilişkilerini üç boyutlu olarak incelemektedir.

2000’li yıllarda ortodontide yeni gelişen uygulamalarla; birçok tedavi için artık yaş sınırı ortadan kalkmaktadır. Yetişkin hastalar için de tedavi seçenekleri olmakla beraber, estetik yaklaşımlarla hasta memnuniyeti ve konforu ön plana alınarak, ortodontik tedaviler başarıyla gerçekleştirmektedir.

Ortodonti Neden Önemlidir?

  • Bu dişlerin temizliğinin zor olması itibariyle periodontal (diş eti) hastalıklarına yakalanma ve diş çürükleri nedeniyle dişlerinizi erken kaybetme riskiniz artmakta.
  • Bozukluğa neden olan dişler çene kaslarında daha sık baskıya neden olarak temporomandibular eklem bozuklukları ve sonuç olarak baş, sırt ve omuz ağrılarına neden olmaktadır.
  • Dişleriniz dış görünüşünüzü olumsuz etkiler ve bu durum estetik ve psikolojik açıdan sorunlar yaşamanıza neden olabilmekte.
  • Ortodonti bozuklukları ağız kokusu problemi çıkarır.

Ortodontik Problemler Neden Oluşur ?

Erken süt dişi kaybından oluşan boşluğun komşu dişlerle kapanması sonucunda boşluğa sürecek olan daimi dişin sürmemesi ile çapraşıklık yada dişin ağız içinde gömülü kalması durumu oluşmakta. Ayrıca parmak emme gibi zararlı alışkanlıklar sonucu derin, dar bir üst damak , alt ve üst ön bölge dişler arasında boşluk oluşmaktadır. Bu tür zararlı alışkanlıklar tespit edilir edilmez hemen müdehale edilmesi gerekir çünkü basit bir hareketli aparey ile büyük değişimler elde edilecekken tedavi ertelenirse ilerleyen dönemde cerrahi işlem olmadan düzeltilemez hale gelebilir.

Ağız solunumu ise sadece ortodontik bir problem değil sistemik problemlere neden olacak sonuçlar oluşabilir. Ağız solunumu tedavisinde ortodontik tedavinin önemi çok büyüktür. Çocuk hastayı bir an önce burun solunumuna teşvik eden apareyler planlanmalı ve uzun dönem takibi yapılması gerekir. Ortodontik problem ister iskeletsel ister dişsel düzeyde olsun erken müdehale çok önemlidir. Ne kadar erken dönemde yapılırsa yapılacak olan tedavi o kadar kısa, kolay ve daha az maliyetli olmaktadır. Ortodontik problemin tedavisinde problemin şiddeti, hastanın yaşı gibi faktörler tedavi süresini de etkilemekte. Yaş ilerledikçe tedaviye verilen cevap da yavaşlamakta. Problem şidetti arttıkça da tedavi süresi uzamaktadır.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

  • Metal Braketler (Diş Telleri)
  • Şeffaf Plaklar
  • Lingual Ortodonti (İçten Takılan Tel)

Yukarıda verilenler ortodonti biliminde kullanılan tedavi yöntemlerinden sadece birkaç tanesidir.

Metal Braketler :

Diş telleri ya da tel tedavisi olarak da bilinen ortodontide en yaygın olarak kullanılan aygıt braket ya da metal diş teli de denen sabit ortodontik apareylerdir. Sıklıkla metal renginde olanlar kullanılmaktadır. Dişlerin üzerine yapışan ve braket olarak adlandırılan tutucu parçalar ve bu parçaların içerisinden geçen ve ark teli olarak da adlandırılan ince diş tellerinden oluşur. Bu teller dişlere braketler aracılığıyla kuvvetler iletir ve diş hareketleri sağlanır. Braketleri tellere bağlayan lastik halkalara ligatür denir. Ligatürler şeffaf ya da metalik gri renkli olabildiği gibi çeşitli parlak renklerde de yapılmaktadır. Bu sayede günün modasına, ya da tuttuğunuz takımın renklerine uygun renkler kullanılabilir.

 

Şeffaf Plaklar :

Son yıllarda erişkin kişilerin ortodontik tedaviye taleplerinin artması, ve bazı kişilerin sabit diş telleri istememesi, takıp çıkartılabilir ve görünmeyen şeffaf plakların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Şeffaf plaklar, alınan diş ölçülerinin üzerinde kişiye özel planlama yapılarak dijital üretilir. Her bir plak 2-3 hafta arasında takılır ve dişler yavaş yavaş düzelmeye başlar. Bu yöntemin avantajı, plakların hemen hemen hiç görünmemesi ve istendiği zaman çıkartılmasıdır. Bu yöntemle tüm bozukluklar düzeltilemese de uygun vakalarda gayet kolay şekilde diş düzeltilmesi sağlanmaktadır.

 

 

Dentium Selçuklu

0332 251 66 66
selcuklu@dentium.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.